| AbrahamLincoln4 a întrebat:

Cine sunt Sfintii Parinti?

Răspuns Câştigător
| AlexeHellsing a răspuns:

Sfinții Părinți sunt Sf Ioan Gură de Aur, Vasile cel Mare și Grigorie Teologul, Părinții aceștia s-au remarcat prin scrierile sale în care tâlcuiau Scriptura și subliniau multe virtuți ortodoxe.

| AbrahamLincoln4 explică (pentru AlexeHellsing):

Mersi pentru punctualitatechiar aveam nevoie rapid.

| vitbsk a răspuns (pentru AlexeHellsing):

Nu doar Părinții Capadocieni intră în această categorie.

http://ro.orthodoxwiki.org/Sfin%C8%9Bii_P%C4%83rin%C8%9Bi

| AlexeHellsing a răspuns (pentru vitbsk):

Așa este, dar în general Sfinții Părinți sunt reprezentați de aceștia trei.

9 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

In Biblie nu scrie nimic de ei.

| milan9 a răspuns:

Ei sunt foarte mulţi la număr, şi ne-au lasat de atunci biblioteci intregi cu scrieri de-ale lor...

Ei sunt teologi, Episcopi ai Bisericii din perioada apostolică şi apoi din primele secole ale creştinismului...

| HDeNiSaR a răspuns (pentru milan9):

M-ai dat gata!
Doar atât? mă aşteptam la o predică să îţi ia 5 ore să o citeşti!laughing
să stii că de data asta m-ai uimit cu adevărat!

| milan9 a răspuns:

Episcopi din perioada apostolilor şi din primele secole creştine care au apărat creştinismul, au adunat şi format Scriptura şi au explicat-o în conformitate cu Învăţătura Sfinţilor apostoli, de la care au primit-o!

Scrierile lor ni se pastreaza pana in prezent!

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Ei sunt foarte mulţi la număr, şi ne-au lasat de atunci biblioteci intregi cu scrieri de-ale lor...

| Silviu9835 a răspuns:

Sfinții Părinți sunt acei părinți teologi ai Creștinătății care au rămas în conștiința Bisericii, prin viața și scrierile lor, ca modele și izvoare de înțelepciune. De asemenea, limbajul liturgic al sinaxarelor îi numesc Sfinți Părinți, generic, pe ierarhii și teologii care au luat parte la Sinoadele Ecumenice.