| Exilee a întrebat:

Stiati ca fondatorii spitalului au fost Sfintii Parinti? happy

34 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Tu stii ca parintele vinului a fost iisus pune mana si bea

| sublime89 a răspuns:

Stiai ca fondatoarea medicinei a fost "sfanta" stiinta?

| Exilee explică (pentru sublime89):

Si fondatorii stiintei (inclusiv a medicinei ) au fost persoanele religioase?

| sublime89 a răspuns (pentru Exilee):

Pai mai demult aproape toate persoanele erau religioase, dar dupa ce au avut curajul sa inventeze stiinta adevarata si sa-si puna intrebari, au abandonat religia treptat.

| Moisie a răspuns (pentru Exilee):

Poate ca da, dar si eu pot afirma ca in afara de a fi religioase. erau si iubitoare de sporturi, iar altii erau curvari cand erau tineri, asa ca nu se stie din ce cauza au "fondat stiinta", din cauza ca erau religiosi sau ca le placea sportul sau ca le placea curvaritul.
Nu vezi ca logica ta nu are nicio legatura cu realitatea, din cauza ca un adevarat crestin asculta de slova Bibliei care va invata ca stiinta nu este buna din cauza ca e MINCINOASA si ii indeparteaza pe oameni de la "adevarurile credintei" ...vezi 1Timotei 6
In concluzie inseamna ca acei oameni de stiinta nu erau buni crestini ca au incalcat slova Bibliei.

| Exilee explică (pentru sublime89):

Inca din antichitate dateaza stiinta "adevarata". De fapt, acum ramane la interpretarea ta prin ideea de "adevarata"...

In antichitate, exista asa-zisa filozofie despre Univers/suflet. De fapt, si politica echivala filosofia la acele vremuri.
Plutarh, Aristotel, Platon, Solon, Tucidide, Filo din Larisa si Apoloniu si-au prezentat conceptiile despre Dumnezeu happy

SOlon afirma ca " va ve ni oarecare pe acest pamant...va sfarama hotarul fara vindecare...si spre inaltime va suferi"

Tucidide :" Dumnezeu este Lumina spirituala si Lui I se cuvine lauda...El este singurul Domn si Creatorul Universului"
Chiar si Platon sustinea ca 'Vechiul este nou si noul este vechiul...Una se imparte in Trei si Trei in Una"

Apoloniu din Rodos: " EU vestesc in Trei pe un Singur Dumnezeu Stapanitor, al Carui netrecator Cuvant va fi conceput de o Fecioara nevinovata"

Iar Plutarh a spus ca "Mai presus de Cel peste toate nu se cugeta altceva...ca Intelepciunea si Cuvantul lui Dumnezeu cuprinde toate marginile pamantului"

| Exilee explică (pentru Moisie):

Poftim?

Probabil ca te referi la textul privind 'stiinta mincinoasa..." NU?
Spune 'Mincinoasa", dar cu siguranta ca exista si una adevarata.

Timotei se refera la asa-zisele ipoteze/ afirmatii/ teorii eronate bazate pe interpretari gresite ( deoarece au existat cazuri in istorie) cand s-au adus "dovezi" cum ca omul a evoluat din cimpanzei / rasa de maimute, insa dupa un timp dovezile au fost retrase, iar acei "dinti" ( caci pe asta se baza in principal) nu erau decat de la o alta specie. ( din cate imi amintesc)

Stiinta adevarata aduce progres omenirii, dar si descopera lucrarea lui Dumnezeu happy si cunoasterea modului, dar si analizarea componentelor mediului inconjurator.

| sublime89 a răspuns (pentru Exilee):

Dintr-o data vechii filosofi greci devin crestini laughing Foarte interesant cum falsificati istoria pentru propriul avantaj.

| Exilee explică (pentru sublime89):

Vezi ca nu prea esti informat.

Crestinismul a fost intemeiat de DOmnul Iisus Hristos. Ei au trait cu aproximativ un secol inaintea nasterii lui Mesia. Dovezi? Cauta si le vei gasi...

| sublime89 a răspuns (pentru Exilee):

Tu imi spui mie asta? Multumesc de informatii laughing

| Exilee explică (pentru sublime89):

Tocmai. EI nu au fost crestini, dar si-au prezentat conceptia despre Dumnezeu.

| sublime89 a răspuns (pentru Exilee):

Extraordinar! :o : ))

| Mădă0611 a răspuns (pentru Exilee):

Care era Yhwh, a? smug

| Exilee explică (pentru sublime89):

Dar cerceteaza si tu...

APropo, Mesia a fost asteptat de toate neamurile! COnfucius

In Japonia, in China ( unde Confucius afirma ca in partile occidentala se va ridica Cineva care va produce un ocean de fapte de merit. El va veni din cer si va avea toata puterea pe pamant"), la fel si atenienii si romanii unde geniul omenirii s-a dezvoltat la cele mai mari inaltim.

Mai mult, Confucius si Buddha ( pe aceasta o stiu de l o persoana respectata in teologie) nu au vrut nicidecum sa fie venerati precum un zeu, ( deoarece ei stiau ca sunt oamni si au PROPRIILE LOR GRESELI), si le-a confirmat ucenilor sa urmeze doar invataturile, NU SA-I si VENEREZE.

In ceea ce priveste hinduismul, aceasta nu este o religie, ci UN SISTEM SOCIO-RELIGIOS, hinduisml contemporan fiind influentat si de crestinism la momentul actual, insa din nefericire se remarca printre noi si influentele acestei religii.
Imi cer scuze pentru aceste idei amestecate, mai ales ca n-am folosit si conectorii logici pentru a intretine argumentele, insa sper ca ai inteles ceea ce-am vrut eu sa subliniez.

| sublime89 a răspuns (pentru Exilee):

Nu stiu ce legatura au toti acestia cu stiinta, dar mersi oricum : ))

| Moisie a răspuns (pentru Exilee):

Stiinta mincinoasa se numeste CREDINTA a proasta.
Lasa tu teoriile mincinoase ca Timotei habar nu avea de teoria evolutionista, si nici de fatul ca oamenii au evoluat din cimpanzei, cu toate ca afirmatia asta este muuuuult mai adevarata decat "adevarurile" religiei precum ca omul a fost modelat din noroi!
Toata stiinta este adevarata, pentru ca stiinta se bazeaza doar pe adevaruri dovedite!

| Moisie a răspuns (pentru Exilee):

Hahaha un banc mai bun ca asta nici ca am auzit!
Religia crestina, deci si crestinismul, lßa intemeiat Constantin cel Mare la Niceea, pina la Niceea asa zisul "crestinism" nu era decat o SECTA a religiei Mozaice. Domnul tamplar Isus nu a intemeiat nicio alta religie pentru ca nu s-a dezis de religia mozaica a parintilor sai nici rastignit fiind pe cruce!
Si asta nu o Zic eu ci DOVEZILE la care faci tu referire!

| Moisie a răspuns (pentru Exilee):

Dar uiti sa spui ca stiinta filozofilor greci a fost interyisa de biserica crestina, si cazul matematicienei Hypathia ucisa miseleste de tortionarul episcop al Alexandriei a fost un exemplu care a zguduit din temelii stiinta si filozofia antica atat de tare incat omenirii i-au trebuit 1500 de ani ca sa-si revina!
In concluzie, crestinismul a franat progresul omenirii cu cca 1500 de ani, si pentru asta o dispretuim!

| Moisie a răspuns:

Si ce valoare are un spital fara specialisti in stiinta medicinei, fara medicamente si fara aparatura medicala tehnico-stiintifica de ultima ora?
Crezi ca foloseste cuiva un spital ca o biserica, in care se moare cu zile avand lumanarea la cap si un popa bodoganind din Noul Testament al Sfintei Minciuni?

| Boss_Ionut_1999 a răspuns (pentru Moisie):

Mai taci odata cu spitalele si doctori tai doctori nu sunt altceva decat niste prosti handicapati iesiti pe ochi frumosi nu pe studii intense.Si eu imi doream sa devin medic dar la cat de prosti am observat ca sunt am renuntat la dorinta asta.Iti dau un sfat foarte important daca te ei dupa doctori o sa ajungi mort in cel mult 10-20 ani. Daca ar fi sa te ei dupa doctori nu ar trebui sa mananci nimic ca toate ingrasa si au EU-ri.

| Moisie a răspuns (pentru Boss_Ionut_1999):

Eu nu ma refeream la medicii din Ro, ca pe astia i-a categorisit corect basescu al tau!
Dar daca te iei dupa popi, mai apuci revelionul?

| Boss_Ionut_1999 a răspuns (pentru Moisie):

Dap apuc si "apocalipsa"

| Exilee explică (pentru Moisie):

Imi poti da exemple cu dovezi istorice desigur despre o persoana care a urmat sfatul vreunui preot si rezultatul a fost unul mai putin placut?

Preotii nu sunt decat niste indrumatori spirituali, ai Evangheliei lui Hristos si ne ofera invataturi pe plan sufletesc.

Si totusi, un preot la santatea omului nu contribuie decat la sanatatea sufletului, dar si-L ajuta pe crestin sa-i intareasca cugetul la Taina Sfantului Maslu ( care la fel, aceasta taina contribuie la vindecarea bolilor trupesti si sufletesti)

| Moisie a răspuns (pentru Exilee):

Vai de mine, pot sa-ti dau si 1000 de cazuri nu numai unul! Dar ca sa-ti dau un caz recent si mai notoriu ai cazul de la manastirea Tahacu unde s-a exorcizat viata din trupul unei calugarite.

| HueyFreeman a răspuns:

"Spitalul" ca institutie? Ca atunci mi-ar fi tare greu sa cred. Spitalul ca si cladire? Atunci sa ne fie de bine daca avem numai unul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiam si nu pot sa spun nici acum ca stiu. voi mai citi si eu despre asta.

| BlackSulphur a răspuns:

Stiati ca fondatorii "medicinei" (Medicina prin "ritualuri", asmenea "spitalelor" infiintate de sfintii parinti) au fost pagani?

| NAdrian a răspuns:

Si fondatorii psihologiei au fost tot Sfintii Parinti.

| Ben00 a răspuns:

Stiam de cele infiintate de Sf Vasile cel Mare. Nu stiu daca exista denumirea de spital sau casa de ingrijire, parca se numeau vasiliade.

| Boss_Ionut_1999 a răspuns:

Normal sunt unii care cred ca a fost stiinta dar in realitate ei habar nu au ce inseamna stiinta.

| sublime89 a răspuns (pentru Boss_Ionut_1999):

Si ce inseamna stiinta?

| Boss_Ionut_1999 a răspuns (pentru sublime89):

Nu stiu si nu imi pasa tu ar trebui sa stii dar nu sti si acum o sa cauti pe net si o sa imi spui un citat pe care o sa il gasesc si eu pe o pagina.Presupun ca un om cu stiinta stie ce, cum si cand sa faca ce trebuie sa faca.

| sublime89 a răspuns (pentru Boss_Ionut_1999):

Eu stiu, dar te intrebam pe tine sa vad ce crezi tu.