| Steregoi a întrebat:

Cineva il intreaba pe ateu: "Ai vreo dovada ca nu exista Dumnezeu?"

Ateul zice: "Nu am nici o dovada. Omul de stiinta care cauta mereu dovezi stiintifice nu a gasit nici o dovada in acest sens si in plus zice ca nu e treaba lui sa gaseasca vreo dovada in acest sens pentru ca il depaseste aceasta chestiune."

Acelasi cineva il intreaba pe crestin: "Ai vreo dovada ca Dumnezeu exista?"

Crestinul raspunde: "Nu am nevoie de nici o dovada pentru ca eu vad efectele actiunilor lui Dumnezeu. Dimineata cand ma trezesc si apoi ies afara vad ca a inflorit o floare cu cinci petale galbene si perfect simetrice si cu forme regulate la care nu a lucrat nici un om si nu a facut-o sa infloreasca nici un om si nu a vopsit-o nici un om cu aceiasi nuanta de galben si asta e doar un exemplu."

Acelasi cineva intreaba: "Acum pe cine sa numesc orb pe ateu sau pe crestin?"

Ce spuneti?

Răspuns Câştigător
| NGheorghe a răspuns:

Pe amandoi.
Cand este vorba despre ce a facut D-zeu atunci te referi direct la: viață.
Ateul, are o singura problema, el nu va crea niciodata ceva viu, cu toata tehnologia din lume adunata la un loc, ba dincontra, cu cat aprofundeaza mai mult cu atat isi da seama ca aceasta misiune este imposibila: cel mai simplu si mai ametit organism unicelular ca sa functioneze are nevoie din start de 2 sisteme: digestiv, sistemul nervos cu simturile.
Practic, ateii, habarnuau nici ce tehnologie trebuie sa inventeze deoarece au ramas fara scop, se invart in cerc. este acelasi motiv pentru care un organism viu este imposibil sa se autocreeze deoarece nu poate aparea un organism ce are doar digestie, care deja este un sistem foarte complex, deoarece nu tot ce zboara se mananca, nici hrana buna nu vine de buna voie si nici hrana oravitoare nu trece pe langa el ...tot de buna voie; deci are nevoie si de sistem nervos ca sa nu manance orice (plus ca de unde vegetatie si plante? Deja pentru oameni de stiinta, chiar si pentru cei mai prosti dintre ei, le este clar ca un animal nu poate evolua dintr-o plantă)
Apoi, un sistem nervos, nu are cum sa apara spontan seoarece are nevoie de hrana ca sa supravietuiasca.
A doua problema care se pune este, sa zicem ca aceste sisteme apar spontan, dar sa ajunga impreuna este nevoie de interconectare(sistem de comunicatie) dupa care instantaneu ele trebuie sa dea raportul in aceeasi "limba" altfel nu vor putea comunica si intelege. Asadar, ce pot crea ateii prima data? sistemul nervos sau cel digestiv? sau toate trei?
In natura, organismele vii au din start toate sistemele necesare (nervos, digestiv, locomotor, reproducator, etc) gata interconectate.
Ateul: "zice ca nu e treaba lui sa gaseasca vreo dovada in acest sens pentru ca il depaseste aceasta chestiune" -- dar il depaseste si chestiunea aparitiei vietii si cu toate astea nu inceteaza sa o sustina cu "texte", practica l-a dovedit paralizat si cu zero sanse.
Crestinul: se uita la flori si nu vede viața, deci nu se intreaba deloc, daramite sa mai si clarifice. Se preocupa de "cinci petale" pe care D-zeu le mișcă, ca alta treaba n-are D-zeu!

11 răspunsuri:
| gălbenea a răspuns:

De ce ti-ar trebui dovada stiintifica pentru a demonstra ca ceva nu exista? Ti-ar trebui dovada ca exista, ceea ce nu a aparut pana acum.

| Steregoi explică (pentru gălbenea):

Ai auzit de deductie prin excludere logica?

Ai auzit de deductie prin raspunsul cel mai favorabil?

| Steregoi explică (pentru NGheorghe):

Am citit cu placere ce ai scris. Acum putem spune ca si crestinul e orb mai ales cand doarme noaptea. happy Interesanta ideea ca nici crestinul nu vede duhul de viata ce anima floarea sa se inchida sa se deschida. Crestinul insa poate deduce ca fara Dumnezeu ar fi imposibil sa existe vreo floare. Evident ca nici crestinul nu stie cum face Dumnezeu si cum a facut Dumnezeu ca toate sa respecte niste timpi si perioade exacte in sincronism cu anotimpurile.

Consider ca raspunsul tau merita sa-l citez. Multumesc pentru raspuns.

"Pe amandoi.
Cand este vorba despre ce a facut D-zeu atunci te referi direct la: viață.
Ateul, are o singura problema, el nu va crea niciodata ceva viu, cu toata tehnologia din lume adunata la un loc, ba dincontra, cu cat aprofundeaza mai mult cu atat isi da seama ca aceasta misiune este imposibila: cel mai simplu si mai ametit organism unicelular ca sa functioneze are nevoie din start de 2 sisteme: digestiv, sistemul nervos cu simturile.
Practic, ateii, habarnuau nici ce tehnologie trebuie sa inventeze deoarece au ramas fara scop, se invart in cerc. este acelasi motiv pentru care un organism viu este imposibil sa se autocreeze deoarece nu poate aparea un organism ce are doar digestie, care deja este un sistem foarte complex, deoarece nu tot ce zboara se mananca, nici hrana buna nu vine de buna voie si nici hrana oravitoare nu trece pe langa el ...tot de buna voie; deci are nevoie si de sistem nervos ca sa nu manance orice (plus ca de unde vegetatie si plante? Deja pentru oameni de stiinta, chiar si pentru cei mai prosti dintre ei, le este clar ca un animal nu poate evolua dintr-o plantă)
Apoi, un sistem nervos, nu are cum sa apara spontan seoarece are nevoie de hrana ca sa supravietuiasca.
A doua problema care se pune este, sa zicem ca aceste sisteme apar spontan, dar sa ajunga impreuna este nevoie de interconectare(sistem de comunicatie) dupa care instantaneu ele trebuie sa dea raportul in aceeasi "limba" altfel nu vor putea comunica si intelege. Asadar, ce pot crea ateii prima data? sistemul nervos sau cel digestiv? sau toate trei?
In natura, organismele vii au din start toate sistemele necesare (nervos, digestiv, locomotor, reproducator, etc) gata interconectate.
Ateul: "zice ca nu e treaba lui sa gaseasca vreo dovada in acest sens pentru ca il depaseste aceasta chestiune" -- dar il depaseste si chestiunea aparitiei vietii si cu toate astea nu inceteaza sa o sustina cu "texte", practica l-a dovedit paralizat si cu zero sanse.
Crestinul: se uita la flori si nu vede viața, deci nu se intreaba deloc, daramite sa mai si clarifice. Se preocupa de "cinci petale" pe care D-zeu le mișcă, ca alta treaba n-are D-zeu!"

Răspuns utilizator avertizat
| NGheorghe a răspuns (pentru DracuIa):

Nu știu dacă ai avut de a face cu mulți atei dar lași impresia ca tu ii si inventezi. Eu i-as numi oameni normali care nu au abordat anumite problematici dar tu ii aprofundezi la nivel de caracter si scopuri, iar ceea ce expui devine chiar de speriat, probabil ca îți place sa sperii... încearcă la grădinițe... acolo poate mai ai o șansă.
Asta este tare: "care cauta sa vada ce este dumnezeu sau cum e e el sau cum functioneaza". Este ocupația suprema a creștinului care nu are ocupație si nici "obiectul" studiului. Care este procedura? Iau jos piulițe si șuruburi din capul divinității sau direct cu bisturiul? Nu știam ca unii creștini confunda divinitatea si viața cu materia.
Alta: "in schimb crestinul nu doar crede ci se bazeaza pe niste legi" tot degeaba, biblia conține mari adevăruri cum de-altfel conține si minciuni, iar majoritatea credincioșilor își pierd vremea sa găsească explicații pompoase si complexe ale acestor minciuni. De aici poți deduce ca fiecare creștin "se bazează pe câte o lege sau doua" care ii plac lui... si câte bordeie atâtea obiceiuri.
Alta: "Cel putin diavolul stie ca Dumnezeu exista, si se teme de el si il invidiaza caci nu il poate intrece sau depasii.Si nu vrea sa fie mai prejos decat nimeni." — Oare de ce toți creștini sunt specialiști in cunoștințe inutile si neverificabile cum ar fi "ocupațiile si dorințele diavolilor"? Câta vreme toata activitatea diavolului se petrece se petrece intr-un loc departe si necunoscut nu văd cum creștinii pot rezolva vreodată ceva? Nu văd daca îi ajută la ceva aceste cunoștințe? (In afara de a lălăi)
Dar concluzia ta este de pomină: "Ateii sunt razvratiti. ei vor sa fie "liberi", sa nu se inchine nimanui." Mie mi se pare ca D-zeu l-a creat pe om (parte bărbătească si parte femeiasca) ca sa fie un stăpân peste plante, animale si peste tot Pământul. Deci libertate cât cuprinde!
Aici, precum se vede te cam lasă mintea: " Caci ei nu cred in dragoste, ci doar in teama si in conceptul de a fii controlat sau supus" — ori vor sa fie liberi ori vor sa fie controlați?
-"si daca e un creator automat nu mai cred ca sunt liberi. " Dar ce motiv are sa nu creadă? Creatorul i-a creat ca sa fie stăpân aici peste tot pământul. D-zeu nu stăpânește oamenii, D-zeu dăinuie!
"Se simt constransi, cand cineva ii pune sa respecte niste simple legi, care de fapt sunt facute sa tina viata intr-o ordine." — Foarte foarte vag. Constrângerea bineânțeles ca există: D-zeu, repet (ca pentru orbi), a creat omul ca sa fie stăpân peste plante, animale si peste tot pământul -si cam atât. Din ecuație lipsește un singur lucru "semenul său", D-zeu nu a creat omul sa fie stăpân peste semenul său, sau sluga la semenul său. Oricum te-ai uita si ai privi, aceasta nu este o lege sau mai multe legi si este doar " un raport in ecosistem ". Nu văd niciun ateu căruia i-ar conveni sa fie sclavul sa sluga cuiva, bineânțeles ca i-ar place sa fie stăpân de slavi, sau mare patron care sa stea cu fundu la soare si alți sa muncească gratis pentru el... dar asta nu tine de el ci de nivelul de indobitocire al populației.
Precum se vede, tu ii inventezi pe atei, inventezi creștinilor niște ocupații fără obiectul studiului, mai si etalezi ca utilă "existența unor legi" (n-are importantă care... legi sa fie!). In acest caz nici nu mi-ar fi de mirare ca văitatul si lălăitul tău nu se va termina niciodată.

Răspuns utilizator avertizat
| NGheorghe a răspuns (pentru DracuIa):

Mai încetișor, nu trebuie sa te exprimi așa si sa te apuci sa faci evaluări ca doar esti prins cu "rața-n gura"!
Hai sa revenim la situații concrete deoarece, precum se vede, le eviti ("fugi de ele ca dracu de cruce")
— "Omule tu nu ai nici o logica in ceea ce ai comentat acolo, vorbesti mult si fara sens". Ei bine, chiar tu esti cel care nu are logica si vorbește mult si fără sens, dacă vrei sa dovedești ca ma înșel atunci ai face bine sa explici de când ocupația creștinilor este să, și citez, "caute sa vada ce este dumnezeu sau cum e e el sau cum functioneaza."? Ce prostie mai e si asta? Eu ziceam cum se vede de la o poștă că tu confunzi "materia" cu "viața", si ai putea sa îmi mulțumești pentru asta, dar poate îmi explici de data asta.
— Altă afirmație fără logica si neexplicate de tine: "Ateii sunt razvratiti. ei vor sa fie "liberi", sa nu se inchine nimanui." Mie mi se pare ca D-zeu l-a creat pe om (parte bărbătească si parte femeiasca) ca sa fie un STĂPÂN peste plante, animale si peste tot Pământul. Deci libertate cât cuprinde! Tu ai citit măcar prima pagina a bibliei? (nu mă refer la cuprins ci la cea cu începutul genezei?)
— Altă lipsa de noimă: "si daca e un creator automat nu mai cred ca sunt liberi. " pe ce baza faci tu deducția asta "automata"? Nu cumva Creatorul i-a creat pe oameni ca sa fie stăpâni aici peste tot pământul. Nu cumva dacă D-zeu ar stapănii peste oameni atunci oamenii nu ar mai stăpâni ci ar fi slugi... slugile lui D-zeu! Vrei sa te trimit iar la prima pagina... ei bine te trimit la a doua! Partea cu "Adam si Eva" conține 10 minciuni mari si crase! Găsește-le!
Si fa cumva si nu mai veni cu texte pline de ambiguități ca ăsta:
"Eu observ ca spui doar prostii (dar nu ai precizat care-s prostiile alea!), ca de ce asa si asa (in locul lui "așa" pune ceva concret!), comentezi aiurea (dar si precizează acel comentariu!), dar nici nu aduci argumente logice (nu-i cazul sa fi cinic ca deja ți le-am si repetat totul sta in a găsii cuvântul "repet"), ca cica de ce gandesc oamenii asa... fiecare e liber sa gandeasca cum doreste, daca esti liber sa si analizezi modul cuiva in care gandeste care e problema? (Dacă tu, prin felul tău de a gândi, inventezi si argumentezi folosind minciuni, iar altii observa, atunci eu sunt cel care întreb: Care e problema? (De ce sa te enervezi când nu poți sa duci de nas pe adevărații crestini? Tu chiar crezi ca rolul creștinilor este sa facă spectacole in discuții cu atei? Eu aici, si pe alte situri, arăt una sau doua argumente si ateii ma ignora definitiv ca sa poata lălăi la această categorie.)

| NGheorghe a răspuns (pentru DracuIa):

Asta este maximul a tot ceea ce poți? Evaluări negative... si apoi joc de glezna?

Răspuns utilizator avertizat