| Steregoi a întrebat:

Cineva il intreaba pe ateu: "Ai vreo dovada ca nu exista Dumnezeu?"

Ateul zice: "Nu am nici o dovada. Omul de stiinta care cauta mereu dovezi stiintifice nu a gasit nici o dovada in acest sens si in plus zice ca nu e treaba lui sa gaseasca vreo dovada in acest sens pentru ca il depaseste aceasta chestiune."

Acelasi cineva il intreaba pe crestin: "Ai vreo dovada ca Dumnezeu exista?"

Crestinul raspunde: "Nu am nevoie de nici o dovada pentru ca eu vad efectele actiunilor lui Dumnezeu. Dimineata cand ma trezesc si apoi ies afara vad ca a inflorit o floare cu cinci petale galbene si perfect simetrice si cu forme regulate la care nu a lucrat nici un om si nu a facut-o sa infloreasca nici un om si nu a vopsit-o nici un om cu aceiasi nuanta de galben si asta e doar un exemplu."

Acelasi cineva intreaba: "Acum pe cine sa numesc orb pe ateu sau pe crestin?"

Ce spuneti?

Răspuns Câştigător
| NGheorghe a răspuns:

Pe amandoi.
Cand este vorba despre ce a facut D-zeu atunci te referi direct la: viață.
Ateul, are o singura problema, el nu va crea niciodata ceva viu, cu toata tehnologia din lume adunata la un loc, ba dincontra, cu cat aprofundeaza mai mult cu atat isi da seama ca aceasta misiune este imposibila: cel mai simplu si mai ametit organism unicelular ca sa functioneze are nevoie din start de 2 sisteme: digestiv, sistemul nervos cu simturile.
Practic, ateii, habarnuau nici ce tehnologie trebuie sa inventeze deoarece au ramas fara scop, se invart in cerc. este acelasi motiv pentru care un organism viu este imposibil sa se autocreeze deoarece nu poate aparea un organism ce are doar digestie, care deja este un sistem foarte complex, deoarece nu tot ce zboara se mananca, nici hrana buna nu vine de buna voie si nici hrana oravitoare nu trece pe langa el ...tot de buna voie; deci are nevoie si de sistem nervos ca sa nu manance orice (plus ca de unde vegetatie si plante? Deja pentru oameni de stiinta, chiar si pentru cei mai prosti dintre ei, le este clar ca un animal nu poate evolua dintr-o plantă)
Apoi, un sistem nervos, nu are cum sa apara spontan seoarece are nevoie de hrana ca sa supravietuiasca.
A doua problema care se pune este, sa zicem ca aceste sisteme apar spontan, dar sa ajunga impreuna este nevoie de interconectare(sistem de comunicatie) dupa care instantaneu ele trebuie sa dea raportul in aceeasi "limba" altfel nu vor putea comunica si intelege. Asadar, ce pot crea ateii prima data? sistemul nervos sau cel digestiv? sau toate trei?
In natura, organismele vii au din start toate sistemele necesare (nervos, digestiv, locomotor, reproducator, etc) gata interconectate.
Ateul: "zice ca nu e treaba lui sa gaseasca vreo dovada in acest sens pentru ca il depaseste aceasta chestiune" -- dar il depaseste si chestiunea aparitiei vietii si cu toate astea nu inceteaza sa o sustina cu "texte", practica l-a dovedit paralizat si cu zero sanse.
Crestinul: se uita la flori si nu vede viața, deci nu se intreaba deloc, daramite sa mai si clarifice. Se preocupa de "cinci petale" pe care D-zeu le mișcă, ca alta treaba n-are D-zeu!

| Steregoi explică (pentru NGheorghe):

Am citit cu placere ce ai scris. Acum putem spune ca si crestinul e orb mai ales cand doarme noaptea. happy Interesanta ideea ca nici crestinul nu vede duhul de viata ce anima floarea sa se inchida sa se deschida. Crestinul insa poate deduce ca fara Dumnezeu ar fi imposibil sa existe vreo floare. Evident ca nici crestinul nu stie cum face Dumnezeu si cum a facut Dumnezeu ca toate sa respecte niste timpi si perioade exacte in sincronism cu anotimpurile.

Consider ca raspunsul tau merita sa-l citez. Multumesc pentru raspuns.

"Pe amandoi.
Cand este vorba despre ce a facut D-zeu atunci te referi direct la: viață.
Ateul, are o singura problema, el nu va crea niciodata ceva viu, cu toata tehnologia din lume adunata la un loc, ba dincontra, cu cat aprofundeaza mai mult cu atat isi da seama ca aceasta misiune este imposibila: cel mai simplu si mai ametit organism unicelular ca sa functioneze are nevoie din start de 2 sisteme: digestiv, sistemul nervos cu simturile.
Practic, ateii, habarnuau nici ce tehnologie trebuie sa inventeze deoarece au ramas fara scop, se invart in cerc. este acelasi motiv pentru care un organism viu este imposibil sa se autocreeze deoarece nu poate aparea un organism ce are doar digestie, care deja este un sistem foarte complex, deoarece nu tot ce zboara se mananca, nici hrana buna nu vine de buna voie si nici hrana oravitoare nu trece pe langa el ...tot de buna voie; deci are nevoie si de sistem nervos ca sa nu manance orice (plus ca de unde vegetatie si plante? Deja pentru oameni de stiinta, chiar si pentru cei mai prosti dintre ei, le este clar ca un animal nu poate evolua dintr-o plantă)
Apoi, un sistem nervos, nu are cum sa apara spontan seoarece are nevoie de hrana ca sa supravietuiasca.
A doua problema care se pune este, sa zicem ca aceste sisteme apar spontan, dar sa ajunga impreuna este nevoie de interconectare(sistem de comunicatie) dupa care instantaneu ele trebuie sa dea raportul in aceeasi "limba" altfel nu vor putea comunica si intelege. Asadar, ce pot crea ateii prima data? sistemul nervos sau cel digestiv? sau toate trei?
In natura, organismele vii au din start toate sistemele necesare (nervos, digestiv, locomotor, reproducator, etc) gata interconectate.
Ateul: "zice ca nu e treaba lui sa gaseasca vreo dovada in acest sens pentru ca il depaseste aceasta chestiune" -- dar il depaseste si chestiunea aparitiei vietii si cu toate astea nu inceteaza sa o sustina cu "texte", practica l-a dovedit paralizat si cu zero sanse.
Crestinul: se uita la flori si nu vede viața, deci nu se intreaba deloc, daramite sa mai si clarifice. Se preocupa de "cinci petale" pe care D-zeu le mișcă, ca alta treaba n-are D-zeu!"

11 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| gălbenea a răspuns:

De ce ti-ar trebui dovada stiintifica pentru a demonstra ca ceva nu exista? Ti-ar trebui dovada ca exista, ceea ce nu a aparut pana acum.

| Steregoi explică (pentru gălbenea):

Ai auzit de deductie prin excludere logica?

Ai auzit de deductie prin raspunsul cel mai favorabil?