| Bibliapentrusceptici a întrebat:

Condamnă Biblia astrologia și cititul în stele?
Am gasit citatele astea aici:

Da, condamna:
Să nu ghiciţi după vârcolaci, nici după nori. (Levitic 19, 26)

Să nu fie la tine nimeni (…) care să aibă meşteşugul de ghicitor, de cititor în stele, de vestitor al viitorului, de vrăjitor, (Deuteronom 18, 10)

Te-ai obosit tot întrebând; să se scoale dar şi să te scape cei ce împart cerul, care pândesc stelele, care vestesc, după lunile noi, ce are să ţi se întâmple! Iată-i, au ajuns ca miriştea pe care o arde focul şi nu-şi vor scăpa viaţa din flăcări: căci nu va fi ca un cărbune la care se încălzeşte cineva, nici un foc la care stă. (Isaia 47, 13-14)

Aşa vorbeşte Domnul: "Nu vă luaţi după felul de vieţuire al neamurilor şi nu vă temeţi de semnele cerului, pentru că neamurile se tem de ele. (Isaia 10, 2)

Nu, nu condamna:
Dumnezeu a zis: "Să fie nişte luminători în întinderea cerului, ca să despartă ziua de noapte; ei să fie nişte semne care să arate vremurile, zilele şi anii; (Geneza 1, 14)

Din ceruri se luptau, de pe cărările lor, stelele se luptau împotriva lui Sisera (Judecători 5, 20)

După ce S-a născut Isus în Betleemul din Iudeea, în zilele împăratului Irod, iată că au venit nişte magi din răsărit la Ierusalim şi au întrebat: "Unde este Împăratul de curând născut al iudeilor? Fiindcă I-am văzut steaua în răsărit şi am venit să ne închinăm Lui." (Matei 2, 1-2)

Vor fi semne în soare, în lună şi în stele. Şi pe pământ va fi strâmtorare printre neamuri, care nu vor şti ce să facă la auzul urletului mării şi al valurilor; (Luca 21, 25)

12 răspunsuri:
| xerxes1 a răspuns:

Biblia se contrazice singura.
Dar un crestin nu-si poate da seama.Tu crezi ca intamplator a ramas crestin?

| AC4S4 a răspuns:

Propaganda?

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Man e si asta o informare, sunt multi care cred in astrologie

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Informare sau nu, a dat copy paste de pe respectivul site.

| Mclaren12 a răspuns (pentru AC4S4):

Poate, doar ca nu este nimic rau in asta atat timp cat promoveaza adevarul. Biblia voastra chiar este plina de sute de contradictii.

| AC4S4 a răspuns (pentru Mclaren12):

Acela nu e Adevarul.
http://defendinginerrancy.com/bible-difficulties/
Daca il intereseaza asa mult "contradictiile" din Biblie, poate cauta oriunde o explicatie, pentru ca gaseste. Cine nu vrea, nu gaseste.

| Mclaren12 a răspuns (pentru AC4S4):

Sa caute o explicatie? Voi oricum interpretabi biblia dupa cum va convine si intotdeauna o interpretati ca sa se conformeze credintelor voastre oarbe chiar daca asta ar intra in contradictie cu versetul in sine. Orice explicatie care intra in contradictie cu credinta voastra oarba trebuie sa fie gresita nu?

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

E site ul lui man

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Atunci de ce aveti atatea secte, religii?

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Diferente mai mici sau mai mari de crez, inchinare. Si intre primii crestini au existat diferente, depinde de zona unde erau.

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Sunt diferente mari, fiecare religie se vrea a fi cea adevarata

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Nu cred. E drept ca sunt unii oameni care spun ca doar denominatiunea lor e cea adevarata, mi se pare absurd sa se afirme asta cand Isus nu a intemeiat nicio religie.