| Inferno a întrebat:

Conform crestinismului, daca esti incinerat fara voia ta dupa moarte, ce se va intampla cu tine dupa moarte?

22 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Nu conteaza ceea ce se intampla cu tine dupa moarte, ci ceea ce ai facut tu in viata ta. Locul pe care ti l-ai pregatit pe cand traiai in trup.

| dragos9234 a răspuns (pentru EmaS):

Atunci cu ce motiv se opun preotii incinerarii?

| dragos9234 a răspuns (pentru EmaS):

Oare nici macar crestinii nu stiu ce presupune religia lor?

| wales a răspuns:

Acest lucru ţine de dogmă. În adevăr, Biblia tratează subiectul vieţii, nu a morţii. Sunt denominaţii creştine care NU impun o anumită regulă în privinţa incinerării sau înmormântării. Acest lucru ţine de încredinţarea fiecăruia personală şi nu putem discuta pe marginea ei şi cu atât mai mult, nu putem afirma despre creştinism c-ar interzice incinerarea morţilor.

| Duucu a răspuns:

Sufletul ajunge in Iad.

| M25M a răspuns (pentru Duucu):

De ce? Intrebarea specifica "FARA VOIA TA" deci tu daca vrei sa fii inmormantat crestineste si nu ti se respecta dorinta, tot tu ajungi in iad?

| Thunderstruck a răspuns (pentru Duucu):

Chiar crezi in ce zici?straight faceWow...Ce dreptate, sa fii bun toata viata, sa te pocaiesti si cand mori sa ti se arda trupul si sa ajungi in iad...

| Duucu a răspuns (pentru Thunderstruck):

Pai daca esti incinerat cu voia ta, atunci vei fi pedepsit. Daca altul o face doar sa-si bata joc de tine, acela va pacatui si va ajunge in locul sau in Iad.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Asta e pacatul celui care a zis sa fie incinerat; iar in locul lui Dumnezeu n-am cum sa ma pun! Depinde si ce fapte a facut mortul.

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Preotul ia teapa.Nu-i mai dai bani,dar fi fara grija,ca-s destui crestini cretini sa-i umfle buzunaru'.
Nu te mai duci la mormant, sa pui o lumanare, si-o floare, si sa-arunci o lacrimare-n disperare, ca-i prea mainstream.

| paceandlove a răspuns:

Prima zi din cate stiu eu vine sf care-i poarta numele si ii arata tot ce a facut, a doua zi se uita pentru ultima oara la cei dragi lui si a treia dumnezeu se uita la faptele lui si decide unde sa-l duka in rai sau in iaad si esti judecat

| Thunderstruck a răspuns (pentru paceandlove):

Sper ca nu crezi in ce zici acum, nu? Oricum, ce-ai zis tu suna a o poveste de copii.

| paceandlove a răspuns (pentru Thunderstruck):

Asa am auzit dar nu cred

| cosmin1211 a răspuns (pentru paceandlove):

Mama, tu esti chiar mai naiva decat am crezut initial, in legatura cu poezie pentru "Doamna Roxana". Tu chiar crezi in naivitatea si inocenta ta ca daca un om ti-a zis ce se va intampla dupa moarte, asa este, si ca nu ar trebui sa te indoiesti de asta. Spune-mi te rog, daca nu risc sa te debusolez, cum crezi tu ca poti sti ce se va intampla dupa ce mori din moment ce nu ai murit si nu cunosti pe nimeni care a murit si "a mai trait sa-ti povesteasca". Si daca un om nu are un nume de sfant? Si daca un om nu are oameni dragi? Si daca un om nu a facut nimic? Si daca dumnezeu nu exista?

| paceandlove a răspuns (pentru cosmin1211):

Am spus ca asa am auzit dar bineinteles ca n-am crezut

| king12345 a răspuns:

Dar la oamani din India cei care mor tot asa ii incinereaza acolo numai este pacat?

| cosmin1211 a răspuns (pentru king12345):

Tu esti un crestin ce tocmai s-a lovit de o dilema existentiala, ceea ce e dragut. Dragul meu amic, pacatele nu exista, si daca ar exista, felul in care "parasesti aceasta lume" nu ar fi unul. Probabil ca pana acum credeai ca "Indieni si toti sectanti aia imputiti o sa anjunga in iad", dar acum ai capatat ratiune, te-ai maturizat.

| TraficantuDePorumb a răspuns:

Nimic?

| Qzert a răspuns:

Numai Dumnezeu stie. Din pamant am iesit in pamant ne intoarcem si gata. Este foarte controversat acest subiect. Esti judecat si ajungi fie in rai fie in iad

| AndreiDragoi a răspuns:

Dupa parerea mea incinerarea este o metoda un pic sectanta deoarece arzi in flacari. Nu este foarte ortodoxa metoda asta. Daca o luam cum trebuie. Din pamant sunte facuti in pamant ne intoarcem si asa sufletu tau este linistit. Momentan nu stie nimeni ce se intampla cu noi dupa moarte doar ce stim din povesti.

| M25M a răspuns (pentru AndreiDragoi):

Sa-mi fie cu iertare insa procesul descompunerii(laolalta cu viermii flamanzi) este mai ortodox?

| cosmin1211 a răspuns (pentru AndreiDragoi):

In primul rand, traditia spune ca cenusa se arunca intr-un loc in natura, deci tot in pamant ajunge. Si mie personal mi se pare mai frumos sa te gandesti ca ai fost lasat intr-o padure, intr-o mare, ca vei continua intr-o alta forma. Nu e adevarat, pana la urma o secta este un cult cu o alta dogma, nu are nici o legatura cu ce crezi tu despre asta. Si flacarile simbolizeaza puritatea, mai degraba as arde decat sa stiu ca sunt sub pamant plin de viermi, in intuneric.