| Awesom a întrebat:

Daca inainte de moarte doresti sa fii incinerat desi esti crestin ortodox, nu mai ai voie sa fii inmormantat in ritul ortodox?

15 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Ce să mai înmormânteze, dacă te-au incinerat?

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Deci tu vrei sa fii incinerat INAINTE de a muri? Adica, sa te arda de viu, ca pe Giordano Bruno? Ca din postarea ta abracadabranta, asa se intelege.
Si, admitand ca te-a prajit cineva inainte de a muri (de gustibus non disputandum), cam ce s-ar mai putea inmormanta, cu sau fara slujba? Un borcan de ness cu cenusa?

| Arthur a răspuns:

HOTARARI
ALE SFANTULUI SINOD AL BISERICII
ORTODOXE ROMANE

Hotararea luata in sedinta din 15 iunie 1928, privind incinerarea

Preotii sa previna din vreme pe enoriasi, atragandu-le atentia ca, in cazul cand cineva dintre ei ar voi sa se incinereze, Biserica la va refuza orice asistenta religioasa.

Celor ce totusi au fost incinerati sau se vor incinera sa li se refuze orice serviciu religios, atat la moarte, cat si dupa moarte".

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da. Conform Bibliei esti facut din pamant si in pamant trebuie sa te intorci. E o aiureala dar asta este. Si in pamant corpul dispare. Ce sa-i faci!

| Mădă0611 a răspuns (pentru Salontanul):

Ca cenusa nu tot in pamant ajunge. Afaceri, chestii trestii smechereli.

| Shammal a răspuns:

Ce sa iti mai inmormanteze? cenusa?
ma intreb de ce exista aceasta decizie, am auzit ca atunci cand esti ingropat practic ramani legat de pamant corpul tau fizic fiind acolo

| Konata a răspuns:

Nu, nu mai ai voie. Mai pe scurt, la incinerarea ta nu se va face slujba si nu vor participa popi.

Răspuns utilizator avertizat
| Încrucişătorul a răspuns:

Amice, daca multi au votat pe oracol (stiu ca nu e bine din ce sursa argumentez) ca e intre "Foarte importanta" si "Importanta" religia in scoli, nu se merita sa te obosesti.

Raspunsurile vor fi cu siguranta negative bazate pe superstitia proprie si a popei.

| relian a răspuns:

Daca esti incinerat nu ai cum sa fii si inmormintat. Cenusa aia o dai in vind sau intr-o apa sau ce vrei.Si da slujba poate face cineva.Dar nu este neaparat nevoie.Insadaca vrei slujba se face, insanu de catre biserica sectantilor ortodocsi ci de alte biserici care inteleg cum stau lucrurile si lasa oamenii sa aleaga modul in care vor sa fie supusi dupa deces.Biserica ortodoxa este un balaur care trebuie stirpit din radacini.Nu avem nevoie de asemenea institutie, oamenii trebuie sa fie liberi sa aleaga ce vor si nu avem nevoie de biserica sa ne spuna ei ce este bine si ce nu.Niste lepre care sug singele populatiei si care trebuie suspusi taxelor asa cum orice cetatean este taxat.Deci d aca doresti o slujba ceva gasesti la alte biserici pe cineva care sa vina.Eu am fost intimplator la o astfel de slujba in care respectvul a fost incinerat si a venit un preot, nu ortodox ca astia sint de fapt bisnitari nicidecum popi si a fost foarte frumos, a vorbit popa despre decedat, au vorbit si ceva oameni apropiati si aia a fost tot, au varsat o parte de cenusa intr-un lac caruia decedatului i-a placut si aia a fost.Nu cruci, nu tot felul de timpenii si fumuri si mai stiu eu ce.O inmormintare sau cum sa-i zic asa cum este normal, mai mult asa un fel de aducere de multumiri celui care a fost un om. Biserica ortodoxa nu se pricepe la asemenea chestii, este prea mult pentru ei sa poata gindi la nivelul asta si apoi daca nu le ies maruntei nu-s curiosi.

| HueyFreeman a răspuns:

Normal ca nu. Nu mai face popa bani.

| Zenit313 a răspuns:

Nu! Preotul trebuie sa faca bani...

| obelix2266 a răspuns:

Cred ca nu. Si e logic ca DUMNEZEU ne-a facut din tarana nu din cenusa.

| DaKlazz a răspuns:

Incinerarea Corpului dupa moarte este un mare pacat care te duce in fundul "iadului" citeste in biblie si ai sa vezi ce spune Iisus si ce spune biserica crestin-ortodoxa...