| anonim_4396 a întrebat:

Conform crestinismului, o clona (a persoanei X) este sau nu considerata ca fiind un om? Unde ajunge acea clona dupa ce moare conform crestinismului? Are suflet? Daca nu este om si nu are suflet, o ok pentru un criminal in serie sa ucida cate clone vrea? Sau e ok pentru un violator sa violeze pe cine vrea? E ok sa torturezi acele clone "just for fun"?

6 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Are suflet, binenteles.
Ii este influentata doar unicitatea genomului dar nu si unicitatea persoanei. Filmele propaga tot felul de idei stupide precum aceea ca s-ar putea transmite memoria, etc., dar
organismul clonat are suflet.

Secventa de declansare a embriogenezei, declansarea "programului prin care celule "nediferentiate" preiau functii diferentiate si incep structurarea noului organism este ea insasi o minune ce scapa explicatiilor stiintifice, o minune ce nu se poate explica prin legile fizicii. La dimensiunile acelea, cativa atomi gestioneaza programe pentru care spre exemplu unui calculator (nu pentru a da viata ci pentru a memora informatia genetica) i-ar trebui miliare de secvente binare de 0 si 1;

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

"Conform crestinismului, o clona (a persoanei X) este sau nu considerata ca fiind un om? "
Normal ca este om. (Hai sa plecam de clona, o clona spre deosebire de fatul uman poseda doar in set de gene, spre deosebire de fat care poseda un set de la ambi parinti).
" Unde ajunge acea clona dupa ce moare conform crestinismului?"
Debinde de factori vietii traite.
" Daca nu este om si nu are suflet, o ok pentru un criminal in serie sa ucida cate clone vrea?"
Aici e greu de spus. O asemenea forma de viata asemanatoare cu viata anorganica (aproape orice organism are suflet).
Chiar si animale despre care se spune ca nu au suflet (fals in opinia mea) sunt ilegale sa le ucizi, si se impun anumite conditi. Si cazul propus de tine s-ar intampla tot asa.Dar dat fiindca poseda capacitati precum inteleginta asemanatoare cu a noastre.
"Sau e ok pentru un violator sa violeze pe cine vrea? E ok sa torturezi acele clone "just for fun"?"
Nu e ok. SI un asemenea om ar trebui internat intr-un ospiciu.

| Radu_Antonio_1986 a răspuns:

Nu exista

| anonim_4396 explică (pentru Radu_Antonio_1986):

Ce nu exista? Clone umane? Nu asta am intrebat. Daca esti incapabil sa raspunzi la o intrebare atat de simpla, nu te baga in seama.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

I-ai raspuns de l-a luat gaia hahahahha. Relax bah ca nu esti pe cimp.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

In cazul in care nu stiai (bah), "incapabil" e un termen "ok" si acceptat intr-o discutie. Nu reprezinta o insulta (asta in cazul in care stii ce inseamna insulta si ce se incadreaza la acea categorie). Uita-te in dex si vezi ce inseamna incapabil. Intelegi "bah"? Se aplica pentru tine : daca esti incapabil sa raspunzi la o intrebare simpla, nu te baga in seama. Ai nevoie de atentie din partea altora?