| anonim_4396 a întrebat:

Ce face zeul crestin in cazul unei clone? Ii ofera un suflet? Ce suflet? "Cloneaza" sufletul tau si il baga in clona sau face un suflet nou? O sa fie 2 de "tu" sau o sa fie un "tu" si corpul lui "tu" dar cu un alt suflet?

13 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Clonarea nu este altceva decat o stimulare "artificiala" a embriogenezei.
Ca si in situatia oricarui tip de embriogeneza, si in cazul clonarii, sufletul -insuflare divina de viata- isi are inceputul in chiar prima manifestare a unicitatii unei noi entitati...

(Unicitate oferita prin natura spirituală, prin fenotip si perticularitatile de evoluare a dezvoltarii si formarii, si mai putin genotip);

| anonim_4396 explică (pentru milan9):

Tot nu ai raspuns la ce am intrebat. Mai incearca.

| Kabuto79 a răspuns (pentru milan9):

Un raspuns excelent

| Dandanache a răspuns (pentru Kabuto79):

E totusi incomplet.

| Exilee a răspuns (pentru Dandanache):

Adu argumente...

| Dandanache a răspuns (pentru Exilee):

laughing

Au ramas intrebari la care nu s-a raspuns. Ce e asa de greu de inteles?

"Cloneaza" sufletul tau si il baga in clona sau face un suflet nou? O sa fie 2 de "tu" sau o sa fie un "tu" si corpul lui "tu" dar cu un alt suflet?"

| anonim_4396 explică (pentru Exilee):

Nu a raspuns la ultimele 2 intrebari... cele mai importante.

La partea cu "Ii ofera un suflet?" putea raspunde cu un simplu DA sau NU. A scris mult dar nu a zis mai nimic.

| sublime89 a răspuns:

Probabil asta e unul din motivele pentru care crestinii considera clonarea un pacat. Asa reactioneaza ei cand nu au un raspuns pentru o anumita problema.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

A doua varianta e verosibila.

| IuliiMarie a răspuns:

Deci zeul crestin e o prostie..scz dar nu exista, exista D-zeu, el nu cloneaza, cel putin asa stiu eu.tu esti unica in lume chiar daca ar mai fi o ''geamana'' ca tine...bineinteles ca fiecare are un suflet bun sau rau

| adifox a răspuns:

Sufletul vine de la dumnezeu si acolo se va intoarce. faptul ca sufletul se ataseaza corpului fizic prin nastere naturala sau clonare este irelevant. peste 100 de mii de ani poate vor mai fi n alte modalitati de a veni pe aceasta lume. de ce ganditi asa de ingust? ca daca cititi atenti si eva a fost clonata tongue

| anonim_4396 explică (pentru adifox):

Esti constient de faptul ca n-ai raspuns la ce am cerut eu nu?

| mateiass a răspuns:

Ma anuntati si pe mine cand reuseste vreun cercetator sa cloeneze un om
P.S. nu mai credeti ce vedeti in filme SF si desene animate