| Cris888 a întrebat:

Conform imaginatiei rabinilor respectiv Bibliei -
De ce - Atotputernicul Dzeu s-a ofticat foarte tare doar pentru o muscatura dintr-un mar, faptul ca acel cuplu a vorbit cu animalul sarpe. In cazul acesta cum poti sa discuti cu EL - ce limbaj ar trebui folosit. Cand manaci mar cunosti totul?

Dumnezeu ii violeaza fantasmele Mariei (cred ca totusi a facut si sex Iisus ar fi avut 7 frati) si planteaza in uterul ei.

Iisus " a pus botul" la ciclicitatile redactionale ale cartilor citite de mic copil - in stilul tehnicii de programare neurolingvistica.

De fiecare data cand se naste un copil sunt tot felul de forme geometrice in pozitia stelelor la fel ca Iisus.

Transfigurarile excesive in care Iisus se supunea in dialogul sau cu taica-su sunt destul de asemanatoare cu starile de schizofrenie - nu am inteles de ce s-a dus in desert, ce cauta acolo.
Iisus vorbea cu cerul isi imagina ca vorbeste cu un tata
Cred ca Dumnezeul povestirii din Biblie nu este prea puternic deoarece in conexiunea cu oamenii avea nevoie de alegeri si in special de un bou - putea sa aleaga orice inclusiv granele sau nimic. Rezulta ca Dzeu nu este capabil sa coordoneze multi oameni.
In filmul cu Iisus apare scena cand isi rupe toiagul lovind castroanele cu bani - cred ca au fost probleme intre vointa tatalui si a lui probabil ca nu intelegeau pe bune - oricum el era tamplar isi gasise un rost facea business cu mese scaune etc - nu era foarte capabil a fost inconjurat de multime si coordonat de rabini ca sa inscrie cursul experimental al asumarii de fiu divin.

De exemplu nu inteleg cum functioneaza "miracolul invierii cu Lazar - prima data dzeu ii ia viata, apoi vine Iisus si ii da alta?

Din circuitul traiectoria sa, mersul sau s-a facut religie in filme apare ca un tip simpatic in realitate cica ar fi fost mai negricios si indesat.
Cred ca Iisus era speriat de moarte si nu avea totul sub asa-zisul control incepuse sa aiba privire fixa catatonica asa il arata si in film.

Conform religiei - cica daca scriu chestii d-astea sunt pierdut.

Daca oamenii se roaga de 2000 ani de Dzeu - nu inteleg de ce Dzeu nu vine el insusi.

Relatia dzeu si fiul este cel putin ciudata in acelasi sex in plus un duh sfant ce desface lacrurile miscarea lor si ratiunile. Apare problematica daca duhul sfant este mai tare decat dzeu sau fiul. Nu inteleg care-i treaba cu ingerii.

De ce se folosesc simbolistici mincinoase precum balauri, armuri, lance sau sabii in portretizarile sfintilor cand acestea nu au existat - cred ca se face manipulare fantasmagorico imaginativa

Dupa toate astea cred intr-o forma superioara omului cel mai probabil un extraterestru din galaxia noastra sau o alta Galaxie - tipul este cam ocupat cumva probabil ca face telepatie cu oamenii planetei Terra - credeti ca idea de Dzeu este foarte misto dar trebui perfectibilizata?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Https://docs.google.com/......ps?/viewer

| Cris888 explică (pentru anonim_4396):

Multumesc pentru link - am rasfoit cartea respectiva. Imi pare ca aduna informatii din diferite carti religioase incercand sa prezinte o varianta in care ar exista un soi de legaturi cu extraterestrii. Totusi se axeaza excesiv pe asa zisa revelatie evreiasca. Viziunea mi se pare redusa ca scara - avem telescoape inclusiv Hubble putem vedea la mare distanta organica galaxiilor din jur - in facerea lumii ar trebui inceput cu Jupiter care protejeaza pamantul, apoi mai sunt scheletele oamenilor titan destul de inalti, dinozaurii, etc.

17 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

"...la ciclicitatile redactionale ale cartilor citite de mic copil - in stilul tehnicii de programare neurolingvistica" - Ce-ai vrut sa zici cu asta?

| Cris888 explică (pentru sabin89):

Versificatia religioasa dezvolta forme de plasticizare expresionala metafizica ...principiul destul de smecher ar fi ca - totul sa se potriveasca cu totul, sfericizeaza universul - fara sa vedem si dincolo de cerul albastru
La noi preotii practica si asa zisa "deschidere a carti" si orice ar fi ti se adreseaza de parca ar avea legatura cu tine.
Am observat la NLP chestiile astea

| Elide a răspuns:

Ești pierdut cu siguranță! Și ce vrei să arăți că ești "jmeker" scriind toate astea mai bine țineți.le pentru tine și nu mai scrie pe toate site urile, sau cum?! Vrei sa te aplaude lumea p.aici? laughing laughing

| Cris888 explică (pentru Elide):

As vrea dialog daca se poate...atat

| JesseH a răspuns:

Încă unul care n-a citit nici Geneza. Care măr? Serios. E pomul cunoștinței binelui și răului... și e un fruct. Atât. happy

(Unii zic că a fost ciocolată.)

| xerxes1 a răspuns (pentru JesseH):

Eu cred ca a citit si a inteles mai mult decat tine.
Te-ai legat de mar fara sa observi mesajul.
Poti sa te oftici in continuare precum zeul tau ofticos.

| Cris888 explică (pentru JesseH):

...biblia foloseste forme plasticizate ale expresiei, tot plasticizarea se foloseste si la intelegerea ei - se poate intelege orice, se poate inversa, etc. Sa inteleg ca un copac este mai inteligent decat omul cunoaste mai multe - si dumnezeul de care vorbesti tu se exprima vegetativ

| Cris888 explică (pentru xerxes1):

...sunt interesat de dialog - ce mesaj?!

| Cris888 explică:

_ar mai fi cateva detalii pe care nu le-am inteles:
- care sunt echilibrele ecologice ale raiului
- de ce Iosif a fost minimalizat, cum se desfasura viata familiala in care aparea si Dzeul din capul Mariei
- de ce Dzeu nu este femeie - ele sunt mult mai multe pe planeta si au tot dreptul
- nu am inteles care sunt abilitatile conversationale ale femeii Eva in raporturile comunicationale cu animalul sarpe.
- nu pot intelege de ce Dzeu care e extraordinar de tare l-a scapat de sub control pe marele inger - in timpul hipnozei transcedentale.
_ nu stiu unde ar putea fi plasat un respectos loc lui Dzeu, in conditiile in care se extrage materia neagra si neutrino - particule dintre planete.
- nu inteleg - si ma refer la toti dumnezeii planetei si profeti - de ce toti fug in cer, de ce trebuie sa mori, de ce trebuie sa te predai lor cand mori.
- nu inteleg de ce bisericile inclusiv ortodoxa vor bani incontinuu, inclusiv cand mori la ingropaciune la mormant, etc.
- nu inteleg de ce copii sunt botezati cu forta la varste in care nu au cunoasterea necesara.
- nu inteleg formele imaginative ale unor expresii de speriat precum "scarstnirea dintilor", "infricosatoarea judecata", desfacerile de blesteme, etc.

| Cris888 explică:

Daca Dzeu "se joaca" cu intreaga creatie si se asteapta ca noi oamenii sa ne salvam sa il recuperam si pe dracu daca se poate si noi trebuie sa facem de asa natura ca Dzeu sa il aducem sau sa se aseze in armonie printre noi(nu am inteles foarte clar de la biserica) - conform rationamentului deduc ca presupunere ca Dzeu il iubeste si pe dracul dar nu face diferenta prea clar intre un inger sau mai multi si oameni.

Daca Dzeu alege un bou rezulta ca trebuie sa avem un limbaj animalic sau de animale - rezulta ca teoria evolutiei Darwin trebuia sa existe - deci este o neantelegere intre biserica-respectiv religie si dzeu imaginat tot de ei

Nu inteleg de ce in idea de sfintire apare postirea excesiva un fel de secatuire de uscare - Dzeu ne creat ca sa trecem prin asa ceva?!
Cum ar arata o societate in care toti postim si ne rugam incontinuu - exista progres cunoastere evolutie - cum ar putea fi definite in acest context.

Crucificarea lui Iisus s-a facut pe o cruce in X ca la Sf. Andrei.
Nu am inteles de ce se izoleaza pustnicii in pesteri - ar trebui sa ne intoarcem la epoca de piatra cu totii.

Am vazut la televizor o emisiune cu un popa care se izolase - la intrebarea reporterului ce face acolo - a raspuns "ca sa vorbesc cu moartea - conform rationamentului preotii tin foarte mult la drcu si la moartea care o produce
Moartea este un proces fizico biologico energo-informational iar sufletul este aerul?!
Daca la momentul mortii inima se opreste, dar creierul mai tine functiile inca 7minute - rezulta ca sufletul intra in creier sau iese pe gura?!

| Cris888 explică (pentru Cris888):

De ce trebuie sa ne impartasim - in simbolistica - vinul sangele lui Hristos - ma face sa ma gandesc la reminescentele tribale canibalism

Daca actualmente avem 16000 de biserici si un efectiv de aprox. 70-90.000 preoti, calugari etc - care este numarul ideal si cand se vor opri?!

| Cris888 explică:

Nu am inteles care-i treaba cu viata...si cum face dzeu cu ea - de exemplu apare procesul mortii sufletul se ridica la cer(cum s-ar zice), presupun ca sunt trimis in iad - deci apare o miscare a sufletului - rezulta ca suntem tot in viata.
Daca nu mai avem corporalizarea fizica cum se poate imagina ceaunele imense cu smoala ale iadului in care se scufunda corpurile.

| Cris888 explică (pentru Cris888):

Miscarea sufletului inseamna corporalizare deci trecem dintr-un corp intr-un alt corp ...viata nu este fragmentata este aceeasi si se prelungeste incontinuu?!

| Cris888 explică:

Am auzit despre vamile vazduhului...cred ca se poate trece de ele - de exemplu eu si iubita mea ne vom astepta unul pe altul - si ca atare ne-am pus o sintagma secreta(cifru) pana isi rezolva dzeu si ingerii si religia inadvertentele...

| Cris888 explică (pentru sSentiment):

Super misto practic in Romania poti implementa orice...de exemplu sunt oameni care cred ca - romanii au ajuns pe soare si asa mai departe - biserica ortodoxa limiteaza, izoleaza, nu recunoaste, etc. Ca orice alta religie dealtfel frica de a fi liber in plenitudinea fiintei umane.