| Dreamer a întrebat:

Conform religiei, daca Dumnezeu exista in TOT, atunci nu inseamna ca eu, tu, el ea, noi toti suntem Dumnezeu? Nu inseamna ca noi ne rugam la noi insine si credem in noi insine? Ce parere au crestinii? Si v-as ruga pe cat posibil sa va folositi propriile pareri si mai putin citate din Biblie.

PS: S-ar putea sa interpretati blasfemie insa scopul meu nu este sa va jignesc si imi cer scuze daca o fac.

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

„Ar trebui să îți trăiești viața și să încerci să faci lumea un loc mai bun, indiferent de prezența sau lipsa credinței în Dumnezeu. Dacă nu există Dumnezeu, nu ai pierdut nimic și vei fi reamintit cu drag de către cei rămași în urmă. Dacă există un Dumnezeu binevoitor, el te va judeca după faptele tale și nu doar după faptul că ai crezut sau nu în el."

45 răspunsuri:
| MMihai a răspuns (pentru Dreamer):

Existența reîncarnării probează
că există suflet!

Și din ce poate să fie făcut sufletul

decât din materii extraordinare de tip suflet.

Este vorba de generalizarea noțiunii de materie.

Este foarte mult de explicat!

Dumnezeu este făcut din materie extraordinară superioară,
adică din materie divinică.

Dumnezeu dacă există
nu poate să fie făcut
nici din materie normală ==obișnuită
și nici din antimaterie,
ci doar din materie Divinică!

Un Dumnezeu făcut din materie obișnuită,
ar primii mereu
informație retardată
și evident inutilizabilă.

Ori nu există Dumnezeu
ori el este făcut dintr-o materie foarte specială,
despre care nu știu nimic,
și pe care am numit-o Materie Divinică,
și la nivelul căreia informația
se transmite cu viteze imense,
deci practic instantaneu.

| RAY a răspuns (pentru Dreamer):

Ma bucur ca gandesti rational

| Dreamer explică (pentru MMihai):

,,Dumnezeu este făcut din materie extraordinară superioară,
adică din materie divinică. '' - asta suna socant chiar si pentru un deist ca mine. Si cine l-a creat pe Dumnezeu din aceasta materie? Ciudat.

''Existența reîncarnării probează
că există suflet!'' - cunosti pe cineva care s-a reincarnat? Altfel nu avem cum sa probam o presupunere, mai intai trebuie sa DOVEDIM presupunerea. Bizar dar interesant in acelasi timp modul tau de a gandi lucrurile.

In orice caz nu mai spune de Dumnezeu ca este FACUT pentru ca asta presupune un alt creator care l-a FACUT pe acest Dumnezeu. Realizezi cum iti complici situatia?

Bun...de aici deducem ca nu putem sa zicem de Dumnezeu ca este FACUT din materia x, y, z (sau Divinica cum ai zis tu, desi habar n-am ce ai vrut sa zici) pentru ca asta presupune un alt Creator care sa-l FACA din aceasta materie, respectiv un alt Creator care sa-l faca pe Creatorul lui Dumnezeu and so on... Si astfel cum stim ca totul in lumea noastra este FACUT din ceva anume constatam ca Dumnezeu nu poate exista/ nu se poate implica in lumea noastra fizica.

De asta am ales eu deismul, poate aberez si eu dar cred ca aberez cel mai realistic happy

| dragos38 a răspuns:

De curand cu ajutorul unor aparate s-a observat (nu stiu daca o fi adevarat sau doar pt.senzatii)ca in timpul nasterii pe langa corpul material mai apare si o matrita =energie luand forma corpului, tot cu ajutorul unor aparate s-a putut masura emiisile de ioni si electroni care exista in aura care ne inconjuoara, bine inteles ca noi nu putem vedea aceea aura si nici nu o putem simti dar ea exista.deci eu zic ca dumnezeu nu este in noi, in schimb la fiecare nastere a unui ''bebe''
pe langa corpul material i se daruieste si un suflet, corp energetic, spirit, spune-i cum vrei deci se pare ca suntem o imbinare intre materie si suflet.

| Dreamer explică (pentru dragos38):

Interesante teorii, desi nu cred daca ai posta niste link-uri as fi interesat sa le citesc, fiind deschis la orice.

| dragos38 a răspuns (pentru Dreamer):

Din pacate nu le-am citit de pe link-uri am vazut o emisiune in care erau invitati mai multe persoane printre care si Alexandru Mironov vb de niste campuri energetice care s-ar afla in M-tii Bucegi, Mironov a zis, ca, deocamndata sunt pure teorii fara dovezi. pentru.a se putea dovedi a spus el, trebuie folosit aparatul acela inventat de un fizician din Romania cu cre se poate masura intensitatea energiilor care sar afla acolo, tot cu aparatul acela sa masurat si intesitatea ioniilor si a electroniilor care se afla in aura energetica din jurul corpului nostru, om vedea in viitor daca chiar este ceva acolo in Bucegi sau simple vb pentru senzational.

| danay72 a răspuns:

Cand spune ca Dumnezeu e in tot, adica lucrarile de creatie a lui Dumnezeu se vede in tot ce ne inconjoara.Ca si un tamplar, modul in care lucreaza se vede in tot ce face si e usor de recunoscut de cei din jur, care-l cunosc.

| dragos38 a răspuns (pentru MMihai):

D-zeu nu este materie, poate o energie creatore, divina e.t.c.materie suntem noi.

| dragos38 a răspuns (pentru Dreamer):

D-zeu nu poate fi detectat, nici masurat, noi ce vedem este creatia sa, iar in urma studieri universului ne dam seama cat de mici suntem ''ca un ac de gamalie'' in imensitatea universului

| Yuruva a răspuns (pentru Maxim96):

Da. El da voie sa fie femeile lapidate si ingropate de vii, el e responsabil pentru toate violurile, el face preotul sa il pipaie pe Ionel si tot el impiedica construirea strazilor suspendate in Romania. Ce sadic e tipu`

| Maxim96 a răspuns (pentru Yuruva):

Nu e adevart! Dumnezeu e mila si iubire.Asta se datoreaza egoismului uman si departarii oamenilor de Dumnezeu.Chiar nu intelegeti?

| dragos38 a răspuns (pentru MMihai):

Da si ce-i cu asta?

| dragos38 a răspuns (pentru MMihai):

Ce-mi prezinti tu aici e nimic, stiu ca substanta alba si ce-a cenusie fac parte din sistemul nervos, asta am invatat-o la biologie.si mai stiu ca atomul, hidrogenul, oxigenul, mg. etc.alcatuiesc corpul uman.dar pe langa corpul acesta material mai exista si un corp energetic. daca ai avea o manual de astronomie si l-ai rasfoi putin ai vedea ca materia este vesnica nu poate fi creata nici distrusa ci doar transformata la fel si energia careia i este propie.noi avem nevoie de (O) pentru.a putea trai. Divinitatea este mult prea complexa ca sa o cunoastem, nimeni nu stie cum arata divinitatea nici macar steven hawking care este unul dintre cei mai mari cosmologi contemporan cu noi, care studiaza universul si origiea universului si bine inteles nu exclude prezenta unui creator, dar care este mult prea complex pentru mintea umana.noi nu cunoastem decat parti mici din sistemul nostru solar.

| iurii75 a răspuns:

Nu încurca săpunul cu săponeala