| Dorugar a întrebat:

Ce intelegeti prin mantuire?
1) sa fiti iertati de pacate dupa ce muriti (nu este nevoie pentru ca la pocaiti este iertat si Hitler!)
2) Sa traiti sanatosi, fericiti in bunastare si emnitate in viata asta pamanteasca (aste este mantuirea pe care o asteptau evreii de la messiah)
3) Sau sa muriti si sa ajungeti langa Christos si sa traiti viata vesnica langa el? (asta se intampla in imparatia lui Christos care este IADUL)!
Va atrage viata vesnica in Iad langa Christosul care se recunoaste ca fiind stapanul Iadului sau nadajduiti (de pomana pentru crestini) sa ajungeti in cer langa Dumezeul religiei mozaice, cel care va va judeca dupa faptele voastre?(cam grav pentru crestini pentru ca ei incalca zilnic Legea lui Dumnezeu)

11 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Mantuirea o primesti inca de pe acum in inima.Ea este o certitudine.Ea este o realitate in viata credinciosului.Simti eliberarea si iertarea de pacate si primesti pe Duhul Sfant in inima.Luca 17:21:,, Nu se va zice: „Uite-o aici!" sau: „Uite-o acolo!" Căci iată că Împărăţia lui Dumnezeu este înăuntrul vostru."

| Pufuletica98 a răspuns:

Unu la mana aleg mantuirea a doua.Doi la mana nu te inteleg! Adica tu Crezi si te rogi la Dumnezeu si stii ca este Adevaratul Dumnezeu dar nu crezi ca Mantuitorul nostru este Iisus Hristos?!? Este....este aproape hilar! Cum poti sa zici ca Iisus este rau dupa ce a suferit pe Cruce pentru noi si pentru tine.

Bine....este credinta ta si doar tu poti sa ti-o schimbi.Ramai cu bine.

| Dorugar explică (pentru Pufuletica98):

Nu este hilar din cauza ca Isus nu a murit pe cruce pentru mine ci a murit pe cruce exact ca si talharii care au fost rastigniti langa el.
Aia pentru cine au murit!

| Pufuletica98 a răspuns (pentru Dorugar):

Si ce vrei ca Iisus sa moara de batranete pe un pat moale ca de regi? Dumnezeu vrea sa arate cat mai umil, ca noi oamenii de rand. Vrea sa arate ca nu e cu nasul pe sus ca zeii aia falsi in care credeau grecii si romanii si egiptenii. Vrea sa arate ca sarmanii oameni care sufereau atunci din cauza romanilor.Intelege ca vrea numai binele oamenilor i-ar El iarta pe oricine se intoarce la loc.A murit langa acei doi hoti pentru ca acolo l-au pus romanii nu pentru ca vroia.Hotul din dreapta a fost iertat pentru ca vroia mantuire si iertare si cel din stanga nu pentru ca se indoia de puterea lui Iisus. Judeca tu daca nu am dreptate!

| Dorugar explică (pentru Pufuletica98):

Nu! Dar ma gandeam ca Isus s-ar fi putut sacrifica pentru omenire daruindu-le cunostinte importante, de ex despre VACCIN, sau si alte miii de lucruri mult mai importante decat sa fie sacrificat ca orice bou la abator!

| andreeamaxim a răspuns (pentru Dorugar):

Aia au murit pentru ca erau talhari si plateau pentru ce au facut. Isus a murit pentru ceea ce ai facut si faci tu ..ca tu sa fi iertat.

| Dorugar explică (pentru andreeamaxim):

Unde face Dumnezeu o asemenea afirmatie?
Prostii din astea vorbeau doar niste sarlatani din antichitate care urmareau interese diferite, unii puterea altii banii etc.
Pina cand nu imi adeveresti cu versete puse in contul lui Dumnezeu asa cum este textul din Deuterono, 13.1, pina atunci taci din gura si nu-ti da cu parerea pe baza de credinta a proasta!

| andreeamaxim a răspuns (pentru Dorugar):

Daca tot ai dat referinta asta de ce nu incerci sa faci ceea ce scrie mai jos un pic(versetul 1-5)? auite cauta in Isaia 53(tot capitolul)sau si de ce nu crezi in verestul din Ioan 3:16? Eu nu inteleg pe ce baza faci tu afirmatiile tale? Ce dovezi ai pentru ceea ce spui? Citeste Noul Testament si ai sa vezi ca vei intelege multe lucruri legate de mantuire si viata vesnica.

| Dorugar explică (pentru andreeamaxim):

Si Cristos era tot un delicvent care a fost arestat judecat si condamnat pentru delictul pe care l-a comis, exact la fel ca si talharii de l; anga el!
De ex delictului lui Isus se numeste "uzurparea puterii de stat" si acest verdict il vedem pe tablitza cu INRI, adica cea cu Isus Nazariteanul Regele Iudeilor, care dovedeste ca delictul lui Isus era acela ca a intrat in Ierusalim ca Rege, desi exista o alta putere care conducea Ierusalimul si Iudeea, si anume stapanirea romana pe care el Isus a vrut sa o indeparteze in calitate de rege

| andreeamaxim a răspuns (pentru Dorugar):

Nu Isus nu a venit ca rege pentru a indeparta puterea romana, desi multimea asta a crezut.El spune clar big grinati cezarului ce este al cezarului, si lui Dumnezu ce este a lui Dumnezeu.Domnul Isus nu a fost un delcicvent? Dimpotriva.BA el chiar ajuta oamenii si tablita cu INRI a fost pusa de catre soldatii romani ca un semn de batjocura, pentru a rade de Isus.Si in Luca 23:4 Pilat spune ca el nu gaseste nici o vina la Domnul Isus deci rezulta ca El era nevinovat si a murit nevinovat.

| andreeamaxim a răspuns:

Deci scopul mantuirii este de a ajunge in Cer(Rai, Imparatia lui Dumnezeu). Dumnezeu rasplateste fiecaruia dupa faptele sale. Daca ti.ai trait viata mergand pe cale Sa adica ai trait asa cum vrea El si te.ai luptat toata viata pe pamant sa duci o viata placuta ..si curata atunci vei fi rasplatit cu vesnicia.Dar daca toata viata ta ai trait batandu.ti joc de Dumnezeu ..ai trait in pacat si nu ai facut nimic pentru a ajunge in Cer atunci vei primi exact ce meriti. iadul. Dumnezeu nu vrea ca nici unul din noi sa ajunga acolo.El ne da o sansa tuturor..ne ingaduie multe.dar daca noi nu avem de gand sa ne schimbam.sa ne cerem iertare Dumnezeu nu are ce sa ne faca.e alegerea noastra unde vrem sa ajungem..sa traim o vesnicie intraga in bucurie sau in chin si durere. GAndeste`te cat de mult de doar sa te arzi 2 secunde la un deget. Poti compara cu o vesnicie intraga in aceasta durere? Acum este alegerea TA ce vrei sa faci..Sa traiesti cu Dumnezeu iar dupa sa ajunci in Rai.ori sa traiesti pe pamant asa cum vrei tu.iar dupa sa stai in iad o vesnicie? Nu uita Dumnezeu iti mai da o sansa.te iarta ..si te iubeste enorm..si te vrea langa El pentru ca numai langa El iti va fi bine.Acum alegerea iti apartine tie. http://www.youtube.com/watch?v=wu7m7h0h71E