| Încrucişătorul a întrebat:

Considerati colindatul o marca a cersitului modern complex pios? Sau e o habotnicie defensiva?

Personal, habar n-am cum sa-i opresc sa intre in bloc.
Nu am colindat niciodata, soto. Cand mi s-a oferit lozinca: "Dar haide, incearca si tu", am raspuns "Eu nu cersesc".
Nu am colindat vreodata deci nu mai simt indatorat catre nimanui sa-i dau bani pentru simplul motiv ca-mi canta colinde sau rugaciuni. Pesemne, s-a inventat Youtube-ul, 220.ro, Vimeo etc. pentru fel de fel de cantece.

11 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Bucura-te ca Ajunul nu-i in fiecare zi.

| LIN2010 a răspuns:

Da,sunt de acord cu tine pentru faptul ca ''unii'' au denaturat acest obicei, transformand-ul intr-o forma de cersetorie moderna.In trecut se daruiau colindatorilor colacei, mere, nuci, mai mult simboluri, dar erau si ocazii de intalniri in grupuri de colindatori.

| EmaS a răspuns:

Este un prilej de a duce vestea cea buna ca un Mantuitor ni s-a nascut, un Prunc ni s-a dat!

| shadovv a răspuns:

Nu e cersit, e traditie. Scopul, pentru cel care merge cu colindul, nu e sa primeasca, ci sa imparta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti sarac puiule.foarte sarac. bucura-te de ternet si alte nascociri.si lasa-ne pe noi sa ne bucuram de colinde colindatori si alte obiceiuri stramosesti despre care nu stii nimic.dar chiar nimic, devreme ce le le numesti cersetorie.ma bucur sa primesc pe acesti cersetori care colinda, si sa-i primesc si pe aceia care doar intind mana.toti sant pretiosi si o mana intinsa, sa ceara poate fi mana ce-ti aduce mantuirea sufletului, oferind mult mai mult decat dai tu ca om.iar despre colinde nu stii nimic, deci nu are rost sa-ti explic. esti foarte sarac.in suflet.si rece.ma ia cu frig numai cand ma gandesc.

| Încrucişătorul explică (pentru EmaS):

Batranul papa a declarat o veste soc gen DDTV: Exiguus a gresit data de nastere.

| Încrucişătorul explică (pentru shadovv):

Eu vad exact opusul.

| Încrucişătorul explică (pentru anonim_4396):

Băbălică, faptul ca râgâie un colind sau rugaciune -zic "ragaie" pentru ca sigur a baut deja o tuica fiarta sau vin- e tot cersetorie; doar ca il faci sa-ti stea mai mult in usa. Atat.

Ehee, ce as vrea sa va las in ajunurile si traditiile voastre dar nu pot: am fost blestemat de catre soarta sa ma nasc 'ici, in Meltenica, decat altundeva.

| tasmania a răspuns:

Cred ca depinde si de "personalul coral", dar si de colindele cantate - se poate recunoaste usor incercarea de "fraudare". Daca vin cu tobe si urlete gen "E capra din Botosani/ Nu pleaca pan' nu-i dai bani!", atunci stii care e diferenta dintre colindat si cersetorie camuflata.

| shadovv a răspuns (pentru Încrucişătorul):

Nu mi pasa ce vezi ci ce faci cu ceea ce vezi.

| Încrucişătorul explică (pentru shadovv):

Iarna bate vantu'.