| Inferno a întrebat:

Convingerea primitiva ca Dumnezeu este singura fiinta care poate crea viata, lucruri complexe, credinta superficiala ca exista ceva unic,in fiecare om, ceva ce nu poate fi reprodus de insasi fiinta umana...
Toate aceste lucruri au pus si inca pun piedici stiintei.
Ce s-ar intampla daca am reusi sa reproducem miracolul vietii, ce s-ar intampla daca am reusi sa reproducem fiinta umana, simtamintele omenesti,daca am reusi sa reproducem oameni, oameni care gandesc,simt,plang,rad,se bucura,suspina,oameni care au sentimente autentice?

Atunci credinta ca sufletul exista s-ar risipi ca un vis frumos.
Daca am reusi sa ajungem la un rezultat similar, insa pornind pe un drum al rigurozitatii stiintei,,eliminand magia si fabulosul, atunci am demonstra ca tot ce exista in Univers nu este creatia unei fiinte inteligente.

Ce va fi religia, Dumnezeu, cand vom deveni noi insine mai perfecti, mai puternici, mai aproape de ideea de absolut decat orice s-a imaginat vreodata?

Pot suporta fiintele inferioare adevarul incontestabil ca nu exista niciun strop de magie in tot acest mecanism pe care-l numim Univers, ca totul a aparut, exista si functioneaza pe baza unor principii simple si este reductibil la un set de legi ale existentei?

11 răspunsuri:
| 4inel a răspuns:

Intrebarile bune sunt scurte si la obiect.

| sublime89 a răspuns:

Eu ma tem ca atat timp cat omul nu va cunoaste absolut tot, credinta in zei n-o sa dispara definitiv, dar treptat va deveni tot mai putin importanta. Putem vedea asa ceva in tarile nord europene si-n prezent, si eu sper ca va veni o zi cand intreaga lume va arata asa. Si poate ca atunci nu vor mai exista multe "fiinte inferioare" care sa creada disperate in zei.

| BlackSulphur a răspuns (pentru sublime89):

"Eu ma tem ca atat timp cat omul nu va cunoaste absolut tot, credinta in zei n-o sa dispara definitiv"

Nu stiu de ce, dar cred ca prostia umple mai bine golul din capul unora decat cunoasterea, indiferent de cantitatea ei (a cunoasterii).

| Alcyon a răspuns:

Totul are pe lumea asta o parte pozitiva si o parte negativa. Progresul stiintei a inseamnat viata pentru unii, iar pentru altii moarte. Esti foarte departe de realitate. "You live in a dream world." Pentru ca pana vor ajunge oamenii la nivelul acela (de a crea de ex androizi superinteligenti), specia umana se va autodistruge.

| Alcyon a răspuns:

Stiu, Transcedence e un film interesant... dar cam atat happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu subestima crestinii.

"Ce s-ar intampla daca am reusi sa reproducem miracolul vietii"... ar zice ca zeul crestin a oferit acea posibilitate oamenilor.

"credinta ca sufletul exista s-ar risipi ca un vis frumos"... nu chiar. Ar spune ca acele fiinte traiesc deoarece zeul respectiv le ofera viata. Si vezi ca doar oamenii au suflet.

Cel mai probabil vor zice "vedeti? e dovada ca e nevoie de inteligenta ca sa faci viata deci zeul meu exista".

DAR la asa ceva nu se va ajunge prea curand. De ce? Pai pentru ca timp de foarte multi ani, crestinii se vor bate cu pumnii in piept urland chestii gen "n-aveti voie sa faceti asa ceva, doar zeul nostru poate" si vor face tot posibilul ca asa ceva sa fie ilegal. Cum au facut si cu clonarea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inferno exista ceva unic in fiecare om dar, acel ceva nu este sufletul ci personalitatea, iar mi-e mi se pare imposibil ca oamenii sa poate crea in conditii de laborator o fiinta biologica inteligenta. Practic daca am vrea sa facem asta ar trebui sa ne concetram pe speciile existente.
Eu unul in viitor imi imaginez ca animalele vor progresa asa mult incat vor dezvolta un limbaj articulat (asta insemnand ca constientizand mental exista sa, functia sa, locul sau in comparatie cu celelalte vietati, acest lucru ma incanta, deoarece candva cred ca nu o sa mai fim singura specie inteligenta, dar ma si ingrijoreaza deoarece specia noastra e una destul de primitva, iar situatia ar putea ajunge ceva gen planet of apes, adica oamenii sa fie asa de incostienti, incat sa determine exterminarea celelalte specii, deoarece noi nu suntem in stare sa acceptam alte specii si o sa le numim tot inferioare cu toate ca ar avea aceleasi capacitatii ca a le noastre chiar mai mult.
Lupta pentru ideea de sufletul a inceput deja, iar daca am putea da un impuls celorlalte specii apropriate noua ca inteligenta, sunt sigur ca credintele primitve desi nu ar disparea s-ar adapta.

| DeusCorrupti a răspuns:

Chiar daca am reusi in viitor sa reproducem sentimentele umane, presupun ca prin *suflet* credinciosi se refera la partea care le este data de d-zeu si care merge in *viata de dupa* in lipsa corpului uman, ar fi imposibil sa reproducem asta, si chiar daca am reusi, tot nu ar accepta adevarul.
M-am luptat mult timp cu astfel de oameni, toti cred orbeste, foarte putin vor sa se gandeasca la probabilitatea de a nu exista d-zeu, toti asociaza faptele din viata lor cu *bunătatea lui d-zeu*, el fiind singurul care ii*ghideaza in viata.

| Sticket a răspuns:

Tu nu vezi ca oamenii nu pot trai in pace si se distrug intre ei? si tu vrei sa progreseze stiinta si sa progresam noi ca rasa si sa descoperim marile mistere ale vietii, vise baiatule.

| Zurelin a răspuns:

Nu poti creea un suflet, este pur si simplut absolut imposibil sa creezi o fiinta rationala, care sa aiba sentimente.Sa mai incercat nu stiu ce de experimente, mutatii dar evident ca nu au reusit nici macar sa produca ceva minim asemanator.

| Inferno explică (pentru Zurelin):

Cand nu stii lucruri elementare termenul consacrat ce te defineste este "incult".
Cand nu stii lucruri elementare dar faci afirmatii nefondate, pe langa termenul de "incult" se alatura si cel de "prost".
Cand nu stii lucruri elementare, faci afirmatii nefondate dar ai 14 ani se numeste ca este copil imatur.