| RAY a întrebat:

Creatorul te-a creat iar datoria ta este sa-i fii sclav ca daca nu se supara pe tine,cand el are chef iti ia viata, indiferent de varsta, cat de bun esti, nu e creatorul asta un tiran psihopat?

sunt copii care au cancer de oase, copii orbi, cu tot felul de boli, din cauza unui mar mancat de adam si eva? sau cica din cauza parintilor sau pana in neamul al saptelea

Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Da, este un creator inventat dupa gandirea inventatorilor adica bogatii smecheri, asupritorii care prin religie au vrut sa conduca lumea si omu sa nu mai conteste ce fac ei. De aia e tiran, ca tirani au fost cei ce l-au construit.

Insa ce ma mir eu, e ca lumea nu s-a prins dupa fapte ca e un tiran, chiar daca ar fi existat! Adica cum, zicem ca luptam contra dictaturii, ca nuuu vrem comunisti, dar nu vedem aceasta dictatura?! Adica daca nu fac ca el, imi da in cap, ce e asta? Asta este nazism pe fata. Deci din start cineva bun, nu face asa, deci nu stiu cum oamenii il vad bun, e mai nebun ca nebunii chiar.

Asta e poveste cu adam si altele, nici logica n-are, numa camatarii pedepsesc familia pentru datoriile unuia (ca oricum fac ei sa nu ti-o platesti), deci cei mai infecti oameni fac asta, nici macar legea penala nu face asa, deci daca exista acel dumnezeu, era de tagma birjarilor, apogelul jigodismului, rautatii, inumantatii, scursurii societatilor, si omu nu vede asta? Ori e prost ori beat ori drogat acel om, una din trei.

| Meme10Memu a răspuns (pentru Mosotti):

Daca nu ar muri mai repede chiar si la 1 an ar suferi mai mult. De aceea Dumnezeu in marea sa iubire ia viata mai devreme. Iar cei rai sunt lasati sa traiasca 100 de ani in speranta ca se vor cai si pentru ca acestia sa arate ca Satan e un mincinos.

| RAY explică (pentru Meme10Memu):

De ce naiba ia mai dat viata ca apoi sa il ucide de placere, din egoismul crestin

| Mosotti a răspuns (pentru Meme10Memu):

Aiurea. Se zice ca satana tot de dumnezeu ar fi fost facuta si ca are puteri mai slabe ca el, deci si in fantezia asta de poveste e totul anapoda, pai de ce sa faci pe unu rau si sa nu-l eradichezi mai ales daca e sub tine ca rang, adica daca nu era facut de el, ca daca e facut de el, nu are interesul sa-l eradicheze.

| Meme10Memu a răspuns (pentru Mosotti):

Realitatea e ca se moare chiar daca oamenii sunt facuti de Dumnezeu. Pe Satan nu l-a ucis inca pentru ca e imaterial si nedegradabil.

| Meme10Memu a răspuns (pentru RAY):

In speranta ca va asculta.

| RAY explică (pentru Meme10Memu):

Steregoi multe tampeni scrii

| Mosotti a răspuns (pentru Meme10Memu):

Pai se moare, tocmai ca nu i-a facut acel dumnezeu iluzoriu pe oameni. Si hai sa zic si sa comentez povestea asa cum e, pe satan nu l-a ucis ca nu a vrut, ca daca el l-a facut, el il putea termina mai ales ca si el dumnezeu e tot imaterial si nedegradabil, deci nu tine, n u inseamna ca daca e imaterial nu poate fi distrus, ceva este, o energie, o alta forma, si aia poate fi distrusa la nivelul ei prin alte metode decat cunoastem noi, nu te limita doar la oameni, ca, chestiile nu se invart in jurul doar a ce cunoastem noi si in jurul a doar ce se intampla cu noi.

S-ar spune ca satan ar fi construit de el ca sa vada ce alegem, daca-l alegem pe el sau pe satan, adica sa ne puna la incercare. De parca sunt obligat sa-l aleg pe el, ce sa-ti zic, adica cumva sa vada daca facem fatala greseala sa nu il alegem pe el.

Daca ii facea dumnezeu, nu avea cum sa faca asa fiinte cu atatea erori, boli, degradari, rautate, deci e clar ca nu a facut el daca ar fi existat, tu n-ai vazut? Un calculator cand il fac specialistii, daca nu merge bine, il scot din circuit, darmite ala care s-a zice ca este infinit mai inteligent si putea face calculatoare biologice.
Si aberatia aia ca dumnezeu s-a saturat de noi de rautate, e iar tampenie, omu are rautatea in gene, nu putea sa se supere de creatia lui! Ca daca programezi omu sa fie bun, va fi bun de la sine, nici nu ar putea fi rau, ca n-ar putea simti asa.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Mosotti):

Plantele de ce se îmbolnăvesc? Așa au fost create, sau așa au ajuns tot evoluând? Indicația specialistilor este de a nu recolta semințe de la plante bolnave pentru ca boala se transmite si la noua planta. Dar adevărul este ca chiar si plantele rezultate din semințe provenite de la plante sănătoase tot se îmbolnăvesc.

| Meme10Memu a răspuns (pentru Mosotti):

Dumnezeu a creat libertatea de alegere care nu trebuie sa fie ceva preprogramat, altfel nu ar fi libertate de alegere. N-am zis ca Satan nu poate fi distrus ci ca Satan nu moare decat daca e ucis. Pe om nu trebuie sa-l ucida nimeni si e sufucient ca trupul lui sa nu fie intretinut de Dumnezeu si se degradeaza pana moare.

Cand un Dumnezeu atotputernic creeaza fiinte cu libertate de alegere, nu se bazeaza doar pe putere.

| RAY explică (pentru Meme10Memu):

Dz a predestinat totul, dz stie tot ce va urma, asa ca nu exista liberul arbitru, satana nu a fost dusmanul lui dz din contra servitorul lui umil, nu ai libertatea sa nu crezi ca iisus nu este fiul lui dz fara sa fi pedepsit, tampenia cu nu poate fii distrus este o blasfemie sa afirmi asa ceva

| Mosotti a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Normal, totul este menit mortii, de aia si filosofii si eu ma intreb ce sens mai are viata, doar sa luptam ca apoi sa murim ca prostii?! Animalul ala ce face, se bate ca prostu, ramane si fara ochi sau alte alea ca sa ce? Sa traiasca ca sa lupte iar, si apoi crapa. Asta i-am zis-o si lui sadrian46 ca tot ma lua cu normaliatea supravietuirii, l-am intrebat snesul, si n-a mai zis nimic. Nu inseamna ca daca e asa, e si bine sa fie asa. El zice ce este, dar nu zice "ma, da` e bine asa? Ce afacere e asta?".

Totul a pornit de la faza ca, cu poluarea vom muri, si eu am zis "si ce daca? Murim si s-a terminat, pamantul poate sta si fara noi", si de acolo a zis ca gandesc aiurea, ca fiintele vor sa traiasca, dar cand am disecat-o, s-a facut liniste.
Plus ca am zis ca nu doar eu, ci toti care au masini, calculatoare si tot isi asuma moartea timpurie dar vor sa se simta bine acum, asa cum e si normal, ca toti stim asta.
Nu are sens sa ne ducem iar in evu mediu doar sa nu murim, ca sa ne facem viata mai grea, pai pentru ce? Adica sa avem grija sa nu murim ca sa ne chinuim mai tare.
Ptr ca, ca sa rezolvam cat se mai poate rezolva problema cu poluarea, ar trebui sa renuntam la 80 % din confortul de azi, si duce unde am zis eu.

Aici era discutia la topicul meu:
https://www.tpu.ro/......ina-2.html

Adica la o adica se termina dracu cu chinul asta! De la animale pana la om, ca plantele habar n-au sa zicem si nu se lupta.

Daca era dumnezeu, ce bine era, ca ne ferea de tot necazul, desi scopul sa ne faca tot nu exista! Asa ca daca el era, n-ar fi facut-o, in loc sa-si vada de viata lui la nivelul ala care era, sa se bucure de ce era, sta sa ne faca pe noi aiurea.
Deci oricum ai da-o, chestia cu dumnezeu e nonsens. Iar daca ne facea, ne facea ca sa se distreze ca un joc de strategie, si atunci automat trebuia sa fie ceva rau, ca altfel unde mai e distractia. asa ca pica toate teoriile legate de asta.
Mai greu de crezut ca ne facea ca si animale de casa si sa se poarte frumos, ca atunci trebuia sa interactioneze cu noi, lucru pe care nu-l constat ca se intampla. Nu iei un caine si sa nu existi pentru el! Pana si la acvariu te duci si te uiti prin el la pesti, si aia poate stiu ca existi.

Hai sa incercam in general sa nu mai preluam fara sa gandim, fie din religie, carti, TV, radio si altele, hai sa incercam sa gandim, sa analizam noi totul punand cap la cap faptele, ca asta scoate adevarul in general, si daca e ceva, sa vedem daca e bine asa sau nu e bine asa, nu sa ne supunem cumva acelui lucru zicand "asa trebuie", dar fara sa gandim noi daca chiar trebuie sau nu in functie de avantaje, dezavantaje si alte lucruri.

| Meme10Memu a răspuns (pentru RAY):

Ieremia 7:31:"Şi au zidit locurile înalte la Tofet, în valea fiilor lui Hinom, ca să-şi ardă fiii şi fiicele cu foc, ceea ce Eu nu le-am poruncit şi ceea ce Mie nu Mi-a trecut prin minte." Daca Dz predestina ii trecea prin minte tot ce avea sa se intample.

Faptul ca i-a permis lui Stn nu inseamna ca e slujitorul lui Dz.

In lumea materiala nu exista realitate obiectiva conform fizicii cuantice. Realitatea obiectiva e doar din dimensiunea imateriala de la Dz.

| Mosotti a răspuns (pentru Meme10Memu):

Daaaa a creat libertate de alegere de nu se poate, pai hai sa-ti arat ca nu este asa:

1 - Nu alegi felul de a fi, nu alegi cum arati, chiar daca asta iti poate afecta viata de nu se poate, parintii nu pot sa-si aleaga cum sa fie copilul asa cum ar fi normal, e ca si cum iei o masina si nu poti sa zici care, iei pe care cade.
2 - Nu alegi ce te atrage ca partener, iti place sau nu iti place cineva, nu poti controla asta, nu poti alege ce sex sa iti placa, poate vreau sa aleg eu sa ma atraga unu sau una, m-ai constrans doar pe sexul opus (ca dovada ca aia bi sunt mult mai bine ca ceilalti, ca pot alege si au mari avantaje, ca le place la fel de tare ambele sexe).
Te ia o indragosteala din aia de cine nu trebuie de suferi si iti poti distruge viata, si zici "nu poti porunci inimii", deci s-a vazut ca nu poti alege. Am mai explicat si de ce a fost facut sa nu alegi.
3 - Nu poti alege cat de inteligent sa fi, esti sau nu esti de anumit nivel, ce poti face este doar sa-ti exploatezi ce ti s-a dau de sus.
4 - Nu poti alege daca ai un talent sau nu, il au sau nu il ai.
5 - Nu poti alege sa fi bolnav sau nu in multe cazuri (deci nu accidente si altele desi si alea nu le vrei). Nu poti alege sa imbatranesti sau nu, vine de la sine si nu ai ce face.
6 - Nu poti alege sa fi bun daca esti rau si nici invers, daca te-a palit rautatea care e in gene, asa ramai oricat te-ai educa, cel mult te abtii uneori, dar arama tot iese la suprafata pana la urma. Cel bun la fel, nu poate face rau chiar daca ar vrea si uneori i-ar face bine sa fie mai dur in general.

Mai vrei? Deci a facut cum a vrut el (sa luam faza ca exista si el ne-a facut, ca poate fi si altfel adica sa existe dar nu aiba treaba cu existenta noastra) doar in scopul perpetuarii, deci faci ce zice softul nu ce vor muschii tai.
Ma mir cum de nu sti astea, adica fapte, nu vorbe, adica fapte ce le simt majoritatea oamenilor si chiar se zice "nu poti alege aia aia aia, ai sau nu, vine sau nu, iti place de ala sau nu, ai talent cutare ti-l exploatezi, nu-l ai, aia este, des auzi!

Referitor la punctul 2 sa-ti explic putin si de ce e asa. Pentru ca se stie ca femeia cu barbatul au f putine in comun si deci te intelegi mai putin, cei de acelasi sex se inteleg mult mai bine, zic in general si in prietenii. Asa ca cei putini cu darul de a alege (si culmea multi socotesc acest dar anormal, deci sunt contra libertatii de alege, desi aceasta libertate face bine, nu rau), pot alege acelasi sex si sa fie mult mai bine. Pai si multe fete am auzit ca aleg fete din acelasi motiv, ca am intrebat, alea cu libertatea de a alege.
Iar pe dumnezeul tau nu l-a durut de intelegere, ci l-a durut sa-i faci alti sclavi, asa ca a programat femeia sa fie intr-un fel (nici aici nu poate alege cum sa fie), si barbatul in alt fel doar sa ajute la scopul ala, nu sa fie bine, de aici multe cupluri praf.

| Meme10Memu a răspuns (pentru Mosotti):

Nu poti argumenta ca ceva nu exista prin insiruirea unor lucruri care nu exista sau nu se pot face.

De exemplu eu am putut alege sa-ti scriu. La fel puteam alege sa nu-ti scriu.

Libertate de alegere restransa adica sunt lucruri care le putem alege si altele pe care nu le putem alege.

Mintea omului e doar un mediu prin care se propaga undele si prin care circula materie. La fel, aerul e doar un mediu prin care se propaga undele si prin care circula materie. Singura diferenta e ca se propaga si circula diferit in cele doua medii. Un mediu nu-si poate forma o parere obiectiva asupra realitatii. Aceasta explicatie o gasim si in Biblie: "Iar dacă i se pare cuiva că cunoaşte ceva, încă n-a cunoscut cum trebuie să cunoască. " - 1 Corinteni 8:2.

| RAY explică (pentru Meme10Memu):

Nu cunosc versetul incat sa ma exprim nici contextul, dar dz a stiut ce face de la bun inceput sau nu stia?

| Mosotti a răspuns (pentru Meme10Memu):

Pai am zis, ca si daca exista, daca nu ne ajuta cu nimic si nu are tangenta cu noi, nu conteaza, ca poate fi si sa nu fi avut treaba cu noi. Eu ma refer in legatura cu interactiunea cu noi, adica nu exista acela ce ar face si ar drege cu privire la noi doar. In rest poate exista, cine stie, exista niste fiinte mult mai dezvoltate ca noi pe undeva prin universul asta vast, ca de unu singur oricum nu se poate, ca mai trebuie si parinti si altele ca sa fie acel unul.

Aaa, asa da, zi asa, ca putem alege putine si nu putem multe, asta este corect. Dar si alegerea de a scrie de fapt e pseudoalegere, ai ales ca ti-a placut subiectul, deci ti-a placut intai, nu ai ales tu sa-ti placa.
Si la mancare, iti place anume mancare, nu ai ales tu ce sa-ti placa si ce nu, alegi dupa ce simti.
Si alegerile diverse se cam fac in functie de felul tau de a fi, de personalitate, decizia constienta este condusa de ce este in inconstient.

De exemplu cineva care sta cu un partener nasol, constient stie ca trebuie sa aleaga sa plece dar nu alege asa, alege ce simte si anume sa ramana, caci are niste trairi interioare urate si nasoale daca pleaca, simte ceva ce il face sa nu poata decide sa plece.
Multe cazuri sunt si lumea se tot mira "de ce nu pleaca ma odata, aoleu da prost e", nu e deloc prost, are probleme in mecanismul psihic si ii face sa stea sa sufere.

Creierul merge pe baza chimica. Totul este chimie si rezultatul ei, e informatie care la randul ei tot pe suport chimic exista (cum este pe stick, DVD, CD in felul lor ca si medii de stocare). Emotii, dorinte, trairi, este rezultatul unor reactii chimice in creier. Si experienta, ce cunoastem sta in niste legaturi neuronale care de fapt e ceva fizic pe undeva pe acolo, daca muti alea tie de ex, brusc ai sa ai experienta lui x in acel domeniu. Dar asta se verifica, de ex medicatia lucreaza chimic, se vede ca umbla, ca vezi efecte, ma refer la cele psihiatrice ca alea actioneaza acolo in creier, pica serotonina bum, depresie, o urca, bum esti mai bine, e doar un exemplu, adica ti se schimba trairile, emotiile, gandirea (in depresie esti pesimit, ai ganduri urate, invers, ai optimism, etc).

Este corect ca de multe ori ni se pare ca, cunoastem ceva, dar analizam, verificam si ajungem la adevar, sau daca nu, zice "nu stiu, poate fi oricum". Iar sa zici ca, cunosti desi nu cunosti, si sa o ti una si buna ca da, aia e prostie, adica fara sa poti demonstra cumva.

| Meme10Memu a răspuns (pentru RAY):

A stiut in mare dar nu a stiut si nu stie toate detaliile din viitor dar le poate aduce sub controlul sau treptat. De aceea Dz nu i-a dat omului suflet nemuritor pentru ca daca ar pacatui sa nu sufere vesnic.

| Meme10Memu a răspuns (pentru Mosotti):

Vrei sa spui ca pe unde i se pare mai usor in acea directie si decide. Daca e asa nu exista lupta in realitate ci doar un efect de domino. Totusi daca generalizam intoarcerea in timp ar fi posibila desi nu are loc. Si uite asa ajungem la intrebarea daca timpul e liniar sau circular. Daca ar fi circular evenimentele s-ar repeta in timpul infinit sau la nesfarsit adica peste un milard de ani am scrie pe TPU aceleasi lucruri ca acum. Altfel am vorbi de un numar infinit sau interminabil de cauze ceea ce nu pare logic adica de undeva e logic sa fi pornit totul, o alegere libera de la o fiinta ca Dz care nu ar avea inceput. Cat despre interactiunea cu omul aceasta este doar ca multi o interpreteaza gresit pana ce o percep ca ceva pe dos precum lipsa interactiunii dintre Dz si lumea materiala inclusiv omul. De fapt nici Dz nu e liber ci este prins in insasi personalitatea lui care il determina sa fie iubitor, drept, etc.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Mosotti):

Omul nu este format numai din trup fizic ci are si duh. Duhul nu poate fi cercetat de oamenii de știință in laboratoarele lor, dar asta nu înseamnă ca nu exista.
In cartea Proverbe Solomon zice:" Un duh mâhnit, usucă oasele". Si medicii sunt de acord in privința asta numai ca ei nu ii spun Duh ci psihic. Iar fiindca nu pot experimenta Duhul, experimentează creierul confundand- ul cu Duhul. Dar nu este așa. Biblia spune ca doar duhul omului cunoaște lucrurile omului, si doar Duhul lui Dumnezeu cunoaște lucrurile lui Dumnezeu. Daca se întâmpla ca unele tratamente sa modifice starea de spirit a omului, asta se întâmpla chiar si atunci când consumi alimente care conțin natural substanță activa a acelui medicament si asta fara reacții adverse. Cine își pune mintea sa își studieze propriul corp si propriul duh sau spirit, este imposibil sa nu își schimbe părerea despre cine sunt cu adevărat.

| Mosotti a răspuns (pentru Meme10Memu):

Pai normal! Suntem executantii unui soft, si nu poti nega, ca daca te-am facut atent si analizezi, constati ca asa este, normal ca nu exista lupta, si cand lupti, o faci ca simti aceasta dorinta, ambitie, motivatie, altfel nu ai mai lupta! Aia cu "ca am ambitie", nu e meritul nostru, o avem, vine din noi din mecanismul psihic pe care nu-l controlezi, motivatia, ca fara motivatie nu ai vointa. Deci nu e cum zici tu, tu vezi la suprafata, vedeai (ca acum precis nu mai vezi asa), te iei dupa ce zic unii psihologi necunoscatori ca depinde de noi, chiar ne acuza ca de aia nu iese, ca nu vrem, ca nu avem ambitie, niste tampiti. Au probleme psihologice acei oameni care ii fac sa nu vrea, trebuie ajutati.

Cel ce e lenes, ala are probleme mari psihice! Un om sanatos nu poate fi lenes, daca incearca, nu se va simti bine deloc. Si daca nu avea nici motivatiile, era praf, si apoi "aaa putoarea, nesimtitul", nu este asa, omul ala trebuie ajutat sa simta din el ca un om sanatos, si apoi se mobilizeaza automat de la sine.

Stai tu si analizeaza, cand faci ceva, pe ce baza alegi? Ce te face sa zici "aleg asta", nu in functie a ceva care simti de dinainte? Ca de exemplu daca esti o fire tare, o sa alegi "nu mai stau cu prostul asta ca nu merita, nu are sens sa-mi mananc zilele", nu ca te duce mintea si de aia ai ales, asa ai simtit.
Daca erai un om slab ziceai "mda...asa e dar nu pot, nu stiu, nu pot sa fac asta", pentru ca ceva din tine te oprea!
Cand alegi ceva care te avantajeaza, iar o faci ca te avantajeaza in acel context, in contextul in care esti tu personal.
Cand alegi ce mananci, alegi ca sti ca-ti place x aliment dupa ce le testasei inainte pe parcursul timpului si ai ales dupa chestia asta.
Dar daca nu iti place, nu poti "aleg sa-mi placa".

Pana si cand faci cariera, nu alegi tu, simti anume drum in viata, simti de dinainte ca ti-ar place anume meserie dupa ce vezi mai multe domenii, "ma regasesc in asta, imi place chestia asta, pe drumul asta vreau sa merg". Nici nu ai putea sa te abati, daca te abati o sa muncesti si o sa fie sacrificiu, nu o sa te simti implinit si fericit, adica daca o faci pentru bani ca nu ai incotro.
SImti din scoala ca la n materii esti bun, ca iti place anume materie dupa ce treci prin toate inainte.

Cand alegi o mobila, cum alegi? Alegi ce iti place vizual, nu? Vezi 10 tipuri si iti place un tip, pe ala il alegi.

Nici cand te enervezi tare nu alegi tu sa o faci sau nu, simti furie in tine de pocnesti, o simti fara voia ta. Ala care zice "nu are sens sa ma enervez", e ca ala nu simte furie in el, asa ca alege doar constient ca nu are sens, dar nici nu se poate enerva nici daca vrea, nu ii iese, ca nu are scanteia din interior.

Si inteligenta, "vaaai eu am muncit domne", pai a muncit exploatand ce are, ce i s-a dat genetic, daca nu avea, ce sa exploateze?! Ca nu putea oricat dorea.

Cred ca iti este mai clar acum, adica si mai clar. Eu am fost pasionat de psihologie si am scos-o pe aia corecta care se verifica in real din studiul naturii umane, studiul aparatului biologic numit om, psihologia evolutionista, partilea astea ultimile nu se studiaza de catre 95 % din psihologi, de aia dau cu bata in balta grav de tot.

| Mosotti a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Cum pui in evidenta ca omu are duh? Cum demonstrezi cu fapte verificabile de oricine? Daca nu se dovedeste, nu poti afirma ca sigur este asa, e f simplu. Poti zice ca e posibil sa fie, asta da, daca nu ca este sigur.

Alimentele tot chimic actioneaza. Se descompun in nutrienti si alimenteaza organismul numai si numai prin procese chimice, dar asta in schimb se demonstreaza! Deci e sigur.

Biblia a fost scrisa de cei bogati si stiutori de carte pentru a manipula pe fraieri, deci ce zice biblia e in mare parte umplutura, esenta ei este ca sa ne supunem la stapani, sa dam dari la dregatori adica oamenii regelui (la vremea aia din dari nu se facea nimic pentru om asa cum se face in occident acum din impozite), sa nu contestam ce zic ei, adica exact ce vroiau ei sa faca oamenii, sa nu contestam imparatul si cei din conducere care veneau. Am dat unde este scris asta in biblie.
Adica "dumnezeu" ala vrea sa fim asupriti de cei bogati, frumos.

| Meme10Memu a răspuns (pentru Mosotti):

Efectul adica omul e meritul cauzei samd spre minus infinit.

| Mosotti a răspuns (pentru Meme10Memu):

Merit nemerit, asta e adevarul. Adevarat ca aia cu sa nu furi, sa nu omori, etc, alea sunt bune, si e bine ca sunt scrise acolo, doar ca nu prea sunt respectate.

Si nu sunt respectate tot din cauza pentru care am zis in penultimul post, ca asa suntem programati, de fapt alea bune din biblie sunt scrise neconform cu natura umana.
In genele noastre sta rautatea, hotia, parsivenia, agresivitatea, ca astea ajutau odata la supravietuire, si de aia nu se respecta! Insa s-au scris alea in ideea ca omul crede intr-o divinitate si de frica respecta, insa multi s-au cam prins de lipsa acelei divinitati, s-au prins ca daca fac, nu patesc mare lucru, si deci o comit.
Desi e paradox, ca tocmai aia care au scris alea bune, ei le incalca, in primul rand ei. Dar na, saracu de la cine fura?! Si cui dadea in cap pe vremea aia? Fura de la bogati la o adica, asa ca, ca sa se protejeze aia de sus, au scris astea, nu de dragul ordinii.

Cu suicidul la fel, tu de unde crezi ca e interzis de religie? Pai tu daca aveai sclavi sau supusi, iti convenea sa zica "ete ia du-te tu stapane dracu`, eu ma duc dracu si gata, dar nu iti mai slujesc si sa am viata asta de mizerie pana mor", asa ca s-au asigurat ca nu faci asta, haha, de acolo vine. Asa ca iti ramaneau doar doua alternative, ori slujeai si mancai o felie de paine fie ca mancai bataie sau nu daca erai sclav, ori mureai de foame, si preferai prima. Dar vezi tu? Cati s-au prins?
Ziceai "indur, ma bate, ma tine inchis, muncesc, dar nu plec de pe lumea asta ca e pacaaat, ajung in iad, aoleu", si gata, avea smecheru` sclavi la infinit. Fara sclavi, ramaneau faliti rapid si isi pierdeau averile.
Deci toata biblia e cu substrat politic.

65 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Noi nu putem sa facem tot ce dorim. Exista o lege de care om orice om nascut pe pamant trebuie sa asculte. Pentru ca daca nu exista o lege care sa imi zica "sa nu ucizi", crezi astazi m-ar fi oprit cineva sa nu fac raul acesta?
Deci omul trebuie educat de mic sa cunoasca ca aceasta lege este buna. Pentru ca daca nu este educat de mic sa nu ucida, cand va fi mare va face acest lucru.
Poate ca veti zice: "Dar pe mine parintii nu m-au educat sa nu ucid, ci m-au educat ca sa-i respect pe oameni!" Respectul este o educatie cu mult mai buna decat educatia de a nu ucide. Deci intr-un fel sau altul am fost educati sa nu ucidem. Pentru ca fara educatie, omul ar fi ajuns mai rau ca salbaticiunile, si ar fi avut o lege mai mai rea decat ce-a a junglei.
Fara educatie nu doar ca am fi mancat caini, pisici, serpi si sobolani; ci ne-am fi mancat intre noi la propriu. Ba chiar mai mult de atat.
Deci legea celor 10 porunci este o lege a educatiei.
Iar daca un copil se naste bolnav nu este din vina lui Dumnezeu, ci a parintilor lui. Noi suntem lipsiti de educatie atunci cand ne formam si prietenii si familii, si la fel si cand dam nastere la copii. Este o lege civila aparuta nu de multi ani in Romania, ca daca un om are o boala incurabila nu are dreptul sa-si intemeieze o familie, ca sa nu de-a nastere la copii bolnavi. Dar firea rea a oamenilor cauta portite. Dar un om bolnav este vinovat inaintea lui Dumnezeu daca da nastere la copii. Si toti oamenii trebuie sa cunoasca anatomia si fiziologia mai inainte de a sti sa scrie si sa citeasca, si sa le invete pe tot parcursul vietii. Oamenii trebuie sa stie care este motivul pentru care copii se nasc bolnavi sau contacteaza o boala dupa nastere sau chiar mai tarziu.
Pentru ca o boala are intotdeauna o cauza. Ea nu pica din cer si nu rasare din pamant. Si oamenii trebuie sa cunoasca fiziologia inca din pruncie, si sa stie ca un stil de viata nesanatos duce sigur la boala. Dar nestiinta este nepasare; si omul nu are scuza pentru nestiinta.
Noi toti suntem bolnavi, chiar daca ne-am nascut sanatosi la trup. Pentru ca mostenim defectele si slabiciunile parintilor nostri nepasatori. Noi luptam prea putin impotriva ingaduintelor nesanatoase care ne afecteaza trupul, mintea si inima. Am devenit slabi din punct de vedere moral. Ajunsi in situatia aceasta este si normal sa dam vin pe Dumnezeu pentru raul din jurul nostru. Dar multumiri fie aduse lui Dumnezeu ca El priveste cu mila spre noi, spre starea jalnica in care ne aflam toti oamenii, si ca nu ne judeca dupa gandirea noastra.
Noi toti trebuie deci sa avem o judecata mai inalta asupra lucrurilor, asupra vietii. Trebuie sa ajungem sa vedem lucrurile prin ochii lui Dumnezeu.
Daca noi nu facem acum o schimbare spre bine, atunci cum putem sa ne asteptam ca generatia de dupa noi sa faca asa ceva? Nu va face nici ea. Ba inca va trai mai rau decat noi. Vor exista si mai multe boli, si mai multa suferinta; moralitatea va scadea si mai mult. Si asta pentru ca noi astazi nu depunem eforturi ca sa avem un stil de viata sanatos. Lipsa de vointa dar si de moralitate vor fi mostenite de generatiile urmatoare. Acesta este blestemul de care este scris in Biblie in ce priveste generatiile urmatoare.
Cat despre Adam si Eva, daca am fi fost oricare dintre noi in locul lor, am fi facut la fel. De unde stiu asta? Pentru ca toti am trait in neascultare de Dumnezeu. Cum de Isus a putut sa traiasca in ascultare de Dumnezeu, si restul lumii nu a putut? Ca si El a fost supus la aceleasi slabiciuni ca si noi; a fost ispitit ca si noi. Dar ca sa ne linistim constiinta spunem ca aceste lucruri sunt basme si ca este imposibil ca sa traim asa frumos pe pamant. Pai normal ca ne este imposibil, pentru ca nu a avut cine sa ne educe. Pentru ca El a ales sa Se intrupeze intr-o familie de oameni morali, in stare sa-L educe dupa voia lui Dumnezeu. Erau saraci, dar erau morali. Credeti ca ar fi ales sa Se nasca in mijlocul familiei vreunuia dintre noi? Nici vorba. Ce educatie I-am fi dat? Copilul Isus nu ar alege sa Se nasca intr-o familie care este straina de stilul de viata sanatos, atat fizic cat si moral si spiritual. Pentrus ca in stilul de viata sanatos este inclusa si increderea in Dumnezeu; speranta si nadejdea in El nu doar pentru viata aceasta, ci cu cat mai mult pentru cea vesnica, chiar in mijlocul celor mai mari necazuri si incercari. Deci stilul de viata sanatos nu se refera doar la trup si minte; ci si la suflet, la credinta, la cunoasterea personala a lui Dumnezeu. Dar daca nu a avut cine sa ne educe in cunoasterea de Dumnezeu, este si normal ca sa ne miram de aceste lucruri si sa le credem basme, tot la fel cum credem ca viata lui Isus din pruncie si pana la maturitate este un basm inventat de cine stie ce minti care au avut scopuri marsave sau nu.
Parintii ai caror copii s-au nascut bolnavi vor fi trasi la raspundere pentru nestiinta, si cu cat mai mult pentru nepasare. Deci este mai bine sa dam nastere la copii decat dupa ce am studiat fiziologia si credem ca suntem sanatosi, si ca nu vom transmite vreo boala copilului nostru.
Cunoasteti toti viata mizera din Africa; este asa din cauza lipsei de educatie. Suntem doar cu un pas inaintea lor, dar nu mai mult. Si nu este suficient. Asadar educata pe care ne-o ofera Dumnezeu -si de care nu ascultam- este mai buna decat orice, chiar daca acum nu intelegem. Totusi, noi cunoastem acum cum se "transmite" blestemul" biblic asupra generatiilor, deoarece stiinta s-a dezvoltat; dar noi ne facem ca nu stim. Lectia pe care trebuie sa o invatm din aceste lucruri este ca trebuie sa ascultam de Dumnezeu, chiar daca Dumnezeu nu ne ofera raspunsuri.
Repet: daca un copil se naste bolnav este din vina parintilor. Daca cineva nu poate sa inteleaga acest lucru, atunci are nevoie de o mai mare educatie. Daca un parinte nu are un stil de viata sanatos si totusi nu este bolnav, copilul are toate sansele sa se nasca cu boala pe care parintele ar fi putut sa o aiba.

| Donsavas a răspuns:

Creatorul este Universul iar acesta nu ne dictează viata, doar functioneaza dupa niste legi pe care le înveți la fizică.

| CostinAlamariu a răspuns:

Cauta pe internet "eroarea de logica om de paie", citeste ce e aia si dupa uita-te in oglinda si spune-ti ca n-o s-o mai folosesti fiindca te faci de ras in public

| RAY explică (pentru CostinAlamariu):

Sa stii ca asemenea atacuri de persoana mea nu te face cult, argumenteaza la intrebarea mea, lasa jignirile astea copilaresti

| CostinAlamariu a răspuns (pentru RAY):

Omule tu in mod serios si neironic crezi ca pentru ca te-am atentionat cu privire la o eroare de logica pe care ai facut-o inseamna ca te-am jignit? Ma nigga ai facut o eroare de logica imposibil de argumentat si tu imi cer sa ti-o argumentez?

| RAY explică (pentru CostinAlamariu):

Esti un incult, nesimtit, un copil de 12 ani cu chef de cearta, fii calm ca nu iti ofer ocazia asta, nu imi pierd eu timpul cu toti rebuti online, bye

Nigga (/ˈnɪɡə/) is a colloquial term used in African-American Vernacular English that began as an eye-dialect form of the word nigger, an ethnic slur against black people. In dialects of English (including standard British English) that have non-rhotic speech, "nigger" and "nigga" are pronounced the same.

| Ineys a răspuns:

Daca te referi la Dumnezeu sau orice "higher omnipotent being" si urmezi invatatura crestina gresesti. In primul rand nu vad de ce o entitate superioara cu o astfel de putere ar da 2 bani pe noi. Bun, suntem creatia lui, dar de ce trebuie sa aiba "sentimente" in termeni umani fata de noi?

Ai facut un castel de nisip pe plaja. Iti pasa ce se intampla cu el dupa ce pleci? Nu, stii ca nu va mai fi acolo maine. Exact asa a procedat si acest creator daca exista unul.

Dumnezeu ( daca exista ) nu e bun, nu e rau. E stupid sa crezi ca pentru o fiinta de un asa nivel exista conceptul de bine si rau.

Noi vrem sa credem ca ii pasa de noi si ca ne iubeste si ca bla bla, exact cum un copil vrea sa creada ca parinti lui il iubesc si daca incerci sa-i spui ca nu o fac, nici macar nu va intelege ce inseamna asta.

Daca Dumnezeu ne-a creat, a facut-o exact cum a facut cu toate celelalte. Planete, stele, copaci, flori, etc. Crezi ca ele se gandesc daca creatorul lor e bun sau rau?

Cea mai plauzibila idee de "creatie" a tot ce exista de o fiinta superioara este ca aceasta fiinta se joaca cu creatia sa si o exploreaza, deci nu e nici bun, nici rau, nu incearca nici sa-si ajute nici sa-si distruga creatia. Doar vrea sa vada cum evolueaza.

Ce scrie in biblie nu are nici un sens. Gandeste, are puterea de a crea si distruge totul intr-o secunda, de ce s-ar ambala asa tare pentru noi?

Noua (vorbesc in numele crestinilor) ne pasa si vrem sa credem ca si lui ii pasa ca sa nu ne simtit lipsiti de sens, pentru ca astfel tot ce ai avea sa faci ar fi sa te nasti si sa astepti sa mori.

Ideea de fiu, de familie, ideea de a sacrifica ceva ce iubesti nespus "for a greater good", toate astea, nu ti se par cam prea umane si scrise de un om? Repet, biblia e un roman extraordinar.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Din moment ce nu crezi in existenta lui Dumnezeu, cărui fapt crezi tu ca se datorează suferință celor menționați de tine?

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Si care ar fi după tine modul de rezolvare a suferinței?

| RAY explică (pentru TamplaruAnisoara):

Omule nu e normal ca niste copii sa sufere

| RAY explică (pentru TamplaruAnisoara):

Nu te abate de la a raspunde, raspunde este normal ca niste copii sa sufere de cancer?

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru RAY):

Spune-le părinților lor. Sigur cei mai multi stiu din ce cauza copiii lor sunt diagnosticați cu boli grave inca din pântecele mamei.Tot ceea ce consumam ne constituie. Tutunul, alcoolul, chimicalele din aer, apa, alimente, plus medicamentele care au o serie de efecte adverse datorate atât substanței active cat si E-urilor care le păstrează conservate ani de de zile. Tot ce este in sângele mamei este si in sângele copilului aflat in pântece. Mai mult, contează si starea in care se aflau părinții in momentul când a fost conceput. Am cunoscut un profesor alcolist a cărui copil a murit imediat după naștere si medicul de circa spunea ca a murit din cauza lui ca era plin de alcool non stop, zi, noapte. Chiar crezi ca Dumnezeu este răspunzător pentru toată suferință? Daca citești Biblia la porunca a doua vei găsi ca Dumnezeu pedepsește pe părinți prin copii pana la a patra generație. Dar asta înseamnă ca părintele transmite copilului si copilul copilului sau pana la a patra generație acele boli.

| Holiday a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

"Daca citești Biblia la porunca a doua vei găsi ca Dumnezeu pedepsește pe părinți prin copii pana la a patra generație."

Cat de prost sa fii sa faci asta? Adica unul face si altul trage. Numai in prostiile astea de povesti religioase pare a fi normal asa ceva. Adica asa cretin e spiridusul asta al tau ca se razbuna pe unii pentru ce au facut altii?!

| Holiday a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Dar ok, spiridusul e doar un personaj dintr-o poveste, nu poti sa te superi pe el. Problema e ca exista persoane carora li se par normale cretinatatile pe care personajul respectiv le face in acea poveste.

| RAY explică (pentru TamplaruAnisoara):

Saracul copil femeie sa sufere pentru pacatele din urma, 4 generati de pacate, ce vina a avut acel copil, omule si pocaiti au copii cu cancer mamele alea nu au baut, nu au fumat, contrazice tot ce ai scris acolo, satana are nevoie de acordul lui dumnezeu asa nu e vina lui satana, desi dumnezeu face ce vrea el, jucam intr-un teatru de papusi.esti de acord ca dz face ce vrea el cu tine? daca vrea iti ia viata la noapte si nu ai ce sa-i reprosezi ca esti sclava, papusa lui

| minrest a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Ce interpretare de criminal! Dumnezeu spune clar ca sa nu fie tras la raspundere copilul pentru parinte, sensul pedepsirii, atentie! a celor ce il urasc pe Dumnezeu, pana la al treilea si al patrulea neam, consta in influenta pe care un om o are maxim asupra stranepotilor, al patrulea neam, dar mai sigur asupra nepotilor, al treilea neam; este pedepsita ura directa contra lui Dumnezeu, nu fapta stramosilor; DAR Dumnezeu in schimb se indura de cei ce il iubesc pana la al o mielea neam; asta inseamna 25000 de ani, adica Dumnezeu rasplateste practic intreaga omenire, pentru unul singur cre Il iubeste. Mare dreptate are Ray, voi incercati sa va puneti bine cu un Dumnezeu criminal, inventat tot de voi, ca sa va fie voua bine, si toata omenirea, duca-se.

| RAY explică (pentru minrest):

Lor nu le pasa de alti, cat timp dumnezeu asta le indeplineste dorintele, dar sa vezi ca nici ei nu scapa de suferinta atunci baga vrajeala cu a plecat la domnul si e mai bine pentru el, ea, vorbim de copii, cum sa spui ca exista un dumnezeu bun cand sunt copii de 3, 4 ani care au cancer, dar lor nu le pasa, vezi si pe Facebook mesaje de genu dumnezeu sa il ajuta pai dz i-a dat boala, cine naiba i-a dat boala la acel copil?

| Meme10Memu a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Dumnezeu lovea cu boala pe cei rebeli in ideea ca se vor cai. Pe ce irecuperabili ii ucidea direct pentru a-i scapa de viata chinuita de necredinta. Cei buni sau rai sunt loviti cu boala de Satan. Cum ai zis, devina e si poluarea cauzata de om.

| Meme10Memu a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Dumnezeu nu pedepseste pana la a patra generatie sau pe copil pentru faptele parintilor. E rezultatul erorii umane. Consecinte, nu pedepse.

| Meme10Memu a răspuns (pentru RAY):

Dumnezeu l-a lasat pe Satan dupa ce Adam a decis sa-si vanda urmasii lui pacatului si lui Satan. In Eden Dumnezeu nu a aprobat testul ci doar l-a permis. Satan a fost testat de insasi mandria care a lasat sa rasara in el.

| RAY explică (pentru Meme10Memu):

Era sarpe nu satana

| RAY explică (pentru Meme10Memu):

Fals,sunt si pocaiti cu cancer

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru RAY):

Pocăiții si ei la randul lor poarta in gene bolile părinților lor care nu au fost pocăiți. Ba mai mult, si ei pana s-au pocăit au trăit in vicii si in mediu nesănătos, dieta nesănătoasa etc.Si nu mai confunda pocăiții adevărați cu cei 99℅ creștini de care te tot legi. Ei sunt la fel ca si nepocaitii + inca un păcat, ca se declara creștini si trăiesc ca păgâni.

Răspuns utilizator avertizat
| RAY explică (pentru TamplaruAnisoara):

Cat de nesimtita poti fii inseamna ca ortodoxi sunt tot pocaiti, supriza stramosi tai ce erau? Pocaiti sunt sfinti iar restul pacatosi

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru RAY):

Niciodată nu vrei sa înțelegi. Părinții mei nu au fost pocăiți nici macar cu numele. Eu m-am născut bolnava si se mirau părinții mei cum am supraviețuit. Primul copil al mamei a murit la puțin timp după naștere. Cu el am fi fost 5 frați. Mai suntem 4. Dar toți avem probleme de sănătate. Sora mea e operata de ambele solduri, de fiere, de apendice, in total 4 operații, a mai contactat si hepatita C care cu greu i s-a vindecat. Frații au si ei probleme de sănătate. Eu am ales sa nu mai consum carne înainte de a adera la biserică adventista. Am ales datorita problemelor grave de sănătate si nu datorita religiei. In biserica adventista nu era nimeni care sa fi renunțat la carne ci doar la cele prevăzute in Levitic 11. De ce ma înțelegi greșit. Si eu am trăit ca păgână mai mult de jumatate din viață. Dar acum pot sa spun ca viață de creștin este mai frumoasa si mai sănătoasă decât cea dinainte. Si inca o data îți reamintesc, nu toți care se declara creștini sunt cu adevărat creștini. Nu stiu daca voi fi mântuita sau nu, asta Dumnezeu o știe, dar chiar daca mi s-ar spune ca nu voi fi mântuita eu tot nu m-aș mai întoarce la viață din trecut. E mai sănătos a trai după principiile Bibliei.

| Meme10Memu a răspuns (pentru RAY):

In Apocalipsa apare "sarpele cel vechi" cu referire la Satan. Pana la urma Satan a fost de vina iar sarpele a fost de fapt o victima. Dumnezeu nu a ucis acel sarpe ci nu i-a mai dat voie sa se urce in pomi.

| RAY explică (pentru Meme10Memu):

Tu de anaconda ai auzit?

| RAY explică (pentru TamplaruAnisoara):

Bunici,strabunici si tot asa, ia auzi esti sfanta te pomeni, maica tereza de TPU

| Meme10Memu a răspuns (pentru RAY):

Cele mai multe specii de serpi au un singur plaman.

Daca emiti un sunet langa capul unui sarpe fara sa fii vazut dai impresia ca sarpele vorbeste. Vantul invizibil face zgomot cand se loveste de materie sau de capul unui sarpe sau de limba sarpelui care poate vibra si emite sunete sau cand are gura deschisa, vantul trecand printre dintii sarpelui ca printre copacii din padure. Stn poate face sa bata vantul ca si atunci cand a facut sa se darame casa pe copiii lui Iov.

Magarul are limba si la fel si sarpele are limba si deci cu putina manipulare din partea unui duh precum Stn poate sa vorbeasca precum il face duhul sa vorbeasca. Pare mai logica explicatia decat cu vantul pe care am scris-o ca sa mai si rad.

Unii ventriloci vorbesc si fara sa aiba gura deschisa.

https://dexonline.ro/definitie/ventriloc
VENTRILÓC, -Ă, ventriloci, -ce, s. m. și f. Persoană care poate rosti cuvintele fără a mișca buzele și fără a deschide gura, dând impresia că vorbește din abdomen.

Daca in Biblie scria ca a vorbit o musca ce nu are limba evident ca nu mai puteam crede.

| RAY explică (pentru Meme10Memu):

Mai serpi nu vb faza e ca erau mai multe versiuni de geneza, inclusiv in biblie sunt doua si erau mai multe, in iudaism nu exista conceptul de pacat stramosesc, deci nu avea importanta, in iudaism conta alte chesti

| Algo098 a răspuns:

Corect. Asa este. Noroc ca nu exista un asemenea creator, ca daca ar exista ar avea cele mai urate calitati.

| RAY explică (pentru Algo098):

Am observat egoismul la crestini omniprezent, nu le pasa de aproapele lor,ce daca mor copii de cancer,ce daca exista suferinta mie sa imi fie bine,nu le pasa de nimic doar de intersele lor propi e un egoism fara limite,daca exista e unu indiferent,nu-i pasa de creatia lui,nu vedem vreo interventie pozitiva a vreunui creator,nici pe timp de razboi nu a intervenit nici un creator, dar cica liberul arbitru, dar cand e un cutremur ce liber arbitru e, ca pacatosi pai si pocaiti au boli, cancer nu sunt feriti de asa ceva

| Algo098 a răspuns (pentru RAY):

Asa este. Cei care cred o fac pentru ei, in speranta ca le va fi mai bine si atat. Realitatea demonstreaza ca nu exista nici un creator si nici o forta care sa faca ceva bun sau rau. Totul merge la intamplare si noroc.

| RAY explică (pentru Algo098):

Cauza si efect,culmea ipocriziei este ca multumesc lui dumnezeu cand se vindeca desi dz le-a dat boala de la bun inceput,dz lucreaza prin doctori, primara oara iti da cancer, apoi prin doctori te vindeca, singur nu poate, practic e un teatru de papusi face ce vrea, uite acel copil de 5 ani ce fericit e,cu parinti lui se joaca,ia sa-i dau un cancer asa rapid, copilul moare vin popa si spune ca e un inger acum, cool, crestini nu mor ei vor invia ca zombi, wow ce vremuri de groaza, crestini zombi vs restul

| Meme10Memu a răspuns (pentru Algo098):

Ruleta si zarul nu merge la intamplare si noroc. Sunt niste legi fizice.

| Algo098 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Ruleta si zarul merg la intamplare si noroc pentru ca nu pot fi controlate conditiile in care are loc evenimentul.

| Algo098 a răspuns (pentru Algo098):

Omul poate fi inselat usor de semenii lui, cu povesti false cu o logica stramba si dupa ce e inselat, inseala la randul lui si pe altii. Asta e credinta.

| Meme10Memu a răspuns (pentru Algo098):

Cu o mana buna poti da cu zarul si sa iasa exact cat vrei.

| Algo098 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Si in cazul acela exista o doza de incertitudine. Daca ai experienta si indemanare, poti modifica probabilitatea, dar nu ajungi la 100%.

| Dennis1993 a răspuns:

Trebuie sa gândești pozitiv. Dumnezeu le va rezolva pe toate.

| RAY explică (pentru Dennis1993):

Spune asta si copiilor suferinzi de cancer, cat egoism