| BlackMetalIsMyLife a întrebat:

Pentru crestini intrebarea : Cum zice "Ema" aiaci ca e un citat de-al eilaughing:
Dumnezeu a creat omul o fiinta perfecta. Dar din cauza pacatului, a neascultarii de Dumnezeu, a intrat in lume raul.Tot ce este rau in lume, boli, suferinta, durere, sunt consecinte ale neascultarii omului de Dumnezeu.
Din pricina neascultarii, Dumnezeu a ingaduit suferinta, Femeii i-a zis, Voi mari foarte mult suferinta si insarcinarea ta.Cu durere vei naste copii si dorintele tale)

Daca sustineti chestia asta ca fiind adevarata atunci Ce vina au acei copii ce se nasc handicapati cu fel si fel de boli ca doar "Adam" si "Eva" au pacatuit si din cauza la "se intampla astea acum" atunci ce vina au acesti copii handiapati ca doar ei s-aunascut dupa Adam" si "eva" deci nu trebuiau pedepsiti doar cei 2?laughing ce vina au toti ce se nasc cu mari probleme de ce Dumnezeu ingaduie asta pana la urma? Nu v-ati pus niciodata problema asa?thinking ca doar alea sunt alte suflete nu sunt adam si "eva noi de ce suntem pedepsiti pentru ce-a facut adam si eva?thinking hai

16 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

De aceea ma voi certa cu voi si cu copiii copiilor vostrii. Tu singur te pedepseşti cu răutatea ta şi tu singur te loveşti cu necredincioşia ta, şi vei şti şi vei vedea ce rău şi amar este să părăseşti pe Domnul Dumnezeul tău şi să n-ai nicio frică de Mine, zice Domnul Dumnezeul oştirilor.

| EmaS a răspuns:

Suferinta este o modalitate prin care Dumnezeu ne atrage atentia. In Psalmul 107 vedem ca Dumnezeu ingaduie suferinta si alte necazuri pentru ca oamenii in stramtorarea lor, sa ceara ajutorul lui Dumnezeu. Am avut si eu parte de multa suferinta. Sotul meu a avut un accident foarte grav la locul de munca. Dar, am strigat la Domnul, si Domnul mi-a raspuns la rugaciuni. Am stat cu el prin spitale 13 luni. Era imobilizat la pat. Am observat ca oamenii care erau in suferinta, aminteau tot timpul in vorbirea lor, de Dumnezeu. Toti erau foarte credinciosi. Ei spuneau: Dumnezeu este bun, daca o vrea Dumnezeu sau cu ajutorul lui Dumnezeu. Omul in suferinta este nevoit sa recunoasca suveranitatea lui Dumnezeu. El lucreaza prin mainile medicilor, El le da intelepciune. Dumnezeu are in vedere fericirea noastra eterna. Vrea sa fim cu El in vesnicie. Chiar daca aici ne trece prin necazuri, daca noi chemam numele Lui, El ne da biruinta. Numele lui este Iehova-Rafa (Dumnezeu care vindeca). Ioan 15:1, 2,, Eu sunt adevarata vita si Tatal meu este vierul. Pe orice mladita, care este in Mine si n-aduce roada, El o taie si pe orice mladita care aduce roada, o curateste ca sa aduca si mai multa roada. Pe mine personal suferinta m-a apropiat mai mult de Dumnezeu. M-a facut mai buna, mai rabdatoare, mai plina de afectiune. Acum simt cu aproapele meu, imi pasa de cei care trec prin suferinta. Nu credeam ca va veni ziua in care voi spune ca aceasta incercare de foc din viata noastra a fost o adevarata binecuvantare. Privind din perspectiva lui Dumnezeu, pot sa spun cu certitudine ca ea mi-a schimbat radical viata, gandirea, umblarea in voia lui Dumnezeu. Mangaierea cu care noi am fost mangaiati, acum o dam si noi la altii. De meserie sunt bijutiera. Pentru a topi aurul, trebuie sa incalzesti creuzetul la peste 1300 de grade. Apoi se tine flacara pe aur, pana ce se curateste de toate impuritatile. Cand este gata, bijutierul isi poate vedea chipul in el. Este curat si stralucitor. Asa este si cu noi. Daca ne lasam curatiti de zgura pacatelor noastre, Dumnezeu ne face mai asemanatori cu El. Scrie in Biblie ca aurul este curatit prin foc. Dar, daca acesta nu se lasa curatat, este lepadat. Alegerea este a noastra. Dumnezeu este plin de dragoste, dar El este si un foc mistuitor. La cruce s-au intalnit justitia (dreptatea) lui Dumnezeu cu dragostea Lui. In marea Sa dragoste, a dat ce a avut mai scump pe Fiul Sau ca jertfa. Si tot acolo a pedepsit pacatul pe care Isus l-a luat asupra Lui. Iti multumim Doamne pentru cea mai mareata lucrare de sub soare, cand Creatorul a murit pentru creatia mainilor Sale!

| Urzi23 a răspuns:

De ce numarul handicapatilor din SUA au crescut cu 640% din 1990 pina in 2009?

Ce treaba are Dumnezeu cu ce baga in ei, parintii handicapatilor.

| Urzi23 a răspuns:

Raspuns declarat ilegal/obscen =abuz de raportare am sesizat TPU

De ce numarul handicapatilor din SUA au crescut cu 640% din 1990 pina in 2009?

Ce treaba are Dumnezeu cu ce baga in ei, parintii handicapatilor

Ateii ofticosi fara replici sterg ce nu le convine

| Trinitas a răspuns:

Ma pregateam sa-ti dau un raspuns inteligent, pana am vazut ca ai o gramatica de toata jena.

| mgtow a răspuns:

Majoritatea copiilor care nasc cu un handicap sau mai multe e pentru ca (perechea nu s-a casatorit) si a face copii nefiind insurat e mare pacat sau mai gasesti cazuri in care veri sau cumetri femeie - barbat nu ma refer la gay, etc fac copii (incest). Copilul sufera dar mai tare sufera cei care comit aceste pacate pentru ca asa a vrut Dumnezeu.

| VladimirPutin a răspuns:

Lasă-mă frate cu Ema ta

| EmaS a răspuns (pentru VladimirPutin):

Nu sunt a lui.

| VladimirPutin a răspuns (pentru EmaS):

Văd că ești prea îndoctrinată din ce scrii...

| sorinL1 a răspuns:

Treaba ai cu boli, suferinte, durere, etc. seamana cu legenda Cutiei Pandorei (pentru cine a citit "Legendele Olimpului")

Iar in ziua de azi nimeni nu crede in treburile alea ci cred in Biblie. In fine, my point is ca toate insuririle alea sunt un fel de "rau necesar".

Daca toti am fi bogati, fericiti si santosi pentru 1000 de ani am suprapopula planeta mai mult decat o facem acum. Nici nu sunt resurse suficiente sa ne intretina pe toti. Scapa cine poate.

| wintage a răspuns:

Vad cam multe emoticons de ras. Ce poate fi de ras in nasterea a unor copii cu malformatii?

| ykrabor a răspuns:

Salut,
Noi suntem facuti dupa asemanarea lui Adam si Eva, noi suntem exact ca ei. Daca ei au pacatuit noua ni s-a dat dat pacatul pe pamant pentru ca noi suntem ca ei, suntem parte din ei. Sper ca ai inteles ceva, ceau!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pierdere de timp fiecare crede ce vrea el

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

De acesta pierdere de timp poate sa atarne vesnicia ta.Aici si acum te poti hotari sa ceri iertare si mantuire prin jertfa Domnului Isus.Numai tu poti sa decizi in dreptul tau, tu poti fructifica tot ceea ce ai auzit in locul acesta.Nu esti aici la voia intamplarii. Dumnezeu te iubeste.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Cine eu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu esti indragostit de ema?