| RAY a întrebat:

Creatorul te-a creat iar datoria ta este sa-i fii sclav ca daca nu se supara pe tine,cand el are chef iti ia viata, indiferent de varsta, cat de bun esti, nu e creatorul asta un tiran psihopat?

sunt copii care au cancer de oase, copii orbi, cu tot felul de boli, din cauza unui mar mancat de adam si eva? sau cica din cauza parintilor sau pana in neamul al saptelea

Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Da, este un creator inventat dupa gandirea inventatorilor adica bogatii smecheri, asupritorii care prin religie au vrut sa conduca lumea si omu sa nu mai conteste ce fac ei. De aia e tiran, ca tirani au fost cei ce l-au construit.

Insa ce ma mir eu, e ca lumea nu s-a prins dupa fapte ca e un tiran, chiar daca ar fi existat! Adica cum, zicem ca luptam contra dictaturii, ca nuuu vrem comunisti, dar nu vedem aceasta dictatura?! Adica daca nu fac ca el, imi da in cap, ce e asta? Asta este nazism pe fata. Deci din start cineva bun, nu face asa, deci nu stiu cum oamenii il vad bun, e mai nebun ca nebunii chiar.

Asta e poveste cu adam si altele, nici logica n-are, numa camatarii pedepsesc familia pentru datoriile unuia (ca oricum fac ei sa nu ti-o platesti), deci cei mai infecti oameni fac asta, nici macar legea penala nu face asa, deci daca exista acel dumnezeu, era de tagma birjarilor, apogelul jigodismului, rautatii, inumantatii, scursurii societatilor, si omu nu vede asta? Ori e prost ori beat ori drogat acel om, una din trei.

65 răspunsuri:
| Dennis1993 a răspuns:

Trebuie sa gândești pozitiv. Dumnezeu le va rezolva pe toate.

| RAY explică (pentru Dennis1993):

Spune asta si copiilor suferinzi de cancer, cat egoism

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Din moment ce nu crezi in existenta lui Dumnezeu, cărui fapt crezi tu ca se datorează suferință celor menționați de tine?

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Si care ar fi după tine modul de rezolvare a suferinței?

| RAY explică (pentru TamplaruAnisoara):

Omule nu e normal ca niste copii sa sufere

| RAY explică (pentru TamplaruAnisoara):

Nu te abate de la a raspunde, raspunde este normal ca niste copii sa sufere de cancer?

| Algo098 a răspuns:

Corect. Asa este. Noroc ca nu exista un asemenea creator, ca daca ar exista ar avea cele mai urate calitati.

| RAY explică (pentru Algo098):

Am observat egoismul la crestini omniprezent, nu le pasa de aproapele lor,ce daca mor copii de cancer,ce daca exista suferinta mie sa imi fie bine,nu le pasa de nimic doar de intersele lor propi e un egoism fara limite,daca exista e unu indiferent,nu-i pasa de creatia lui,nu vedem vreo interventie pozitiva a vreunui creator,nici pe timp de razboi nu a intervenit nici un creator, dar cica liberul arbitru, dar cand e un cutremur ce liber arbitru e, ca pacatosi pai si pocaiti au boli, cancer nu sunt feriti de asa ceva

| Algo098 a răspuns (pentru RAY):

Asa este. Cei care cred o fac pentru ei, in speranta ca le va fi mai bine si atat. Realitatea demonstreaza ca nu exista nici un creator si nici o forta care sa faca ceva bun sau rau. Totul merge la intamplare si noroc.

| RAY explică (pentru Algo098):

Cauza si efect,culmea ipocriziei este ca multumesc lui dumnezeu cand se vindeca desi dz le-a dat boala de la bun inceput,dz lucreaza prin doctori, primara oara iti da cancer, apoi prin doctori te vindeca, singur nu poate, practic e un teatru de papusi face ce vrea, uite acel copil de 5 ani ce fericit e,cu parinti lui se joaca,ia sa-i dau un cancer asa rapid, copilul moare vin popa si spune ca e un inger acum, cool, crestini nu mor ei vor invia ca zombi, wow ce vremuri de groaza, crestini zombi vs restul

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru RAY):

Spune-le părinților lor. Sigur cei mai multi stiu din ce cauza copiii lor sunt diagnosticați cu boli grave inca din pântecele mamei.Tot ceea ce consumam ne constituie. Tutunul, alcoolul, chimicalele din aer, apa, alimente, plus medicamentele care au o serie de efecte adverse datorate atât substanței active cat si E-urilor care le păstrează conservate ani de de zile. Tot ce este in sângele mamei este si in sângele copilului aflat in pântece. Mai mult, contează si starea in care se aflau părinții in momentul când a fost conceput. Am cunoscut un profesor alcolist a cărui copil a murit imediat după naștere si medicul de circa spunea ca a murit din cauza lui ca era plin de alcool non stop, zi, noapte. Chiar crezi ca Dumnezeu este răspunzător pentru toată suferință? Daca citești Biblia la porunca a doua vei găsi ca Dumnezeu pedepsește pe părinți prin copii pana la a patra generație. Dar asta înseamnă ca părintele transmite copilului si copilul copilului sau pana la a patra generație acele boli.

| Holiday a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

"Daca citești Biblia la porunca a doua vei găsi ca Dumnezeu pedepsește pe părinți prin copii pana la a patra generație."

Cat de prost sa fii sa faci asta? Adica unul face si altul trage. Numai in prostiile astea de povesti religioase pare a fi normal asa ceva. Adica asa cretin e spiridusul asta al tau ca se razbuna pe unii pentru ce au facut altii?!

| Holiday a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Dar ok, spiridusul e doar un personaj dintr-o poveste, nu poti sa te superi pe el. Problema e ca exista persoane carora li se par normale cretinatatile pe care personajul respectiv le face in acea poveste.

| RAY explică (pentru TamplaruAnisoara):

Saracul copil femeie sa sufere pentru pacatele din urma, 4 generati de pacate, ce vina a avut acel copil, omule si pocaiti au copii cu cancer mamele alea nu au baut, nu au fumat, contrazice tot ce ai scris acolo, satana are nevoie de acordul lui dumnezeu asa nu e vina lui satana, desi dumnezeu face ce vrea el, jucam intr-un teatru de papusi.esti de acord ca dz face ce vrea el cu tine? daca vrea iti ia viata la noapte si nu ai ce sa-i reprosezi ca esti sclava, papusa lui

| minrest a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Ce interpretare de criminal! Dumnezeu spune clar ca sa nu fie tras la raspundere copilul pentru parinte, sensul pedepsirii, atentie! a celor ce il urasc pe Dumnezeu, pana la al treilea si al patrulea neam, consta in influenta pe care un om o are maxim asupra stranepotilor, al patrulea neam, dar mai sigur asupra nepotilor, al treilea neam; este pedepsita ura directa contra lui Dumnezeu, nu fapta stramosilor; DAR Dumnezeu in schimb se indura de cei ce il iubesc pana la al o mielea neam; asta inseamna 25000 de ani, adica Dumnezeu rasplateste practic intreaga omenire, pentru unul singur cre Il iubeste. Mare dreptate are Ray, voi incercati sa va puneti bine cu un Dumnezeu criminal, inventat tot de voi, ca sa va fie voua bine, si toata omenirea, duca-se.

| RAY explică (pentru minrest):

Lor nu le pasa de alti, cat timp dumnezeu asta le indeplineste dorintele, dar sa vezi ca nici ei nu scapa de suferinta atunci baga vrajeala cu a plecat la domnul si e mai bine pentru el, ea, vorbim de copii, cum sa spui ca exista un dumnezeu bun cand sunt copii de 3, 4 ani care au cancer, dar lor nu le pasa, vezi si pe Facebook mesaje de genu dumnezeu sa il ajuta pai dz i-a dat boala, cine naiba i-a dat boala la acel copil?

| Ineys a răspuns:

Daca te referi la Dumnezeu sau orice "higher omnipotent being" si urmezi invatatura crestina gresesti. In primul rand nu vad de ce o entitate superioara cu o astfel de putere ar da 2 bani pe noi. Bun, suntem creatia lui, dar de ce trebuie sa aiba "sentimente" in termeni umani fata de noi?

Ai facut un castel de nisip pe plaja. Iti pasa ce se intampla cu el dupa ce pleci? Nu, stii ca nu va mai fi acolo maine. Exact asa a procedat si acest creator daca exista unul.

Dumnezeu ( daca exista ) nu e bun, nu e rau. E stupid sa crezi ca pentru o fiinta de un asa nivel exista conceptul de bine si rau.

Noi vrem sa credem ca ii pasa de noi si ca ne iubeste si ca bla bla, exact cum un copil vrea sa creada ca parinti lui il iubesc si daca incerci sa-i spui ca nu o fac, nici macar nu va intelege ce inseamna asta.

Daca Dumnezeu ne-a creat, a facut-o exact cum a facut cu toate celelalte. Planete, stele, copaci, flori, etc. Crezi ca ele se gandesc daca creatorul lor e bun sau rau?

Cea mai plauzibila idee de "creatie" a tot ce exista de o fiinta superioara este ca aceasta fiinta se joaca cu creatia sa si o exploreaza, deci nu e nici bun, nici rau, nu incearca nici sa-si ajute nici sa-si distruga creatia. Doar vrea sa vada cum evolueaza.

Ce scrie in biblie nu are nici un sens. Gandeste, are puterea de a crea si distruge totul intr-o secunda, de ce s-ar ambala asa tare pentru noi?

Noua (vorbesc in numele crestinilor) ne pasa si vrem sa credem ca si lui ii pasa ca sa nu ne simtit lipsiti de sens, pentru ca astfel tot ce ai avea sa faci ar fi sa te nasti si sa astepti sa mori.

Ideea de fiu, de familie, ideea de a sacrifica ceva ce iubesti nespus "for a greater good", toate astea, nu ti se par cam prea umane si scrise de un om? Repet, biblia e un roman extraordinar.

| Meme10Memu a răspuns (pentru Mosotti):

Daca nu ar muri mai repede chiar si la 1 an ar suferi mai mult. De aceea Dumnezeu in marea sa iubire ia viata mai devreme. Iar cei rai sunt lasati sa traiasca 100 de ani in speranta ca se vor cai si pentru ca acestia sa arate ca Satan e un mincinos.

| Meme10Memu a răspuns (pentru Algo098):

Ruleta si zarul nu merge la intamplare si noroc. Sunt niste legi fizice.

| Meme10Memu a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Dumnezeu lovea cu boala pe cei rebeli in ideea ca se vor cai. Pe ce irecuperabili ii ucidea direct pentru a-i scapa de viata chinuita de necredinta. Cei buni sau rai sunt loviti cu boala de Satan. Cum ai zis, devina e si poluarea cauzata de om.

| Meme10Memu a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Dumnezeu nu pedepseste pana la a patra generatie sau pe copil pentru faptele parintilor. E rezultatul erorii umane. Consecinte, nu pedepse.

| Meme10Memu a răspuns (pentru RAY):

Dumnezeu l-a lasat pe Satan dupa ce Adam a decis sa-si vanda urmasii lui pacatului si lui Satan. In Eden Dumnezeu nu a aprobat testul ci doar l-a permis. Satan a fost testat de insasi mandria care a lasat sa rasara in el.

| RAY explică (pentru Meme10Memu):

Era sarpe nu satana

| RAY explică (pentru Meme10Memu):

De ce naiba ia mai dat viata ca apoi sa il ucide de placere, din egoismul crestin

| RAY explică (pentru Meme10Memu):

Fals,sunt si pocaiti cu cancer

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru RAY):

Pocăiții si ei la randul lor poarta in gene bolile părinților lor care nu au fost pocăiți. Ba mai mult, si ei pana s-au pocăit au trăit in vicii si in mediu nesănătos, dieta nesănătoasa etc.Si nu mai confunda pocăiții adevărați cu cei 99℅ creștini de care te tot legi. Ei sunt la fel ca si nepocaitii + inca un păcat, ca se declara creștini si trăiesc ca păgâni.

| Algo098 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Ruleta si zarul merg la intamplare si noroc pentru ca nu pot fi controlate conditiile in care are loc evenimentul.

| Algo098 a răspuns (pentru Algo098):

Omul poate fi inselat usor de semenii lui, cu povesti false cu o logica stramba si dupa ce e inselat, inseala la randul lui si pe altii. Asta e credinta.

| Mosotti a răspuns (pentru Meme10Memu):

Aiurea. Se zice ca satana tot de dumnezeu ar fi fost facuta si ca are puteri mai slabe ca el, deci si in fantezia asta de poveste e totul anapoda, pai de ce sa faci pe unu rau si sa nu-l eradichezi mai ales daca e sub tine ca rang, adica daca nu era facut de el, ca daca e facut de el, nu are interesul sa-l eradicheze.

Răspuns utilizator avertizat