| SaveTheNature a întrebat:

Cred ca cel mai oribil lucru pe pamantul asta este sa fii pe patul de moarte si sa nu ai SPERANTA.
Cat de orbili poate fi sa te gandesti ca vei disparea si nu vei mai intalni niciodata familia, prietenii, copii..pe nimeni. doar ca vei disparea.

46 răspunsuri:
| Ichnat a răspuns:

Cum sa dispari si sa nu-i mai vezi?

Oricand te poti sa te duci la bantuit familia...

| danay72 a răspuns:

Asa e, de fapt din cauza ca nu au speranta, multi oameni sunt disperati si cred ca nu mai au nici o solutie la problemele lor, iar cand de fapt solutia se gaseste in Biblie, cartea care se gaseste in aproape toate casele.

| BlackSulphur a răspuns (pentru danay72):

Biblia nu a oprit pe nimeni de la un suicid. Cei care vroiau sa se sinucida si s-au oprit din cauza bibliei nu aveau cu adevarat probleme in viata, era doar un "moft"...

| ErrorFound a răspuns:

Ce ti se pare asa de groaznic? Eu, daca as fi in aceasta situatie, as spune "in niciun caz nu mor".

Accepta realitatea, dar lupta pana in ultima clipa.

| danay72 a răspuns (pentru BlackSulphur):

Oricum nu au scuza daca se sinucid, aici nu ma refer la cei cu probleme psihice, dar analizarea in mod corect a Bibliei le poate oferi un scop in viata si ii ajuta sa inteleaga din ce cauza au probleme si cum le pot rezolva sau suporta mai bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vom muri si vom vedea save.fiecare moare singur.problema nu se pune cand.ci cum se va intampla. speranta moare ultima.ori o data cu noi?

| soimisos a răspuns:

Mie mi se pare taman invers!
Cea mai idioata prostie este sa fi pe patul de moarte si sa ai speranta ca vei avea parte de viata vesnica!
Ceva ca asta este culmea prostiei si ca mai prost decat atat, nu cred ca se poate.

| soimisos a răspuns (pentru danay72):

Cum poate sa ti deie o carte scrisa de niste primitivi, solutii la problemele actuale?
Daca esti bolnav de gripa porcina si esti pe patul de moarte, cine c rezi ca te va salva?
Biblia, asa cum zici tu?
Sau Stiinta numita Medicina?
Tu esti rupt de realitate incat nu vezi ca bati campii?

| OOOLEOOO a răspuns:

Mai dureros ar fi sa ajungi pe patul de moarte si sa realizezi ca visul tau, si vocatia ta nu sunt implinite.
Cea ce se intampla la 90% dintre oameni.

| Mădă0611 a răspuns:

Pai daca ti-ai sti biblia, ai sti ca oricum n-o sa iti mai vezi familia. In fata lui dumnezeu sunteti toti egali, sunteti frati, asa ca legaturile de pe Pamant o sa dispara, si apoi, raiul si iadul sunt stari sufletesti raportate doar la dumnezeu (doar).

Pentru mine e perfect sa stiu ca n-o sa mai exist, mi-as fi dorit sa existe suflet, dar doar pentru a putea calatori prin Univers pentru a vedea cum arata viata pe alte planete.

| Scarbo a răspuns (pentru danay72):

Plictiseala de tot ce exista si lipsa de speranta nu pot fi vindecate, doar amanate.

| RAY a răspuns:

Daca e un lucru oribil inseamna ca nu trebuie sa acceptam realitatea? daca un om sare de la etajul 9 sa speram ca nu va muri ca isi va lua zborul spre planeta venus sa numai trimitem robotei scumpi,trebuie sa accepti realitatea asa um este si nu este nimic oribil faptul ca sti ca nu-i mai vei vedea vreodata te face sasi iubesti parinti,frati,prieteni etc
te face sasi iubesti viata sa lupti mai mult,eu un lucru foarte bun cand accepti asta isi da o ambitie incredibila spre reusita in viata,pe patul de moarte daca apuci sa vi te gandesti la ce ai facut in viata esti multumit mori fericit important este sa te bucuri cat traiesti de viata
personal am avut momente grele in viata si moartea m-a salvat mereu, nu sunt deloc de acord cu tine moartea isi da speranta, viata, ambitie, vointa

| RAY a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Mare dreptate ai

| RAY a răspuns (pentru Mădă0611):

Poate in viitor nu va vi necesar sa avem suflete vom cunoaste alte persoane din alte lumii

| danay72 a răspuns (pentru soimisos):

Dar eu nu sunt de acord cu cei ce spun ca Biblia ii vindeca.De fapt in Biblie, Dumnezeu chiar condamna o astfel de gandire.Matei7:21-23.E clar ca medicina e cea care ne ajuta in astfel de situatii. Apoi, legat de problemele actuale, necesitatile fundamentale ale oamenilor de azi nu s-au schimbat fata de cand am fost creati, iar Biblia ne ofera solutii practice chiar legat de administrarea banilor.Administrarea banilor: În unele cazuri, printr-o administrare înţeleaptă a banilor se pot evita problemele financiare. Acordaţi atenţie sfatului următor: „Nu fi printre cei ce beau vin, nici printre cei ce se îmbuibează cu carne. Căci beţivul şi cel lacom sărăcesc şi aţipirea te face să porţi zdrenţe".15 Dacă nu consumăm alcool în exces, nu ne drogăm şi evităm vicii, precum jocurile de noroc, vom putea să ne folosim banii pentru a ne îngriji în mod înţelept de familia noastră. Totuşi, mulţi cheltuie mai mult decât îşi pot permite şi ajung să lucreze din greu doar pentru a-şi achita datoriile. Unii chiar ajung să facă împrumuturi ca să plătească dobânda pentru un alt împrumut. Dacă vom păstra în minte următoarele cuvinte de înţelepciune, vom trage foloase: „Cine aleargă după lucruri de nimic are belşug de sărăcie".16 Ar trebui să ne întrebăm: Am într-adevăr nevoie de lucrurile pe care vreau să le cumpăr? Câte lucruri nu arunc după ce le folosesc doar de câteva ori? Iată ce a scris un ziarist: „Lucrurile strict necesare omului sunt câteva — dorinţele lui sunt nenumărate". Remarcaţi următoarele cuvinte de înţelepciune: „N-am adus nimic în lume şi nici nu putem să ducem ceva din ea. Astfel, având hrană şi acoperământ, vom fi mulţumiţi cu aceste lucruri. Iubirea de bani este o rădăcină a tot felul de lucruri dăunătoare, şi unii, aspirând la această iubire, s-au străpuns peste tot cu multe dureri".17
Hărnicia contribuie mult la rezolvarea problemelor financiare. „Du-te la furnică, leneşule; uită-te la căile ei şi fii înţelept. . . Să mai dormi puţin, să mai aţipeşti puţin, să mai încrucişezi puţin mâinile ca să dormi! . . Şi sărăcia vine peste tine, ca un hoţ."18 O administrare atentă a banilor şi întocmirea unui buget realist pot fi, de asemenea, de folos: „Cine dintre voi care vrea să zidească un turn nu se aşază mai întâi şi nu calculează cheltuiala, ca să vadă dacă are cu ce să-l termine?"19
Dar ce putem face dacă suntem o victimă nevinovată a sărăciei? De exemplu, din cauza unei crize economice putem ajunge şomeri, chiar dacă suntem dispuşi să lucrăm din greu. Sau locuim, probabil, într-o ţară în care majoritatea oamenilor trăiesc sub limita sărăciei. Ce-i de făcut în astfel de cazuri? „Ocrotire dă şi înţelepciunea, ocrotire dă şi argintul; dar un folos mai mult al cunoştinţei este că înţelepciunea ţine în viaţă pe cei ce o au."20 În plus, daţi atenţie următorului sfat: „Dacă vezi un om harnic în lucrul lui, acela va sta înaintea împăraţilor".21 Putem învăţa meserii care să ne ajute să găsim un loc de muncă?
Următorul sfat — aparent, un paradox — este foarte eficient: „Faceţi o practică din a da, şi vi se va da. . . Căci cu măsura cu care măsuraţi vi se va măsura înapoi".22 Versetul nu vrea să spună că trebuie să dăm cu scopul de a obţine favoruri. Dimpotrivă, el ne îndeamnă să cultivăm un spirit de generozitate: „Sufletul binefăcător va fi săturat şi cel ce udă pe alţii va fi udat şi el".23 Dacă în timp de strâmtorare împărţim cu alţii ceea ce avem, contribuim la promovarea spiritului de dărnicie, care, în cele din urmă, ne poate aduce şi nouă foloase.

| soimisos a răspuns (pentru danay72):

De ce crezi ca i-ar vindeca tocmai Biblia, adica o carte pe care nici Dumnezeu nu cere sa o urmam si nici Isus nu pomeneste de ea?
Daca Isus si nici Dumnezeu nu ne recomanda Biblia, dar in ea gasim sfaturi privind banii, (adica ochii Dracului) nu ti se pare logic sa accepti ideea ca este o carte recomandata de Diavolul care se lasa slavit in biserici ca Dumnezeu?

| doctorandus a răspuns (pentru danay72):

Asa si comunismul, nazismul si islamismul iti pot oferi un scop in viata.

| milan9 a răspuns:

Este lipsa de sens a celor care se complac in necredinta...

Textul sacru al Scripturii ne ajuta in acest sens, de a cunoaste rostul existenţei umane, detinaţia sa veşnică, ne ajută să cunoaştem în Divinitate pe cel care ne este un Părinte iubitor, c e ne respectă în schimb libertatea noastră responsabilă...

| milan9 a răspuns:

În privinţa stărilor de depresie sau de pierdere a speranţei, iată, rugăciunea este întotdeauna o cale eficientă!

FOARTE IMPORTANT!
- Un studiu efectuat de o universitate de medicină din State şi publicat într-o prestigioasă revistă de medicină a scos în evidenţă puterea rugăciunii.

Printr-un studiu efectuat asupra a două grupe de persoane cu diferite afecţiuni, s-a pus în evidenţă importanţa rugăciunii în felul următor:

- S-a scos din calcul efectul placebo prin faptul că nici un pacient nu a ştiut de acest experiment. În mod secret pentru grupa de pacienţi "A" s-au făcut mai multe rugăciuni pentru vindecare.

- Pentru grupa de pacienţi "B" în schimb, lucrurile au decurs în mod obişnuit, fără ruăgăciuni speciale.

- În urma confruntării rezultatelor s-a putut observa faptul că în cazul grupei de pacienţi "A", gradul proceselor de vindecare a fost copleşitor mai mare decât în celălalt caz, "B".

| danay72 a răspuns (pentru soimisos):

Eu nu am spus ca Biblia vindeca, nu interpreta ce zic, apoi Isus vorbeste despre Scripturi si chiar citea si cita din ele.Matei4:8-11

| soimisos a răspuns (pentru milan9):

De ce sa fie sacru textul unei scripturi pe care nici Dumnezeu si nici Isus nu o recomanda niciodata nimanui pentru ca sunt niste texte scrise de niste oameni primitivi si cu putina Stiinta?
2 Divinitatea nu se lasa CUNOSCUTA de nimeni, cu atat mai putin de niste sarlatani care mint oamenii!
Daca Divinitatea s-ar lasa cunoscuta, astazi am vorbi despre Ea ca despre oricare alta Stiinta, si nu doar ca despre o Credinta!
Asa ca nu ar strica de loc sa mai si gandesti inainte de a te face de ras postand prostii!

| soimisos a răspuns (pentru danay72):

Tot scripturi sunt si cele pe care le vezi pe peretii si usile WC-urilor publice!
Si nu cred ca Isus se referea la acestea!
El se refera la scripturile religiei sale, in speta cea mozaica, care sunt exact inversul Bibliei crestine, desi o parte din ele au fost preluate de crestini tot de la iudei, dar au fost interpretate in mod diferit, adica MINCINOS!
Asa ca fi linistita ca Isus nu se refera la Biblia crestina ci la cea ebraica, adica aia care este interpretata asa cum a cerut Moise si clerul religiei Mozaice!

NOname
| NOname a răspuns:

Zilnic mii de copii mor în chinuri, zilnic mii de copii încetează să mai creadă în Moş Crăciun, zilnic mii de popi prostesc lumea şi le iau banii, zilnic mii de oameni (se) omoară pentru zeul lor... E oribil, dar e realitatea.

"The truth doesn't require your approval."

| sublime89 a răspuns:

Tocmai de aceea s-au inventat religiile, ca sa-ti dea acea speranta pe patul de moarte si nu numai. Acea speranta ca vei mai trai inca o data, si ca va fi pentru totdeauna. Adevarul a fost tot timpul prea crunt pentru omul de rand. Mai ales daca a putut intelege o mica parte din el.

| Hombre a răspuns (pentru milan9):

Putea sa se roage si la un spic de grau, efectul era acelasi, placebo.

| danay72 a răspuns (pentru soimisos):

Dar azi gasesti Biblii care sunt cat mai aproape de original.De exemplu,, Sfintele Scripturi traducerea lumii noi.''Mai multe detalii poti gasi pe www.jw.org

| soimisos a răspuns (pentru danay72):

Biblia originala, si chiar in interpretarea originala, se gaseste si astazi fara nicio problema in fiecare Sinagoga deci in religia mozaica, si ea se numeste Tanach.
Aceasta este si Biblia pe care a cunoscut-o acceptat-o si urmat-o si Rabinul Isus din Nazareth!
Problema crestina nu este legata de "originalitatea Bibliei" ci de faptul ca religia crestina indeamna la incalcarea Legii date de Dumnezeu lui Moise, si asta din cauza ca prima Lege incepe cu sa nu ucizi, iar Apostolul Pavel, cel care a inventat religia crestina si a pus-o in contul lui Isus era un CRIMINAL, adica un ucigas al urmasilor din secta intemeiata de Nazaritean.
Asa ca si-a tras o religia in care toti criminalii, chiar si Hitler, ajung in Rai daca cred ca Isus este mantuitorul!
Si pentru asta trebuia o alta Biblie, si nu cea originala, ci una marsavita in mod in care sa-i convina lui Pavel!
Asa ca nu te mai preocupa de "originalitatea" Bibliei, ca problema cu Biblia este alta!

| Mădă0611 a răspuns (pentru RAY):

Doar ca eu n-o sa traiesc pana atunci laughing, si nu cred ca o sa ajungem vreodata, ca specie, sa vizitam fiecare planeta "vie".

| milan9 a răspuns:

Unele învăţături ale "martorilor" nu au putut fi deduse din Biblie oricât de mult au fost răstălmăcite versiunile King James şi American Standard (traduceri ale Bibliei). Aceasta i-a determinat pe lideri, prin anii 1950, să recurgă la modificarea a sute de versete din Biblie. Aşa a apărut "Noua Traducere Mondială a Sfintelor Scripturi" (New World Translation - NWT), versiune modificată periodic (!), pentru a face faţă noilor învăţături (!) ale organizaţiei.

Una din cele mai mari modificări ale Bibliei a fost făcută prin introducerea de 237 ori, în mod forţat şi total nejustificat a numelui Iehova în Noul Testament. Inserarea acestui nume nu are nici un suport în originalul grecesc.

În cultul "martorilor" iehovişti, Biblia a fost transformată şi denaturată radical, prin schimbarea lexicală, sintactică şi morfologică a textului, prin introducerea,, punctului" şi a,, virgulei" în locuri în care textul original ebraic nu permitea gramatical acest lucru. Se ştie că cea mai mică schimbare, modifică radical sensul textului (iar limba şi gramatica ebraică este cunoscută prin rigurozitatea ei minuţioasă care nu permite nici o eroare), etc...

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Cat despre "NWT", asa numita 'traducere' a Bibliei patronata de "martorii" iehovisti este o mare farsa.

Comitetul de 'traducatori' nu a fost identificat niciodata, deci nu se poate dovedi competenta celor care au tradus. Pe de alta parte, orice traducere onesta a Bibliei, chiar daca are lacune sau greseli, are în prefaţă prezentarea traducătorilor, fiecare cu diplomele sale si cu apartenenta sa confesionala. În concluzie, nu degeaba se spune că "organizatia martorilor", "Turnul de veghe" este o secta distructiva, cu o istorie bogată în spălarea creierelor si indoctrinarea nevinovaţilor, cu atatea exemple flagrante si publice de lideri mincinosi şi manipulatori.