| IntrebariIntrebatoare a întrebat:

Credeti ca a fost un semn(o pedeapsa) divina ce s-a intamplat aici?
http://videonews.antena3.ro/......t-la-botez
http://stirileprotv.ro/......zului.html
Sau sunteti de acord cu http://www.youtube.com/watch?v=1cCnRXozmnE

Răspuns Câştigător
| Merry24 a răspuns:

Nu mai degraba o eroare umana.

17 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Nu, e un semn că băgatul în apă ca disperatul al copiilor mici poate duce la înec... și surpriză, s-a înecat.
Oricum mai bine s-ar interzice botezul până la 18 ani, adică nu îi văd rostul, pe lângă că preotul chinuie copilul, copilul nici măcar nu e întrebat dacă vrea să fie creștin sau nu, cel mai simplu ar fi dacă vrea să se boteze să o facă la 18 ani și atunci nici nu s-ar îneca în lighean.
Edit: Ratasem ultimul clip dar nici eu nu puteam să o spun mai bine, Mircea Badea mi-a citit gândurile.

| FucktheSystem a răspuns:

@Danutza pai nu se așteptă că omul să facă 18 ani pentru a fi dus la școală pentru că școala e folositoare și OBLIGATORIE.
Religia nu este obligatorie și cel mai important poate fi aleasă dintr-o varietate imensă de religii, deci de ce nu și-ar alege singur copilul religia ci este mai bine să-i fie băgată pe gât? Poate copilul vrea să fie musulman nu ortodox, de ce nu-i lasși libertatea să-și aleagă singur?

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Daca ala a fost un semn(o pedeapsa) divina eu maine o sa ma trezesc cu puteri spranaturale.

| chelstone a răspuns:

Fumaretul, lasa bai povestile laughing si parca ortodoxismul era adevarata religie...

| chelstone a răspuns:

Danutza27, lasa-ma mai, pai cum, a murit un copil in cristelnita lui doamne doamne?!
Ce sunt comparatiile astea?! Lasand incidentul de la giulesti, la sutele de mii de nasteri anuale din maternitati, unii copii au anumite probleme, si ce sa vezi mor, dar crimele lui dumnezeu nu tin doar de acest caz, tin sa te informez ca in africa mor cel putin 100 de copii pe zi din cauza bolilor si a foametei, asa ca lasa tu comparatiile astea lipsite de adevar, copii din africa tot din cauza lui dumnezeu mor.

| chelstone a răspuns:

Danutza27, ''Ce vina am eu ca tu nu dai pe la scoala? Cauta si tu pe la tarabe o carte care se cheama cam asa "Geografia economica si politica a lumii " o cauti pe la anticariate pe la tarabe, musai una ''
Ce legatura are ce am scris eu cu scoala!? Intr-adevar nu dau pe la scoala pentru ca am terminat-o, cel putin liceul.
De ce ma trimiti tu sa citesc o carte de genul celei recomandate de tine cand am alte surse de informare mult precise si din zilele noastre.
Uite parte dintr-un articol publicat intr-un ziar online pe 20 iulie anul curent:
''În Somalia, unde războiul civil face ravagii din 1991 încoace, iar statul este ca şi inexistent, trei milioane de persoane (deci o treime din populaţie) au nevoie de un ajutor alimentar de urgenţă. În regiunea numită Cornul Africii, 12 milioane de persoane duc lipsă de hrană.''

http://www.ziare.com/......te-1111781 FOAMETEA DIN SOMALIA UCIDE ZECI DE COPII ZILNIC

| chelstone a răspuns:

Danutza27,bine, dar lasa si tu teoriile astea, si acolo ca si in multe alte locuri unii au interese, iar foametea ramane, in Romania la fel, ce conteaza ca ai tone de aur in munti, pensionari tot 400 lei or sa primeasca. Romania avea industrie in toate orasele cu potential, acele fabrici au fost vandute, la scurt timp a disparut si fabrica (inchisa) iar banii primiti de guvern s-au raspandit prin tentaculele politice catre clientela.

| Ecea a răspuns:

Un ateu in plus, o moarte prin imprudenta in minus.
Sunt de acord cu Mircea Badea.

| monstrulet a răspuns:

Va dati seama ce noroc avem ca mai traim? Eu zic ca ar trebui sa ne bucuram din plin de viata daca am reusit sa scapam teferi de la botez straight face

| Danutza27 a răspuns:

Un preot boteaza un copil, din nefericire copilul moare dupa botez.Se stabileste cauaza axfixie mecanica prin inec, se incepe stabilirea vinovatiei si intocmire dosar penal pentru Preot
Punctul de vedere al Bisercicii :este primul caz cind un copil moare dupa botez Presupunem 10.000.000 persoane botezate Ce reprezinta acest incident 10.000.000...100 dar la 1... X unde x=1/10.000.000 x=0. 0000001. Deci la cifra etalon procentul de omor =0. 0000001%. Citi bebelusi au murit la maternitatea Giulesti din 11 bebelusi au scapat 5 cam 45% vinovat pentru cei 55% cine este?
Deci Biserica Ortodoxa. boteaza copii sa zicem de 100 de ani si uite apare un caz nefericit la 100 de ani Deci peste 600 de ani Biserica Ortodoxa va atinge performanta de o zi a maternitatii Giulesti,Un usser @Kronstadt foarte bine informat, permit cu voia lui sa il citez "Este vorba despre inconstienta parintilor, parinti care incredinteaza copilul unor cretini cu acte in regula" Buuuun Deci SF Stefan Cel Mare a avut parinti inconstienti si a fost botezat de un cretin care si el la rindul lui daca nu ma insel este Sf Daniil Sihastrul, asa o fi.Dar Sf Martiri Brancoveni garantat si ei erau botezati deci si parintii lor au fost inconstienti si conform logicii distinsului coleg cei care au savirsit botezul tot niste cretini.Am vazut si ce spune mircea badea are si el perfecta dreptate :omul trebuie sa fie constient sa aiba dreptul sa aleaga, asa este. Atunci de ce indaratnicii de parinti ii fac vaccinul si nu asteapta pina face bebelusul 18 ani(daca ii apuca), sa fie de acord cu introducerea de gene straine in fluxul lui sanguin.De ce nu asteptam sa faca bebelusul 18 ani sa il intrebam vrei sa mergi la gradinita, ca dupa 4 ani sa te dam in clasa 1, la 40 ani dai bacul si la 50 Termini masteratul.
Din punctul meu de vedere parintii mei au procedat corect si il rog pe usserul respectiv sa ceara scuze, chestie de bun simt.

| Danutza27 a răspuns:

@ chelstone" copii din africa tot din cauza lui dumnezeu mor" Ce vina am eu ca tu nu dai pe la scoala? Bunicul spunea "omul fara cultura este un om de n..."Cauta si tu pe la tarabe o carte care se cheama cam asa "Geografia economica si politica a lumii " Citesti la Africa ce bogatii are in subsol.Cine le exploateaza=nu stiu cine ia praful de pe toba si mor de foame stiu. Dumnezeu a dat corporatiile au luat africanii mor de foame Ce vina are Dumnezeu in toata tarasenia
Somalia Exploatari de :ghips,anhidrit,beriliu, columbit. Beriliul Este unul din metalele cu calitati tehnice pretioase CE SE foloseste pe larg in industrie si in Tehnica aerospatiala.Or lansa Somalezii navete, poate or face avioane ca beriliu vad ca au.

| Danutza27 a răspuns:

@chelstone ma tu mai ai un pic si o sa ajungi sa faci zeu din internet ca triburile primitive din dovleci,Ce vina am eu ca tu nu gasesti pe internet ce resurse are Somalia? Fac pomana cu tine Somalia Exploatari de :ghips,anhidrit,beriliu, columbit.Beriliul Este unul din metalele cu calitati tehnice pretioase CE SE foloseste pe larg in industrie si in Tehnica aerospatiala.Or lansa Somalezii navete, poate or face avioane ca beriliu vad ca au. Acum intelegi de ce recomand cartea. Uite solutia Daca UE si ONU erau asa ingrijorate de soarta alimentara a 20 mil de africani o rezolvau urgent numai cu o singura tara. Romania are 9 milioane de hectare de teren arabil si poate hrani 70 mil lejer. Dadeau bani (ONU UE)Romaniei, noi produceam si lejer 10 mil de africani cu burtica plina si noi nu mai importam 80%(care ajungeau tot la ei).CE vina are Dumnezeu.

| Danutza27 a răspuns:

@chelstone te rog sa nu fi suparat pe mine dar Somalezii au patit ca noi cu insula Serpilor cistigata la Haga, noi am ramas cu serpii, ca petrolul deja il concesionase pe nimic guvernul de atunci.
@FucktheSystem Draga mea tu spui asa "că școala e folositoare și OBLIGATORIE" nu ai dreptate prin 2005 aveam 1, 5 mil analfabeti acum suntem pe locul 1 in Europa fac Spaniolii sirba de bucurie ca au predat stafeta. Sunt de acord ca scoala este si folositoare (Vezi Bacalaureat 2011), dar avind in vedera ca acum ne apropiem de 10% analfabeti nu stiu cit este de obligatorie. Poate parintii lor au asteptat sa faca odraslele 18 ani si ei sa aleaga Religia si scoala.

| bluebios a răspuns:

Botezul la ortodoxi este o mare barbarie. Nu stiu cum cineva intreg la cap ar putea sa numeasca scufundarea totala in apa a unui copil neajutorat altfel decat tortura. In al doilea rand acel copil este un individ care este obligat sa adere la o religie fara voia lui, cred ca acesta este motivul pentru care botezul se face la o varsta atat de mica. Probabil ca in viziunea BOR noi nu avem dreptul la o opinie si la decizie, trebuie sa fim ortodoxi inainte sa stim sa vorbim si sa gandim.

Gaditi-va ce simte un copil cand este bagat cu capul in apa, el spre deosebire de voi nu stie ce urmeaza sa i se intample, nu stie sa-si tina respiratia. Este exact aceeasi senzatie pe care a-ti avea voi daca in timp ce domiti v-ar arunca cineva intr-un bazin cu apa si v-ar tine la fund. Sperietura este ingrozitoare, de aceea copii cand sunt scosi din apa plang si tipa asa cum o fac.

Pentru cei care aveti de gand sa va botezati copii va recomand urmatorul experiment: Rugati pe cineva din casa ca atunci cand dormiti sa va acopere fata cu un prosop si peste prosop sa toarne o cana cu apa si sa va tina cu forta prosopul inbibat peste fata voastra cateva secunde. Sa vedeti si voi ce insemna sa te trezesti inhaland apa.

Eu daca voi avea vrodata copii nu ii voi supune la o asemea tortura. Ma doare undeva de ce o sa zica rudele mele.

| bluebios a răspuns:

@fumaretul Da-mi si mie un link pe wikipedia legat de acesta intamplare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu-i vorba despre nici un semn sau pedeapsa divina. Este vorba despre inconstienta parintilor, parinti care incredinteaza copilul unor cretini cu acte in regula.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unul din numerosii papi de la roma avea oarecari capacitati paranormale.cand a intrat o femeie in audienta, a privit-o si i-a spus; ce cauti aici. locul tau nu este aici. femeia a iesit si a cazut moarta la usa.deci el stia deja ca ea e moarta.cum iti explici? era cursul firesc al vietii? sau o pedeapsa? sau a murit de emotie?