| BUBULINA a întrebat:

Ochi pentru ochi
dinte pentru dinte
moarte pentru moarte
Sunteti de acord cu pedeapsa cu moartea pentru cei care fac crime cu sange rece?
un ex
http://stirileprotv.ro/......bacau.html

Răspuns Câştigător
| larisa_8487 a răspuns:

Buna! eu sunt vecina cu criminalul, am copilarit impreuna sta la un etj mai jos k mine...sunt inca socata, nu-mi vine sa credstraight face...chiar acum o saptamana i-am vazut ultima oara impreuna in cartier! tin sa mentionez ca liviu(criminalul) a fost un elev ft bun la scoala, a terminat si masteru iar k si persoana era una foarte linistita respectoasa, de mic copil nu era ca ceilalti baieti "de cartier" chiar foarte linistit si ok tipu... e incredibil cum e firea omului, cum te pot stapani intr-o clipa anumite stari de disperare ba chiar nebunie! chiar si psihologul afrima k el nu e un criminal cu sange rece ci a fost ceva de moment... tipa nici macar nu a avut cum sa se apere prea bine, ea avea 1.50 el km 1.90 fara sa exagerez...chiar acum vreo 4 seri stateam jos pe banca cu sora lui(22 ani) si vbeam una alta...cine ar fi crezut k in cateva zile are sa se intample ce s-a intamplat! am auzit si de biletul lui lasat...se observa k ce e scris acolo poate sa fie doar de un om efectiv nebun...dorea sa fie ingropat alaturi de ea "lemn langa lemn os langa os pe dealul unde l-a vz prima oara pe dumnezeu"...nu-mi pot imagina ce a fost in capul lui! acum 7 ani a mai fost un macel la noi in bloc sotul isi omorise sotia si isi injunghiase si copii(cu care de altfel si cu ei am copilarit)... tatal(criminalul) un om la fel d calm, retras chiar! soc dupa soc din 5-6 in 7 ani...pare a deveni blocu blestematlaughing...doamne fereste sper s nu mai aud de nici un vecin de-a meu k devinde criminal! cat despre intrebarea ta nu sunt de acord cu pedeapsa mortii! e mult mai ingrozitor sa traieti inchis cu constiinta incarcata toata viata, moartea ar fi o scapare si eliberare pentru ei! chiar ma intreb, dc nu a murit si el daca tot s-a injunghiat (incercare de sinucidere)? cred ca pentru a putea plati ceea ce a facut...asa a vrut dumnezeu! dumnezeu sa o ierte pe fata! si condoleante familiei...cat despre sora lui, toti o sa-i fim alaturi... e o nenorocire ce s-a int si pentru familia lui si trebuie sa ii fim alaturi!

22 răspunsuri:
| Flav a răspuns:

''Ochi pentru ochi… şi lumea va deveni oarbă. '', de Gandhi parca era citatul.

nony
| nony a răspuns:

Foarte de acord, de fapt eu propuneam pe scursura aia umana, pe jegu ala mergator, sa-l jupuim de viu.si sa-i scoatem ochii.
Inchisoare?! prea putin pentru bestiile astea.@Simple.Girl,daca fata care zacea in balta aia de sange era fata ta? tot 25 de ani de puscarie cereai?

| Leea1234 a răspuns:

Nu sunt de acord! eu nici pe ceausescu nu am vrut sa il omoare, mai bine il inchideau pe viata, dar sa omori pe cineva cu sange rece, nu! indiferent de ce fapta a savarsit acesta, il va judeca dumnezeu, dar pana atunci il va mustra constiinta si nu va avea o viata tocmai linistita!(ma refer la criminali!)
dar...nu stiu cum as reactiona daca cineva i-ar face rau fiului meu! cred ca ar fi prima data cand uit ca exista dumnezeu...si i-as face "capatul " cu mana mea... apoi ma predau singura ...si asa nu mai am ce pierde!

| BUBULINA explică:

@brianna inchisoare este un lux in ziua de astazi!

auran
| auran a răspuns:

Desi nu suntem Dzeu, eu sunt pentru pedeapsa cu moartea...prea multi nebuni in lume si tara...chiar astazi a fost inmormantata o tipa (din apropierea blocului meu) care avea gatul rupt...erau babele dispuse sa-mi dea detalii dar, am plecat bulversata...nu se poate asa ceva iar organele abilitate (politie, procuratura...) sa stea cu mainile in san de frica ca sa nu pateasca ei ceva - probabil candva le va veni si lor randul; sorry m-a luat valul, uuuffff, greu!

| Gabry a răspuns:

O Doamne, sa vad asa ceva pe strada, am cosmaruri toata viata!
Nu pot sa cred!
Chiar trebuie pedeapsa cu moartea pentru asa ceva!

| cristi27 a răspuns:

Da eu unul as fi de acord, astfel de oameni nu au ce cauta printre noi

| cristi27 a răspuns:

M-am crucit ce am vazut acolo, saraca fata zacea jos si nemernicii aia de la spital tot pe animalul ala la luat prima data de jos... mi-au lasat un gust amar si comentariile de acolo de pe site...toata lumea ii injura pe moldoveni de parca numai acolo se intampla tot felul de prostii...santem in Romania cu totii si peste tot in tara asta se intampla prostii nu numai in moldova, eu sunt din hd si am avut si eu o vecina de 17 ani si anul trecut in iulie prietenul ei ia taiat gatul la el in casa... ea s-a dus sa ii duca un cd si sa ii spuna ca e gata relatia lor si nebunu ala ia luat gatu...vedeti ca si in ardeal se intampla crime, eu v-am dat doar un exemplu, asa ca lasati pe moldoveni in pace ca tot oameni sunt si ei...

| YepIsSuspended a răspuns:

Cu sigurant! Crezi ca se invata doar cu 20 de ani de inchisoare si o amenda de 1000 lei? acesti oameni sunt psihopati si nu poti sa ai un remediu pentru asta!

| tukhey23 a răspuns:

Pedeapsa cu moarte e o prostie.Eu zic sa facem ca romanii:sa ii crucificam, pe cei care nu sunt cuminti!happy

| daddy a răspuns:

Eu da
daca e din culpa
nimeni nu are dreptul sa ia viata nimanui

| fzcsm a răspuns:

Acest individ trebuie omorat in chinuri groaznice si sunt de acord cu aceasta pedeapsa.

| sabina59 a răspuns:

Nu! Nu sint de acord cu pedeapsa cu moartea. Am vazut video, si este intr-adevar socant. In schimb eu cred ca ar trebui inchisi pe viata ca sa poata trai cu cosmarul faptelor sale.

| speranza24 a răspuns:

Nu sunt de accord cu moartea, indiferent cat de groaznica ar fi fapta acelei fiinte, pentru ca la urma urmei...noi cu ce ne'am deosebi de ei, dc am face la fel cu cea facut el? De multe ori persoanele se schimba, datorita ambientului in care traiesc, societatea si familia, fac in asa fel sa existe astfel de oameni, de ex... o pers saraca, care are toate cartile in regula sa munceasca corect, sa'si castige esistenta, este refuzata din cauza ca nu are un statut social bun, alege cai gresite, cum ar fi trafic cu droguri, sa ajunga chiar sa ucida, ecc.Nu suntem toti la fel, de aceea e bine sa nu judecam, ca sa nu fim judecati, sunt lucruri care trebuie intelese si dc se poate sa ajuti pe cineva cu un sfat bun, chiar dc aceaa pers a facut rau, fa'o, pentru ca poti reusi sa scoti la iveala totusi ceva bun, din acea pers.

| w1zz a răspuns:

Sa-l tina intr-o celula o saptamana si sa vedeti intra baiat rau iese baiat cuminte laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel care omoara tot criminal se numeste, indiferent de motive.Nu,nu sunt de acord cu pedeapsa cu moartea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu sunt de acord! Pana la urma cine suntem noi sa ii pedepsim intr-un asa mod pentru faptele lor? Inchisoarea pe viata ar fi mult mai buna pentru a ne asigura ca nu vor mai exista si alte crime, de restul se ocupa Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel care a facut asa ceva este un animal salbatic, nu se poate numi om. Dar daca-l omor...se termina tot...mai mare-i pedeapsa cu inchisoare pe viata, intr-o carcera cu sobolani, sa nu mai vada in veci lumina zilei, sa nu mai respire aer curat.Nu l-as chinui mai rau asa?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai, dar tot pe nenorocitul ala l-au luat primul in ambulanta!
doamne, ce oameni...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ingrozitor... dar tot nu sunt de acord cu pedeapsa capitala. Inchis singur in celula numai cu constiinta lui, pe viata. Fiti siguri ca dupa cativa ani o sa isi auda constiinta in fiecare secunda.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Flav are dreptate..."an eye for an eye makes this world blind"...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nony nu ceream 25 de ani de puscarie ci inchisoarea pe viata asa cum am mai spus si in raspunsul anterior! Cu ce m-as fi simtii eu mai bine daca persoana care mi-ar fi uncis copilul ar fi muri si ea?