| Antisistem11 a întrebat:

Credeti ca cele zece porunci ar trebui modernizate? Mai au ele relevanță azi?

4 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Adică să fie revizuite. Hm...Aş zice că în privinţa revizuirii s-ar potrivi soluţia propusă de Farfuridi.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Toată religia ar trebui modernizatăm dar nu e cine să o facă.

| Holiday a răspuns:

Din prima secunda cand a aparut crestinismul, de fapt din 10 au ramas 9.

Una dintre ele zice asa:
"Cinsteşte pe tatăl tău şi pe mama ta, pentru ca să ţi se lungească zilele în ţara, pe care ţi-o dă Domnul, Dumnezeul tău." (sau forme asemanatoare in functie de traducere)

Pai cum mama naibii si-au cinstit primii crestini de oriunde, inclusiv apostolii, parintii, daca parintii lor erau iudei, sau de alte religii, iar ei au inghitit galusca numita crestinism?! Pai tocmai unde spun chiar crestinii ca e cel mai important, respectiv credinta, si-au tradat parintii. Despre ce vorbim?!

| Mayhem666 a răspuns:

Cum a spus si persoana din primul comentariu, toata religia ar trebui modernizata. Sau si mai bine, sa scapam complet de ea, ca e prea mult de munca sa ii dam un update.