| Antisistem11 a întrebat:

De ce credeti ca cele zece porunci nu includ lucruri cum ar fi violul, incestul sau pedofilia?

12 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Mayhem666 a răspuns:

Avand in vedere ca Dumnezeu a lasat gravida o minora, nu cred ca e in avantajul crestinilor sa puna pedofilia ca si ceva rau in biblie.

| DarthNiger a răspuns:

Pai sa nu fi desfranat practic se refera si la viol, pedofilie si asa mai departe, desfranat inseamna imoral, depravat, corupt.
Nu stiu zic si eu, de asemenea eu nu am auzit niciodata ca astea sunt cel mai bun sistem moral din toate timpurile, unde ai auzit asta? :-s

| Antisistem11 explică (pentru DarthNiger):

Am avut discuții cu unii creștini și exact așa s-au referit la cele zece porunci.

| DarthNiger a răspuns (pentru Antisistem11):

Probabil crestini fanatici care asteapta sa pice dumnezeu de sus sa le destepte putin mintea.

| doctorandus a răspuns (pentru DarthNiger):

Da fapt, nu: infractiunea de pedofilie este o scorneala secular-umanista (iluminista). Anticii n-ar fi inteles ce e gresit ca un barbat de 50 ani sa se casatoreasca cu o fata de 12 ani.

| doctorandus a răspuns (pentru DarthNiger):

Unde scrie-n Biblie ca ar fi interzisa casatoria intre un barbat de 50 ani si o fata de 9 ani?

Daca nu gasesti in Biblie, da un citat din Parintii Bisericii.