| KhludCiprian a întrebat:

Credeti ca Charles Taze Russel - fondatorul martorilor lui Iehova ar fi acceptat azi ca martor?

CTR este cunoscut ca practica piramidologia:
http://en.wikipedia.org/wiki/Pyramidology#Charles_Taze_R ussell

Credeti ca ar fi fost un martori sau crestin "de treaba" azi?
http://en.wikipedia.org/wiki/Charles_Taze_Russell#Contro versies

El avea niste credinte cel putin ciudate:
http://en.wikipedia.org/wiki/Charles_Taze_Russell#Theolo gy_and_teachings

Răspuns Câştigător
| sublime89 a răspuns:

Probabil n-ar fi acceptat. Pana la urma, orice religie evolueaza. Dar cu toate astea, e un fondator pe care martorii il merita.

8 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

In cadrul organizatiei noastre, intelegerea adevarului a fost treptata, ca implinire a ceea ce zice Biblia.Proverbe4:18.El a fost o persoana loiala lui Iehova si si-a folosit toate resursele financiare pentru a predica si a distribui publicatii biblice gratuite.Cati oameni ar face azi acest lucru? Ca sa fi mai bine informat poti sa te uiti p jw.org la sectiunea publicatii biblioteca online indexul publicatilor despre istoria martorilor.

| KhludCiprian explică (pentru danay72):

Scuze, intrebare este strict:
"Credeti ca Charles Taze Russel - fondatorul martorilor lui Iehova ar fi acceptat azi ca martor?"
Sa inteleg ca da, sau sa inteleg ca nu?

Nu conteaza cine da bani si pentru ce, eu as prefera sa nu dea bani pe literatura ci pentru Charity Water, si cati martori ar da doar cativa bani pentru oameni ce n-au apa potabila?

| danay72 a răspuns (pentru KhludCiprian):

Binenteles ca da.Cat despre preferinte, noi ii ajutam pe oameni spiritual, pentru ca in felul acesta invata sa aiba grija de ei si fizic.Probabil cunosti expresia, noi nu le dam pestele ci undita sa invete sa prinda pestele.Iar Biblia e cea care ii poate ajuta in aceasta privinta si dorim toti oameni sa o cunoasca.

| milan9 a răspuns (pentru danay72):

Una din cele mai mari probleme ale "martorilor" chiar asta si e, nu respecta Biblia, ci incearca permanent sa adapteze Scriptura potrivit intereselor si a teoriilor cultului...
Acest lucru i-a determinat pe lideri prin anii 1950, sa recurga la modificarea a sute de versete din Biblie. Asa a aparut,, Noua Traducere Mondială a Sfintelor Scripturi’ (New World Translation - NWT), versiune modificată periodic, pentru a face faţă noilor învăţături ale organizaţiei...

| danay72 a răspuns (pentru milan9):

Imi poti spune versetele modificate?

| cristimihailov a răspuns:

Eu l-as fi acceptat. Pentru ca, cu siguranta era deschis si cunoscut. Si cand devine frate martor unul cunoscut, cu siguranta mai apar si alti followeri.

In plus parca nu era sarac rau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti sa incerci sa vezi daca te accepta si pe tine ca martor si o sa-ti explice ei mai bine ce si cum.
Banuiesc ca in spatele intrebarilor tale legate de acest cult se afla un anume interes.

| KhludCiprian explică (pentru anonim_4396):

"Banuiesc ca in spatele intrebarilor tale legate de acest cult se afla un anume interes." - bineintes, toate intrebarile au un interes, altfel n-ar fi puse.

Pentru mine, interesul meu e scris apriori: "Credeti ca ar fi fost un martor sau crestin "de treaba" azi?".
Personal nu cred, dar tocmai asta-i problema: daca cineva "sfant" precum fondatorul ar fi exclus una-doua dat fiind ca a fost un caracter "gri", ce putem sa zicem de organizatie!?

Si un martor pana sa invete de Thetan 2 sau Thetan 3 din teologia scientologiei poate prezenta ca primul om din religia scientologilor a fost un om gri. Mi se pare ca acelasi argument poate fi prezentat (si bineinteles aparat de martori, daca ei cred ca Russel a fost un om fenomenal).