| Pricope_Marius_1997 a întrebat:

Credeti ca cutremurul din 1977 care a zguduit Romania si s-a simtit si la vecini e posibil sa fi fost mania lui Dumnezeu?

27 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Posibil sa fie, posibil sa nu. Dar, un fapt stiu sigur, si anume ca nu ne indreptam intr-o directie buna cu credinta.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Celcestietot):

Bine inteles, un om fara credinta si fara iubire e un om mort chiar daca a gresit s-au nu in viata.

| Celcestietot a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Da, cam așa este.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Celcestietot):

Va veni o vreme in care oamenii vor uita ce inseamna sa fi om si asta in adevartul sens al cuvantului, e o chestiune de timp pana ce generatiile se vor strica de tot: „Trebuie sa ne intarim spiritualiceste, ca altfel viata noastra este moarta, chiar daca ne merge numele ca traim."
"Cei buni si drepti vor da jertfa mare de viata si sange, cei slabi, nimicnici si fatarnici vor ingrosa randurile dusmanilor nostri atat de mult, incat vor crede ca sunt numai ei, atotputernici si atoatestiitori."
"Caci vezi tu dupa aceasta victorie desarta, putini dintre cei drepti vor mai fi in picioare si la sarbatoare. Peste tot vor fi naimitii [vanduti dusmanului] si abia atunci va incepe o noua lupta, poate mai usoara, caci fara jertfa de sange, dar la fel de lunga ca si cea pe care am inceput-o noi acum!"

| Celcestietot a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Da, se întâmplă asta.

| Octavian199 a răspuns:

Prostia omului dupa petrol si alte chestii

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cutremurul daca nu ai aflat pana la varsta asta, e o tortiune a scortei terestre care se intamola constant si in mult zone ale globului. De ce sa fi fost cutremurul din 77 mai special asa si sa fi fost provocat de forte paranormale?

| Octavian199 a răspuns (pentru suntserios):

Trebuie sa fi pro sa crezi ca e ceva supranatural.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Mania lui Dumnezeu in Romania, unde cei mai multi sunt crestinilaughing)
Da, ba. Ar trebui sa intelegeti acest semn pe care vi-l trimite divinitatea si sa dispareti toti de pe glob.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Daca s-ar întâmpla ce ai spus, ai constata ca foarte putini ar dispărea iar cei rămași sunt tot de ai voștri cu toate ca zic "Doamne, Doamne".

| danut a răspuns:

NU a fost Mana lui Dumnezeu DAR sigur a fost in cunostiinta Lui, DEOARECE NIMENI din Poporul Sau, NU A MURIT. Nici la Revolutia din 1989 nu au fost pierderi umane in Bisrica lui Dumnezeu, la celalti da. Si asa puteti cunoaste ADEVARATA Biserica a lui Dumnezeu.

| Dandinelle a răspuns:

Vrancea este un punct de convergenta a mai multor placi tectonice. Faptul ca un cutremur atat de puternic s-a intamplat poate fi explicat in teorie aplicata, mai bine decat Dumnezeu.

| Dalmore a răspuns (pentru danut):

Care e poporul sau? Au murit o gramada de oameni, printre care si Toma Caragiu si multe alte personalitati. Apropo, poti sa scrii si tu ca un om normal la cap?

| Dalmore a răspuns (pentru danut):

Daca ai invata putina geografie ti s-ar da valorile peste cap.

| danut a răspuns (pentru Dalmore):

Dumnezeu spune: "cauta si vei gasi", cei care pazesc PORUNCILE lui Dumnezeu, cele 10 Porunci, ala este poporul lui Dumnezeu.

| danut a răspuns (pentru Dalmore):

Ce treaba are geografia cu, cutremurul din 1977? Poate ne inveti ceva nou.

| Dalmore a răspuns (pentru danut):

Daca ai fi trecut de clasa a 4-a, ai fi stiut.

| danut a răspuns (pentru Dalmore):

Nu am facut clasa a patra acum ci mai demult asa ca adu-mi tu aminte.

| Helper07 a răspuns:

Dumnezeu a prezis ca in zilele din urma vor fi si cutremure deci tot trebuia sa se intample dar, cu alte cuvinte, Dumnezeu ar avea multe motive sa fie manios pe oamenii de acum dar cine sunt eu sa-L judec Dumnezeu.

| costinvlad49 a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Biblia nu este o carte ce a fost dictata de dumnezeu. Biblia nu il descrie pe dumnezeu. De fapt este menita sa ne tina departe de adevaratul dumnezeu. Enki.

| costinvlad49 a răspuns (pentru danut):

Ba esti prost? In 89 au murit si preoti si multi. Evreii nu sunt oamenii lui dumnezeu. Ei sunt dusnanii lui dumnezeu, atei, inselatori experti. Enki este dzeu.

| costinvlad49 a răspuns (pentru Helper07):

Dumnezeul biblic este fictiv. Enki a creeat omul. El este zeul suprem, arhitect al universului. Biblia este facuta sa ne insele. Evreii nu sunt poporul lui dumnezeu. Ei ii sunt dusmani.

| Helper07 a răspuns (pentru costinvlad49):

Poate ca evreii nu mai sunt poporul lui Dumnezeu cel putin nu cel spititual dar doar faptul ca sustii ca Dumnezeu nu este real nu demonstreaza nimic.

| costinvlad49 a răspuns (pentru Helper07):

Esti vai de tine daca nu intelegi. Dumnezeu este real. El nu este cel revelat de biblia evreiasca. El este cel revelat de poporul Yezid. Este enki aka melek taus, arhitectul universului, ne-a creeat pe toti. De ce crezi ca cei ce cred in biblie au viata naspa si cei ce nu cred in biblie au viata buna? Fiindca dumnezeu uraste biblia din simplul motiv ca la blasfemiat si minte oamenii cu privire la el. Dumnezeu aka melek taus iubeste pe cei ce i se inchina si pe cei ce sunt sinceri, au onoare si vointa, sunt drepti si corecti, si animalele si ii iubeste pe cei ce iubesc animalele. El iubeste tot ceveste de partea binelui.

| costinvlad49 a răspuns (pentru Helper07):

Dumnezeul real este enki aka melek taus.

| Helper07 a răspuns (pentru costinvlad49):

Da, suna ca zeul perfect inventat de oameni dar o poveste nu are? Ce vrea el sa faca, care este urmarea tuturor lucrurilor?

| costinvlad49 a răspuns (pentru Helper07):

El este cel adevarat si ne a creeat sa fim ca el, asemenea lui. Oameni cu adevarat maturi, pasnici si armoniosi. Spiritualisti, sa ne folosim abilitatile sufletesti din nastere(Ocult, ascunse). Sa ne vindecam prin propriile puteri ale sufletului etc. Si sa ajungem si noi ca el.