| untu a întrebat:

Astazi se implineste 40 de ani de la marele cutremur! Care dintre voi mai aminteste de acest mare cutremur si ce au facut familia sau rudele voastre? S-a intamplat intr-o seara de 4 Martie 1977, la ora 21:20, in Botosani eu aveam 4 ani,cand a avut loc cutremurul,tata a venit in graba mare si m-au invasurat intr-o patura groasa si ne-am iesit afara din bloc pe scari unde erau si altii vecini afara din bloc si toti erau foarte panicati,dar mama mea a ramas acolo in apartament si nu putea fugi, fiindca era insarcinata de 6 luni cu fratele meu in pantece! canda zguduit blocul, ea a stat sub grinda de la usa bucatariei! Multumesc bunului Dumnezeu ca ne-am scapat teferi! Voi ce s-a intamplat si cum ati reactionat in timpul cutremurului?

10 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Nu l-am prins, mai bine,, ramaneam traumatizat!
Am prins altele in schimb destul de mari, dar cutremurele reprezinta ceva natural.
Asta din '77 a tinut 50 si ceva de secunde, d-aia a facut daunele alea in toata tara

| untu explică (pentru Drimmero):

Da,a durat aproape un minut-doua! dar am auzit ca va fi un cutremur mare cu durata maxima de 8 ore! Fereasca Dumnezeu sa se intample de asa ceva! Asa am auzitsi se scrie in carti! (Biblie).

| Drimmero a răspuns (pentru untu):

E de ajuns sa fie unul de 7 si sa tina 1 minut,, cade mai mult de jumatate de Romanie, ce 8 ore?

| untu explică (pentru Drimmero):

Da,asa se pare! Dar eu sper in nadejdea lui Dumnezeu, daca se roaga toata lumea si va cere iertare pentru pacatele noastre, El s-ar indura de noi si avem sanse mari sa scapam de acel cutremur major!

| Fatamuntilor a răspuns:

4-5 ani aveam si eu.Parintii mei s-au bagat in pat, eu mai ma jucam in casa.Lustra s-a clatinat, si s-a crezut ca am aruncat eu pijamaua.A doua zi s-a aflat de marele dezastru cauzat de cutremur.

| untu explică (pentru Fatamuntilor):

E foarte bine ca le-au crezut ca tu ai aruncat pijamaua in lustra astfel s-ar fi panicat foarte tare, ar fugi imediat pe scari si moartea il va prinde pe ei! E cel mai bine sa nu fugim in caz de cutremur.ci sa ascundem sub pat, sub masa sau sub grinda de la usa si se roaga TATAL NOSTRU!

| Mayhem666 a răspuns:

Adica acum ai 44 de ani? De ce am avut impresia ca ai doar 15 ani? Parca asa imi spusesei mai demult. Oricum, ca sa raspund la intrebare, sincer sa fiu, nu stiu, mama avea 7 ani si tata avea 10 ani atunci, deci eu si cu sora mea mai mica nici nu eram nascuti, logic, deci nu am idee ce s-a intamplat.

| untu explică (pentru Mayhem666):

Am inteles! Nu e nici o problema! Dar m-ai prins si m-ai descoperit adevarata varsta mea! Imi fac placere sa mai ajut din cand in camnd pe altii cu sfaturi si sugestii bune! Imi cer scuze daca ai avut impresia ca aveam 15 ani! big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bunica mi-a povestit că atunci când s-a întâmplat cutremurul(pe atunci avea vreo 30 de ani și mama 9 luni, s-a speriat foarte tare și a vrut să iasă din apartament împreună cu mama ei (stră-bunica), iar în timp ce cobora scările și -a adus aminte că nu a luat-o și pe mama din pătuț, o uitase acolo, probabil până s-a întors deja se terminase.

| untu explică (pentru anonim_4396):

Bravo! Bine ca ati scapat!