| WhatheWow a întrebat:

Credeti ca daca ar exista un Dumnezeu ca cel descris in Biblie, s-ar ascunde?

Răspuns Câştigător
| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Desigur! El exista,dar se ascunde,dar stii de ce? Este foarte simplu! Mintea umana l-a umbrit,i-a devenit un inamic peste masura,lasand o spaima in el pe vecie,pana va fi gasit,lesinat,pe-o stanca a planetei Marte,intreband cu o vaga perplexitate:Ce sunteti voi,Parintii mei?
Umanitatea a perseverat in inteligenta,in ratiune,in imaginatie,putand astfel sa depaseasca imaginatia presupusului Creator,prin inventii revolutionare.
Numai sfintii il mai hranesc pe Dumnezeu,caci altfel,ravnind la lacrimile lor metafizice, nemaiputand sa le soarba, s-ar stinge, uitat, in abis.

26 răspunsuri:
| LolaLollita a răspuns:

Nu cred ca se ascunde, ci pur si simplu El este inaccesibil oamenilor de rand.

| Lydia28 a răspuns:

Pai cine zice ca se ascunde? Si sa stii ca El exista! Daca ai citit Biblia si ai vazut cum este El descris, cum sa nu crezi ca exista si cum sa nu vezi ca nu se ascunde?

| dragos9234 a răspuns:

Un dumnezeu atat de nehotarat ca cel din biblie ar fi in stare de orice.

| tavadaresti a răspuns:

De ce anume s-ar ascunde?

| EmaS a răspuns:

Dumnezeu este atat de aproape de fiecare dintre noi! El ne vorbeste prin oameni, prin vise, prin Cuvant, prin Fiul Sau, prin calamnitati, evenimente si imprejurari.

| savvy12 a răspuns:

Dumnezeu este dupa stele...

| RAY a răspuns:

Nu,cred ca mereu ar fi in razboi cu cineva mai ales cel din vt

| Thunderstruck a răspuns (pentru Lydia28):

Cum sa nu crezi ca exista? Cu ratiune.Cum sa nu vezi ca nu se ascunde? Cum ai putea vedea ceva care nu exista?

| GRs a răspuns (pentru Lydia28):

Daca ai fi citit Biblia ai fi stiut ca nici un om in viata nu-l poate vedea pe Dumnezeu. Deci se poate spune ca se ascunde.

| AlexeHellsing a răspuns:

Dacă noi nu-L vedem nu înseamnă că El se ascunde. Nici la soare nu ne putem uita, care-i doar un sfert din Lumina lui Dumnezeu.

| InstructorulTauDeFitness a răspuns (pentru AlexeHellsing):

Daca sorele e un sfert din lumina lui dumnezeu atunci fata de VY Canis Majoris dumnezeu nu exista.nu?

| Inferno a răspuns:

Dumnezeu: "M-am ascuns in intuneric."

| rocco09 a răspuns (pentru Thunderstruck):

Chiar asa ...mai bine crezi ca totul e produsul intamplarii oarbe ...desi nu ai dovezi ca e asa, dar poti sa crezi daca asta te face sa te simti mai bine!

| Thunderstruck a răspuns (pentru rocco09):

N-am inteles, de unde stii tu ca eu cred ca totul e produsul intamplarii oarbe?

| dracu14 a răspuns (pentru EmaS):

Si de ce e asa fricos si nu se arata face to face?

| 3xfemeie a răspuns:

Merg pe raspunsul lui ryno27.
Iar tu, daca banuiesti ca ti se ascunde, mai cauta-L, ai toate sansele sa-L gasesti.

| EmaS a răspuns (pentru dracu14):

Pentru ca El uraste pacatul, insa iubeste pe pacatos si are indelunga rabdare.

| Alphawolf a răspuns:

Dar el exista, doar ca e ascuns bine in imaginatia smeritilor. Cu cat imaginatia este mai puternica cu atat Dumnezeu este mai real. Datoria smeritilor este de a imparti imaginatii pentru a-l tine in viata... si de a indoctrina pentru a-l face cat mai real.

| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

Ne vorbeste prin "calamitati"!? Aaaa, prin taifanuri si uragane, hai ca am mai auzito si p'asta

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Aha! Stii ce vrea sa ne spuna cand ingaduie adversitati in viata noastra? Esti tu receptiv la Glasul lui Dumnezeu?

| EmaS a răspuns (pentru Alphawolf):

O, daca ai gusta si tu din bunatatea lui Dumnezeu!

| NoNameW a răspuns:

Dumnezeu este o energie...un suflet, un spirit, fiecare dintre noi e dumnezeu.Iar dupa ce mori spiritul, energia, sufletul se reincarneaza intr-un nou corpwinking
Deci dumnezeu nu se ascunde...

| GRs a răspuns (pentru EmaS):

"O, daca ai gusta si tu din bunatatea lui Dumnezeu!"
E prea amar. Mai trebuie mult zahar.

| Alphawolf a răspuns (pentru EmaS):

Daca... Adica, sa-mi creez in imaginatie un Dumnezeu care sa fie conform dorintei si slabiciunilor mele? Ai dreptate, ar fi un Dumnezeu extraordinar de bun.

| EmaS a răspuns (pentru Alphawolf):

Sincer,imi pare rau pentru tine ca nu poti sau nu vrei sa Il cunosti cu adevarat pe Dumnezeu.

| ADN30 a răspuns:

In Ioan 3: 16 se spune ca,, Atat de mult a iubit Dumnezeu lumea, incat l-a dat pe Fiul său unic-născut, pentru ca oricine manifestă credinţă în el să nu fie distrus, ci să aibă viaţă veşnică."

Crede-ti ca un Dumnezeu care a oderit pentru salvarea omenirii din pacat tot ce avea el mai drag si mai scump, este un dumnezeu care se ascunde?