| Henrypericolpublic a întrebat:

O întrebare:
Eu sunt credincios, ca idee si cred in energia superioara, dar ce v-a facut pe voi cei credinciosi sa credeți asa de tare ca chiar exista un Dumnezeu la modul ca cel din biblie care face si e cum e cel descris in biblie?
Teoria formarii lumii din biblie nu prea are logica (nu am nimic cu biblia am citit din ea si mi-a placut).

12 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Indoctrinare religioasa atat

| Celcestietot a răspuns:

Sincer sutele de evenimente paranormale din viața mea. Plus că mi-a răspuns și Dumnezeu, dar nu cu glasul Său. Mai multe nu mai vreau să spun public că după sunt făcut nebun și nu își are rostul. Apropo, nu am fost îndoctrinat, asta așa ca idee. Plus că m-am și informat, deci acum sunt Crook lvl 100 cum ar spune ști tu cinewinking laughing

| Henrypericolpublic explică (pentru Celcestietot):

Ai spus ca mai multe nu vrei sa spui public.
Dar daca imi spui in privat esti de acord.
Daca vrei asa ca idee ce alte detalii.
Si prin ce ti-a vorbit Dumnezeu.

| Henrypericolpublic explică (pentru Celcestietot):

Crook level 100
Colo? Imogen? Are you here? happy
Sau altcineva?

| Celcestietot a răspuns (pentru Henrypericolpublic):

Bălaneeeeeee laughing

| Celcestietot a răspuns (pentru Henrypericolpublic):

Sunt de acord așa în privat dar cu condiția să nu mai spui.

| Henrypericolpublic explică (pentru Celcestietot):

Hai cu distributia Balaneeee ( daca stii live-ul)
MARCEL

| Celcestietot a răspuns (pentru Henrypericolpublic):

Aha, il stiu happy.

| milan9 a răspuns:

Stiinta preia acea ordine a crearii lumii prezentate in Scriptura (crearea etapizata, progresiva, evolutiva- cu precizarea interventiei unui DESIGNER - factor "evolutiv" inteligent, viata acvatica inaintea vietii terestre, etc...).

Raportarea vulnerabila a DIVINITATII printr-o INTRUPARE, plus celelalte vulnerabilitati ale revelatiei si misiunii Mantuitorului poarta in teologia dogmatica numele de KENOZA:
„S-a deşertat pe Sine, chip de rob luând, făcându-Se asemenea oamenilor" (Fil. 2, 7).

| Irinel15123532 a răspuns:

Citeste noul testament.

| Helper07 a răspuns:

Biblia este Cuvantul lui Dumnezeu prin care El comunica cu noi, nimic nu e fals. Cat despre intrebare: intr-un cuvant -experienta, nu stiu cum altfel sa explic.