| Vegeta07 a întrebat:

Credeți in Dumnezeu?
Dumnezeu există?

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Dar tu il cunosti pe dumnezeu? despre ce dumnezeu e vorba?
majoritatea spun da cred, si cand le intrebi de dumnezeu habar nu au, deci ce este dumnezeu? cum il percepe x nu il percepe y, deci despre ce dumnezeu vorbim? peste 90% din romanii nu au habar nici macar de noul testament dar de vechiul testament

| DeyCj a răspuns:

Depinde la ce te referi când spui Dumnezeu.
Dacă te referi la persoana Dumnezeu, atunci răspunsul meu este categoric NU.Nu există așa ceva.Asta e doar o întruchipare a credincioșilor într-u' domnul.
Dacă te referi la cuvântul Dumnezeu, aici lucrurile stau altfel, iar denumirea corectă ar fi energia universal-creatoare.Aici, da cred că ceva ne-a creat.
Această energie unificată sub acest nume a creat tot ceea ce vedem și nu vedem, inclusiv sufletele tuturor ființelor vi, dar asta NU înseamnă ca este o persoană.Ce este nimeni nu știe.

| mentholinks a răspuns:

Cred ca exista ceva supranatural care ne-a creat, un Creator. Dintre religii cel mai plauzibil mi se pare Domnul ostirilor, Dumnezeul lui Israel.

| teo530 a răspuns:

Da

| Blexistroni a răspuns:

Dacă există vreo zeitate mai mult ca sigur nu e cea a creastinilor sau a altor mari religii.