| DeliaMarius a întrebat:

Credeti in Biblie? Credeti ca Biblia e cuvantul Lui Dumnezeu?

Răspuns Câştigător
| ML001 a răspuns:

Cred in Biblie. Cum puteau niste oameni simpli sa scrie atat de inteligent fara ajutorul Lui Dumnezeu? http://www.youtube.com/watch?v=TxnV0D9siVs&feature=mfu_in_order&list=UL

| DeliaMarius explică (pentru ML001):

Ms pentru acest video. L-am mai vazut acum un an si acum nu stiam cum sa il gasesc. il recomand.

23 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Biblia este Cuvantul imutabil al lui Dumnezeu.Ea este de folos ca sa invete,sa mustre, sa dea intelepciune, pentru ca omul lui Dumnezeu sa fie desavarsit si cu totul destoinic pentru orice lucrare buna.

| Kentakeji a răspuns (pentru EmaS):

Biblia este cuvantul lui dumnezeu, da? Si ma rog de unde stii asta?
Oh, din biblie desigur!

Deci te rog continua sa te invarti in cerc:
"Biblia este cuvantul lui Dumnezeu-De unde stim asta?-Din biblie"

Repeta procesul ca esti buna la asta.

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Berea e cuvantul lui dumnezeu not worthy

| Bia_8599 a răspuns:

DA, cred ca Biblia e Cuvantul lui Dumnezeu, cea mai pretioasa carte!

| lifeForJesus a răspuns:

Cred in Biblie si cred ca Biblia este cuvantul Lui Dumnezeu!
Duhul Sfant este autorul Bibliei nu oameni!
Numai bine!

| lifeForJesus a răspuns:

Cred in Biblie si cred ca Biblia este cuvantul Lui Dumnezeu!
Duhul Sfant este autorul Bibliei nu oamenii!
Numai bine!

| Kentakeji a răspuns:

Vai de capul vostru, nici nu stiu de unde sa incep.

Daca sunteti dispusi sa credeti toate lucrurile stupide din bibile de sa nu credeti si in mos craciun? Imi spune-ti si mie?

Nu aveti absolut nici o evidenta ca dumnezeu exista, credinta si biblia nu sunt evidenta.

Biblia este doar o carte scrisa acum multi ani de niste oameni care nu am avut ce face.

Si voi, nu va indoiti de ea si va bazati viata pe o carte stupida.

Nu exista nici o evidenta pentru asa zisele minuni din biblie si in plus ar trebui sa fii retardat sa crezi ca Noe putea cuprinde toate animalele din lume si toate celelalte prostii.

Biblia este scufita rosie pentru adulti.

| Urzi23 a răspuns (pentru Kentakeji):

Urzi23 A raspuns cu intelepciune :

Tu nu ai fost in stare la bac sa semnezi foaia si sa scrii 2 cuvinte rolling on the floor Tu esti eroul necunoscut de la bac.

| Kentakeji a răspuns (pentru Urzi23):

Ce-i cu asta, nu ai nici un argument asa ca incepi cumva sa te simti superior daca imi spui mie prostii?

Nu iti mai da atatea aere ca tu numai cu intelepciune nu raspunzi, indoctrinarea isi face bine treaba cand oamenii spalati pe creier ca si tine cred ca omul este facut din pamant.

| Urzi23 a răspuns (pentru Kentakeji):

Urzi23 A raspuns cu intelepciune :

Tu esti un analfabet functional nici nu merita sa me deranjez cu tine.

| Kentakeji a răspuns (pentru Urzi23):

Tu cred ca nu iti dai seama pe ce site te aflii, daca eu sunt un analfabet atunci ceilalti de aici nici macar nu pot sa scrie.

In special tu, pentru ca si tu faci multe greseli gramatice si pui emoticoane stupide care nu isi au rostul.

Daca fac greseli cand scriu atunci probabil le fac pentru ca incerc sa scriu repede si nu ma uit la tastatura, in schimb de idiotii astia chiar nu stiu sa scrie.

| Kentakeji a răspuns (pentru Urzi23):

Si in plus, argumentul meu e tot aici, tot ce ai putut sa faci esti sa imi critici micile greseli pe care le-am facut in loc sa contribui cu ceva valid.

| Urzi23 a răspuns (pentru Kentakeji):

Kentakeji a răspuns (pentru Urzi23):

Tu cred ca nu iti dai seama pe ce site te aflii, daca eu sunt un analfabet atunci ceilalti de aici nici macar nu pot sa scrie.

Urzi23 A raspuns cu intelepciune :

Eu am spus ca esti un analfabet functional si tu te crezi total din contra ii bagi si pe colegii atei in oala "atunci ceilalti de aici nici macar nu pot sa scrie"

Analfabetism funcțional este o noțiune care se referă la persoanele care știu să citească, dar nu înțeleg ceea ce au citit. Mai precis, o persoană poate să reproducă verbal sau în scris un text, dar nu îl înțelege suficient pentru a-l folosi ca resursă în reușita unei acțiuni sau în performanță. Semnele grafice sunt recunoscute, dar conținutul de idei nu e înțeles decât, eventual, la un nivel foarte superficial.[1]

Prin contrast, există și noțiunea de analfabetism absolut. Conform definiției date de UNESCO în 1958, analfabetă este considerată o persoană care nu a învățat niciodată să scrie și să citească.[2]

Persoanele cu probleme de analfabetism funcțional sunt persoane care au urmat școala și care fie au obținut o diplomă corespunzătoare unui nivel de educație, fie au părăsit școala înainte de a obține o diplomă, dar care, în ambele situații, nu dețin competențe de bază suficiente.[3]

| Urzi23 a răspuns (pentru Kentakeji):

Kentakeji a răspuns (pentru Urzi23):

Si in plus, argumentul meu e tot aici, tot ce ai putut sa faci esti sa imi critici micile greseli pe care le-am facut in loc sa contribui cu ceva valid

Urzi23 A raspuns cu intelepciune :

Esti praf

| Kentakeji a răspuns (pentru Urzi23):

Altceva mai ai de spus despre cat de analfabet sunt eu fata de toti utilizatorii TPU, si fata de tine?

Si ai ceva de adaugat la capitolul evidenta sau nu?

| Kentakeji a răspuns (pentru Urzi23):

Si mai poti da copy paste mult de pe wikipedia? Daca cauti bine pe internet o sa vezi ca nu o sa gasesti tot aceiasi definitie, tu ai ales-o pe cea care iti convine tie.

Analfabet inseamna:

"(Persoană) care nu știe să scrie și să citească; neștiutor de carte. Ignorant; incult. "

Adica tu, mai pe scurt.

| Urzi23 a răspuns (pentru Kentakeji):

Urzi23 A raspuns cu intelepciune :

Romania acum 40 de ani facea avioane care zburau. Acum fabrica atei care cred ca tot ce zboara se maninca

Fa la dreapta melcule rolling on the floor

| Kentakeji a răspuns (pentru Urzi23):

Cred ca esti un troll, esti prea prost. Daca nu ai ceva cu care sa contribui la discutie poti sa incetezi sa postezi prostii,

| LetsPutASmileOnYourFace a răspuns:

Ohhh haide... Biblie? Cea mai mare minciuna de pe acest pamant... nu o avut ce face un om acum ceva ani si so gandit sa faca o carte. Nu are nici o legatura cu Dumnezeu, nu acesta e mesajul lui! Biblia si Biserica, cele mai mare porcari de pe acest pamant! Daca as putea, vas arata ce malefice sunt amandoua si cat rau fac populatiei. Scuza-ma daca raspunsul meu este jignitor, dar asta e adevarul. Cu Respect, Fia.
P.S : Tu ce parere ai despre Biblie?

| Denysia a răspuns:

Da desigur! se indoieste cineva?

| cherybloom a răspuns:

Da,cred in biblie.In aceasta carte se relateaza intamplari si spusele lui Dumnezeu. Biblia este scrisa de alti oameni, nu de Dumnezeu.

| Esperança a răspuns (pentru cherybloom):

Biblia este insuflata de Dumnezeu si scrisa de oameni prin Duhul Sfant.

Si sa raspund la intrebare: Da cred! In ea aflam ca Dumnezeu a iubit atat de mult lumea incat a dat pe Singurul Sau Fiu pentru ca ORICINE CREDE in EL sa nu piara ci sa aiba viata vesnica. Si multe alte lucruri pe care le intelegem doar prin CREDINTA. Si credinta nu ne-o da oamenii, ci Dumnezeu.