| laurentiu80 a întrebat:

Credeti ca daca o femeie ia anticonceptionale este un pacat atat de mare? Va intreb pentru ca Biserica zice ca anticonceptionalele ar fi ca si un avort. Am cunoscut o persoana foarte credincioasa care a zis ca s-a impreunat cu barbatul ei doar de 2 ori in 10 ani rezultand 2 copii, dupa care a luat pauza. Si s-a imbolnavit! Pentru stim cu totii ca sexul este foarte sanatos pentru noi. Ne fereste de bolile psihice, de depresii, de anumte tipuri de cancer la prostata si cancer de san, chestiile astea au fost dovedite stiintific. Eu am facut sex si in acest post pentru ca nu ma pot abtine. Nu pot sa ma concentrez, si pot sa spun si rugaciuni. dar fara rezultat. Pentru ca daca nu fac imi scade puterea de concetrare foarte mult si sunt si foarte nervos, si incep sa ma simt si rau.

7 răspunsuri:
| Allrc24 a răspuns:

Relatiile sexuale sunt facute de Dumnezeu cu SCOPUL DE A PROCREEA SI NU PT PLACERE. faptul ca sunt placute asta e alta treaba. relatiile sexuale sunt placute tocmai ca cei doi soti sa se bucure unul de altul in interiorul casatoriei cu scopul clar de a procreea.este pacat deoarece prin asta
tu nu perpetuezi neamul omenesc, faci sex din egoism din placere personala. Onan nu a dorti sa ridice urmasi fratelui sau mort(la evrei asa se obisnuia daca iti murea fratele si nu avea urmasi trebuia sa o alsi gravida pe vaduva fratelui tau), Domnul ia poruncit sa-i ridice urmasi iar el nu a dorit si si-a varsat samanta pe jos; adica s-a masturbat in felul asta risipindu-si sperma. Dumnezeu la ucis apoi.de aici rezutla termenul de onanie dar masturbarii. Dupa cum vezi onan a facut un pacat faptul ca nu a perpetuat neamul omenesc.asa este si in ziua de azi. e pacat sa faci sex din placere neavand ca scop principal procreerea.

| laurentiu80 explică (pentru Allrc24):

Eu vreau sa zic ca organismul nostru nu prea ne ajuta sa ne abtinem de la sex. Dimineata cant te trezesti vrei nu vrei ai erectie. Atunci poti pacatui, sa preacurvesti si nu fizic, cu gandul, sa-ti doresti persoana iubita. Iar daca faci sex inainte de casatorie preacurvesti. Mie mi se pare aiurea, deoarece unii oameni devin homosexuali din cauza asta. De ex ca barbat as dori un tratament crestinesc, organismul cere, cum mi-e sete, cum mi-e foame, asa cere si sex. Zi-mi tu un "tratament" crestinesc de a ma abtine

| Woodenpints91 a răspuns:

Am să ţin minte asta

| soimos a răspuns:

Ai ajuns sa te iei dupa ce zice biserica?
Poi tu nu stii ca biserica lui Isus este cea mai criminala institutie din istoria umanitatii si ca nici o alta organizatie oricat ar fi fost ea de mafiota si criminala nu a ucis atatea zeci de milioane de oameni in chinurile cele mai bestiale asa cum a ucis institutia de care vrei tu sa asculti?
Vezi fat-o de treaba si vezi-ti de viata ta si de interesele tale si nu te mai lua dupa hotii si sarlatanii de popi, pentru ca si Isus ii blestema si spurca pe unde ii prindea acuzandu-i ca il slujesc pe Mamona, si ca ii prostesc pe oamenii indepartandu-i de Dumnezeu!

| alexmircescu13 a răspuns:

Fa distinctia limpede intre credinta adevarata, care nu are nimic rau sau daunator, si biserica. Biserica este reprezentata de niste oameni care au facut ceva scoli ca sa se considere portavocea lui Dumnezeu pe pamant, ceea ce nu e normal. Oamenii pot fi credinciosi si fara ajutorul popilor, dar asta ar fi in flagranta contradictie cu interesele bisericii, o institutie de altfel foarte profitabila!

| Anecherry a răspuns:

Pacat ca ia contraceptive? Bine, cum zici tu. Dar daca ajunge insarcinata si nu doreste copilul, nu e mai pacat un avort?

| Allrc24 a răspuns (pentru Anecherry):

Daca nu doreste copilul dc intretine relatii sexuale? raspuns:din egoism, placere proprie. SEX=PROCREERE. daca nu te simti in stare sa il cresti mai bine nu te apuci de sex. nu vb de tine, vorbesc in general