| CinevaAnonimă a întrebat:

Credeti ca Dumnezeu a uitat de voi? Sau ca daca ar exista nu s-ar mai intampla nimic rau in lume? Dupa cum am mai dat multe exemple, o sa va ma dau inca unul: Iov.

http://www.cuvantul-ortodox.ro/2012/05/06/dreptul-iov-ra bdare/

Răspuns Câştigător
| Făgăraş a răspuns:

Buna seara! La acest subiect am sa vorbesc din experienta mea....Nu am cuvinte sa multumesc lui Dumnezeu si Maicii Domnului pentru purtarea de grija pe care o au fata de mine! Si cum au reusit sa ma scoata din iadul deznadejdii si sa imi de-a bucuria interioara si recunostinta! Nu uita Dumnezeu de noi! El ne vrea binele pentru vesnicie iar noi alegem binele pentru cateva clipe!

15 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Profetii Bibliei erau cu ideea: bine faci, bine gasesti, rau faci, rau gasesti. Cartea lui Iov se opune acestei idei.

| danay72 a răspuns:

Dumnezeu nu uita pe nici un om, dar conform Bibliei, nu Dumnezeu conduce lumea, de aceea este atât de multa răutate. Satan este conducătorul lumii asa cum se arata în 1ioan5:19. Dar veste buna este ca în curând va pune capăt acestor răutăți. Psalmi37:9-11.

| RAY a răspuns:

Iahve nu isi uita niciodata poporul lui mai ales ca acum au tara lor

| iurii75 a răspuns:

Data viitoare încearcă să faci un rezumat, sau scoate ideea principală în loc să dai o trimitere la un articol mare pe care nimeni nu-l citeşte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu nu uita de nimeni.
doar că ii lasa singuri, temporar.
pe cei care cresesc.

| CinevaAnonimă explică:

In privinta dreptatii lui Dumnezeu, pe Doxologia.ro scrie:
http://www.doxologia.ro/ortodoxia-lume/este-dumnezeu-drept

| Mașka98 a răspuns:

Suferința nu a făcut parte din scopul inițial al lui Dumnezeu cu privire la om. Totuși, primii oameni s-au răzvrătit împotriva guvernării lui Dumnezeu, alegând să stabilească singuri ce este bine și ce este rău. Ei i-au întors spatele lui Dumnezeu și au suportat consecințele.
Iar noi simțim efectele alegerii lor greșite.
Biblia spune: „Nimeni, când este în încercare, să nu zică: «Sunt încercat de Dumnezeu». Căci Dumnezeu nu poate fi încercat cu lucruri rele și el nu încearcă pe nimeni" (Iacov 1:13).

| RAY a răspuns (pentru Mașka98):

Iar noi simțim efectele alegerii lor greșite? deci daca x il omoara pe y trebuie ca toata familia lui x sa stea in puscarie ca x a gresit, daca adam si eva au gresit ei trebia sa fie pedepsiti nu toti oamenii care au urmat, dumnezeu stia totul de la bun inceput ba chiar el predestineaza totul sa fie asa

| Mașka98 a răspuns (pentru RAY):

Satan Diavolul l-a invinuit pe Dumnezeu ca ii priveaza pe oameni de ceva bun, ca este mincinos si ca nu e un conducator bun...ca oamenii ar putea sa se conduca singuri mult mai bine. Daca Dumnezeu avea sa-i distruga atunci pe Adam, Eva si Satan aveau sa ramana semne de intrebare. Oare nu au avut dreptate acestia trei, daca Dumnezeu i-a distrus? Poate ca era un pic de adevar in ceea ce au spus.
Insa Dumnezeu a lasat sa treaca timp, ca sa se dovedeasca ca afirmatiile facute in eden nu au fost adevarate. Oamenii au incercat o gramada de metode de a se conduce singuri, fara Dumnezeu...si care sunt rezultatele? Au schimbat oamenii ceva in bine? Din contra, totul merge din rau in mai rau.

| RAY a răspuns (pentru Mașka98):

Dumnezeu nu are rival, iar sarpele nu este satana, satana este doar un inger facut pentru a testa credinta fata de iahve atat

| Mașka98 a răspuns (pentru RAY):

Da, Satan ete un inger, dar el este cel care a vorbit din spatele sarpelui. S-a folosit de sarpe ca acei care joaca teatru de papusi. Nu vorbeste papusa in sine, ci cel de dupa cortina. La fel e si aici. Pentru ca in Apocalipsa, Satan este numit de mai multe ori Sarpele cel vechi sau Sarpele original.

| RAY a răspuns (pentru Mașka98):

Unde scrie in biblie asa ceva?

| Mașka98 a răspuns (pentru RAY):

Apocalipsa 12:9 : "Astfel, Balaurul cel mare, sarpele cel vechi, cel numit Diavol si Satan, care induce in eroare intregul pamant locuit a fost aruncat jos. A fost aruncat pe pamant, iar ingerii lui au fost aruncati impreuna cu el. "
Apocalipsa 20:2 : "El la prins pe balaur, sarpele cel vechi, care este Diavolul si Satan, si la legat pentru o mie de ani."

| RAY a răspuns (pentru Mașka98):

Apocalipsa e ceva separat din binlie eu vb de vt si nt nu de ceva inventat cu 500 de ani dupa.moartea lui. iisus

| IisusChrist0s a răspuns:

Site-ul acela este pentru retardati.
Dumnezeu ti-a dat un creier, incearca sa-l folosesti.