| simioncucernicu a întrebat:

Credeti ca Dumnezeu vorbeste limba romana?

33 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Dumnezeu este omniscient. Daca imi ceri dovezi atunci esti paralele cu logica, pentru ca raspunsul pleaca de la premisa intrebarii.

| danay72 a răspuns:

Dumnezeu intelege orice limba, doar El ni le-a dat.

| 4b a răspuns:

Ideea e ca Dumnezeu ne vorbeste, dar omul n-are timp sa asculte...
Numa' bine

| usuk a răspuns:

Greu esti ma de cap, el e atotstiutor, normal ca vorbeste romana

| simioncucernicu explică (pentru usuk):

Ai vreo dovada in acest sens?
Sau la tine totul se bazeaza pe credinta... dar si aia asa a proasta?

| simioncucernicu explică (pentru usuk):

Pai daca Dumnezeu este atotstiutor, si nu Atotcredincios, atunci de ce voi crestinii CREDETI in loc sa STITI?
Voi de ce nu ii urmati CALEA Stiintei?

| Ripqer a răspuns (pentru simioncucernicu):

Nu trebuie sa stii ci sa crezi

| simioncucernicu explică (pentru Ripqer):

Cine ti-a bagat prostia asta in cap?
Poi daca nu trebuie sa stii, atunci de ce mai mergi la scoala si nu la biserica?

| usuk a răspuns (pentru simioncucernicu):

"de ce voi crestinii CREDETI bla bla"
huh? vorbesti si cu mine? [scuze, nu sunt crestin]
eu urmez calea stiintei![uita-te si tu la raspunsurile mele precedente daca esti nou pe aici, sa-ti faci si tu o idee cu cine vorbestion the phone

| Ripqer a răspuns (pentru simioncucernicu):

Bai baiatule observ ca tu esti ateu sau alta religie dar nu ortodox dar daca ai credinta trebuie sa crezi in Dumnezeu nu sa stii ca Exista.

| Ripqer a răspuns (pentru usuk):

Daca esti asa de destept te rog spune-mi cum de s-a creeat universul cum de ne-am creeat noi cum de corpul uman e cea mai durabila vietate cum e posibil ca in Jerusalim cu o zii inainte de Paste din cer cade un foc care aprinde lumanarile dar nu arde omul, cum ca statui din piatra ale Fecioarei Maria plang te rog mult spune-mi.

| usuk a răspuns (pentru Ripqer):

Aouleu...bine, hai ca merge;
universul s-a creat din big-bang[inainte, documenteaza-te despre teoria "string" si dupa despre big-bang]
noi ne-am creat din ceva numit EVOLUTIE, cum toate celelalte animale au evoluat, asa am evoluat si noi
corpul uman nu e cea mai durabila vietate[wtf? really?]
de paste, lumina aia ce aprinde lumanarile NU exista>pe lumanari e presarat ceva numit sulf alb, care, la temperatura camerei se aprinde[NU e nimic sfant, nici o minune]
statuile nu plang, sau ai vazut tu vreuna?[daca era asa, statuie lui ceausescu ar fi plans siroaie si ar fi inundat Romania.lol]
m-ai documenteaza-te baietas, m-ai documenteaza-te
[knowledge is POWER]

Răspuns utilizator avertizat
| oprescudorin11 a răspuns:

Cred ca stie toate limbile.Ca de aia e perfectiunea. Nu stiu insa daca tu stii limba lui Dumnezeu.
Dar ti-as recomanda sa citesti pasajul cu Turnul Babel. Ori in Biblie ori la vreun laureat amarat al premiului nobel sau candidat. Gorge Louis Borgese. Parca asa.
cu drag.

| ErrorFound a răspuns:

Vorbeste numai jidaneasca si ebraica.

| LordBolton a răspuns:

Nu doar ebraica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu vorbeste deloc. xd

| simioncucernicu explică (pentru anonim_4396):

Tu glumesti sau nu ai auzit de "Cuvantul Domnului"?
Poi daca nu vorbea de loc atunci cum putem stii care este Cuvantul lui?

Dar ce crezi ca a patit de nu mai vorbeste de loc?
O fi dat in boala lui Calache?

| anonim_4396 a răspuns (pentru simioncucernicu):

Pai nu exista cum dracu sa vorbeasca.
Din cate stiu cica orice limba ai vorbi in rai oricum se va intelege ce vorbesti.
Gen eu vorbesc romana si tu auzi in rusa iar de aici rezulta ca Dumnezeu vorbeste romana. Este ok acum?

| simioncucernicu explică (pentru anonim_4396):

Tu nu STII nimic despre RAI!
Daca ai stii macar un pic ai STII ca Dumnezeu nu a promis niciodata nimanui ca dupa moarte va ajunge in Rai si pana si Adam si Eva au fost vii si mersi sanatosi atunci cand au fost alungati din Rai.
deci parerea ta cu Raiul este doar o presupunere pentru care nu ai niciun argument ca sa o sustii!

| simioncucernicu explică (pentru anonim_4396):

2) Poi cum sa nu existe daca el este viu in fiecare dintre noi?
Sau nu stii ca tetragramonul YHWH (numit de religiosi YaHWe numele lui Dumnezeu)inseamna "Eu sunt cel ce sunt", adica si tu esti cel ce esti si fiecare din noi suntem mai mult sau mai putin Dumnezei, si asta nu o spun eu ci o spune chiar Biblia in capitolul Geneza, si inca de 2 x!?

| Scarbo a răspuns:

Da.

| simioncucernicu explică (pentru Scarbo):

Ai ceva dovezi prin care sa iti sustii parerea?

| Scarbo a răspuns (pentru simioncucernicu):

Am vazut azi dimineata la stiri.

| simioncucernicu explică (pentru Scarbo):

Daca ai auzit asta la stiri...pai atunci fi siguri ca atunci este nu numai o minciuna gogonata, ci si o prostie enorma, nu de alta dar astia de la "Stiri" mi se par cei mai prosti oameni de pe planeta.

| Scarbo a răspuns (pentru simioncucernicu):

Ma mir ca inca nu ti-ai dat seama ca imi bateam joc de tine.

| BlueViP a răspuns:

El a creeat-o!

| sempreinvolo30 a răspuns:

(Psalmul 145:18) Iahve este aproape de toţi cei ce-l cheamă, de toţi cei ce-l cheamă în fidelitate.
Oricine pe acest pamant, indiferent de limba care o are si se roaga la Dumnezeu asa cum cere el, nu prin intermediul icoanelor, este ascultat, deci el cunoaste orice limba

| ЖAngelOfLoveЖ a răspuns:

Normal ca stie romana. E atotstiitor si atotprezent. Ce vrei mai mult de atat sa stii?

| ioanaAn a răspuns:

Fiintele imaginare au capacitatea de a vorbi?

| dogee92 a răspuns:

Vrei sa vorbesti cu El?happy

| simioncucernicu explică (pentru dogee92):

NU!
Dar as dori sa stiu si daca vorbeste tziganeste, adica limba romani?

| CanisMajoris a răspuns:

Dumnezeu vorbeste prin Cuvantul Lui, care e scris si in limba romana. Daca vrei sa Ii auzi glasul, pune mana si citeste. Daca vrei sa fi necredincioasa, atunci nu mai pune intrebari tendentioase. Mai bine ia seama, poate vrea sa-ti vorbeasca...