| Loominaty a întrebat:

Credeti ca e o idee buna sa se picteze icoane pe fiecare bloc? De ce credeti ca preotii nu sunt de acord sau zic ca nu sunt la fel de sfinte ca cele din biserica?
http://adevarul.ro/......index.html

14 răspunsuri:
| 愛日本 a răspuns:

Am ajuns de rasul lumii...mai ales oamenii aia care isi fac cruce, incalca o porunca sfanta de-a lor happy

| Loominaty explică (pentru 愛日本):

Dar la alea din biserica e in regula daca isi fac cruce?

| 愛日本 a răspuns (pentru Loominaty):

Eu nu am de unde sa stiu ca ele chiar sunt sfante si sunt sigur a ca nici ei nu stiu exact, asa ca daca nu sunt iar isi incalca porunca. Eu sunt de religie crestin-ortodox dar am incetat in urma cu mult tim sa mai merg la biserica, sa ma rog, sau sa-mi fac cruce.

| danay72 a răspuns:

Exod20:4,5. Nici un fel de icoana nu e sfanta, pentru ca Dumnezeu le dezaproba.

| milan9 a răspuns:

Dumnezeu NU "dezaproba" icoanele, din foarte multe motive. Unul dintre acestea este faptul ca UNICUL SCOP pentru care a fost data porunca a doua a fost doar ELIMINAREA CONCURENŢEI (a falselor zeităţi păgâne care Îl concurau pe Dumnezeu), si nicidecum eliminarea obiectelor de cult, din moment ce evreii insisi aveau SUTE de obiecte de cult…

Şi câte confuzii se nasc din IGNORANŢĂ şi din eludarea contextelor istorice. Aproape 40000 de secte au luat naştere doar pe această cale, a "SFINTEI IGNORANŢE"…

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

La porunca lui Dumnezeu (!) chiar deasupra Chivotului Legii şi DEASUPRA CELOR ZECE PORUNCI se aflau STATUILE (sau "chipurile cioplite") ale HERUVIMILOR.

Asta ce înseamnă? Că trebuie să renunţăm la confuzie şi să vedem că porunca a II-a a fost dată doar într-un anumit context, un context care a ţinut de O ANUMITĂ RELIGIE (poruncă dată doar evreilor!), contexte care au ţinut de UN ANUMIT timp istoric (dată acum 3800 de ani!).

| Alcyon a răspuns:

E de prost gust.

| KhludCiprian a răspuns:

Personal as vrea atunci cand fiecare poate desena ce vrea.

Adica de ce nu, abia astept Monstrul de Spaghete sa apara pe cat mai multe case. Mi-ar oferi atata pace!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Aceştia consideră că doar în biserică sfinţii şi icoanele îşi au locul"... ce amuzant.

"Nu este permis"... ce gluma buna.

"Nu cred să fi avut aprobarea Bisericii"... facepalm.

"Oamenii din zonă se bucură însă de icoane şi cred că sunt la fel de sfinte ca cele din biserică"... bravo lor.

Acel individ a obtinut acordul celor din blocul lui dupa cum se vede. Care-i faza cu biserica? Cat de absurd sa zici "nu a obtinut acordul bisericii". Uau.

Bravo lui ca a desenat. Nu tine asta oare de libertatea lui?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai trebuie astia sa interzica rugaciunea in afara bisericii iar cand esti acasa sau in alt loc, sa o poti face doar daca ai primit acordul de la ei.

| RedDeath a răspuns:

Cum?! Mai, icoanele sunt sfinte! Nu sunt afise/banere, sau mai stiu eu ce reclame publicitare. Fa diferenta intre lumea noastra, comerciala si cea religioasa, spirituala.
Nu imi vine sa cred ca ai pus asa intrebare, ca ti-au fost necesare raspunsuri la asemenea problematica. Eu cred ca faci misto. Ia has de aici cu mistoul tau de prost-gust cu tot!

| Loominaty explică (pentru RedDeath):

Vrei sa zici ca cele de pe bloc nu pot fi sfintite? Cele din biserica au fost desenate la fel ca si cea de pe bloc.

| RandomQuestionsAndAnswers a răspuns:

Deoarece nu au fost "sfintite" sau desenate de cei care le-au desenat pe cele din bisericile lor... cred.

| JosCuBOR a răspuns:

De ce ar fi popii de acord?
Daca ar fi de acord, nu ar mai veni la sfanta biserica atatia "inteligenti" sa linga icoane si cruci.