| VasileBen a întrebat:

Întregul sistem de exterminare şi dezumanizare a fost gândit de Theodor Eicke, comandatul primului lagăr de exterminare, cel de la Dachau, înfiinţat în 1933.

https://adevarul.ro/......index.html

Daca nu ar exista Satan si demonii, Theodor Eicke ar fi putut concepe asa ceva?

3 răspunsuri:
| badpanda a răspuns:

Istoria doar se repeta.
Americanii au si ei lagare prin tari care nu pun mare pret pe drepturile omului.

Răspuns utilizator avertizat
| badpanda a răspuns (pentru VasileBen):

Iehova n-a fost nici pe departe elohim unic.
A fost unul dintre cei 200 de elohimi care au colonizat planeta in acea perioada.
Si fara sa supar pe nimeni YHWH era cel care avea cele mai multe probleme psihice.A mostenit o mana de evrei incepand cu Iacov.Deuteronomul 32:9-10 VDC

Căci partea lui YHWH este poporul Lui, Iacov este partea Lui de moștenire. El l-a găsit într-un ţinut pustiu, Într-o singurătate plină de urlete înfricoșate; L-a înconjurat, l-a îngrijit Și l-a păzit ca lumina ochiului Lui.