| Lizzu a întrebat:

Credeti ca Jeanne D'Arc a salvat Franta de sub dominatia engleza sub indemnul unei voci pe care a auzit-o prima data la 13 ani si pe care a simtit-o ca venind de la Dumnezeu? Nimeni din vremea ei nu a crezut-o.

40 răspunsuri:
| WhiteWolf7 a răspuns:

Tu ai crede-o?

| Lizzu explică (pentru WhiteWolf7):

Nu stiu daca as crede-o sau nu, dar as lua in calcul toate posibilitatile pana m-as convinge de una dintre ele.

| RAY a răspuns:

De ce nu a venit dumnezeu sa faca o singura data dreptate intre cei saraci si bogati?
propun sa credem in ce cred copii de 13 ani

| RAY a răspuns:

Daca auzea pe zeus era nebuna daca a auzit pe iahve e sanatoasa,eu spun sa lasam ipocrizia religioa de o parte, atata ipocrizie cat vad la oamenii religiosi n-am mai vazut, ba interpreteaza biblia cum au chef, ba ataca stiinta clmea se foloseste de ea, cand le doare ceva merg la medic dar dumnezeu lea vindecat

| Lizzu explică (pentru RAY):

laughing happy

| RAY a răspuns (pentru Lizzu):

Papa a stat ore multe ore in operatie dar de ce daca ajungea la domnul?
sincer eu daca as sti ca merg maine in paradis =saturn nu as lua medicamente cica e sinucidere pai cum asa daca domnul ti-a dat boala inseamna ca te vrea la el

| Lizzu explică (pentru RAY):

laughing hai mai, sa fie chiar asa?
Crezi ca Papa e atotstiutor cum se vrea? nu...

Ce legatura are Saturn? acolo e paradisul?hee hee

| RAY a răspuns (pentru Lizzu):

Asa am patit-o la pocaiti vb bogatile pamantesti, ca ei nu strang avere pe pamant doar in cer, in sap urmatoare am mers cu mama la o biserica mare de a lor nu aveam loc unde sa parca de atatea masini, apoi mai trec cateodata pe la vilele pastorilor dar noi nu strangem averi pe pamant
ipocrizie totala

| RAY a răspuns (pentru Lizzu):

Da din sistemul nostru e paradisul, nu cred ca le stia pe toate saracul dupa operatie intreba am ajuns in iad sau in rai? ce cald e aici

| WhiteWolf7 a răspuns (pentru RAY):

Cauza se numeste inoculare my friend, iar ce fac ei/ele se numeste a vedea doar alb sau negru fara cale de mijloc, asta-i omenirea, n-ai ce-i face, e prea influenata ba de stiinta ba de religie incat sa vada ca exista si alte posibilitati.

| RAY a răspuns (pentru WhiteWolf7):

Eu apreciez sinceritatea nu minciuna ma intelegi?
numi spune ca nu strangi averi pe pamant fi sincer

| RAY a răspuns (pentru Lizzu):

Eu sunt ca exista saturn papa nu era deloc sigur, sa fim seriosi tu crezi ca ei nu se indoiesc de asta?

| WhiteWolf7 a răspuns (pentru RAY):

Raspunsul meu nu era la ala cu vilele pastorilor, era la ala cu iahve si ipocrizia religioasa. Daca tot veni vorba...ba da, incerc sa strang, dar n-am success, ii cheltui repede pe un pachet de tigari si 2 beri. Sau ceva de rontait.

| Lizzu explică (pentru RAY):

Ba cred ca au momente cand se indoiesc si ei ...sunt oameni, e normal sa o faca happy

| relian a răspuns:

La 12 -13 ani eja erai matur pe atunci, ca de altfel chiar si astazi pe la tara cam asa se intimpla.Deci copii aia de 13 ani deja munceau, erau intr-un felpepicioarele lor, si mai dura inca vreo 2 ani si deja isi faceau si familia lor.Eu stiu de la tara din Romania ca ceva de genul asta se intimpla si poate se si mai intimpla si acum.Acum despre vocea cea auzito da intr-adevar se vorbeste si s-a vorbit foarte mult. Unia chiar au spus ca nu era vorba de voce ci despre cu totul altceva, despre un obiect care a ajuns in anumite imprejurari in maiinile ei si care a ajutat-o sa faca cea facut.De acolo avea si puteri, pentru ca multi se mirau cum de ea avea asa puteri cum de se putea lupta mai ceva ca un barbat.Nu mai stiu sigur dar parca era vorba de o bratara sau ceva de genul asta.Stiu ca suna a SF dar exista si varianta asta.Acea bratara ar fi ajutat-o in lupte se transforma intro sabie sau ceva asemanator si nimeni nu-i puitea sta in fata. Apoi la un moment dat bratara a parasit-o si ea a fost prinsa si arsa pe rug, si atunci ea a fost vazuta sau auzita ca vorbea cu cineva.Acel cineva se pare ca era acea bratara si ea intreba de ce a parasit-o, de ceno ajuta etc. Povesti intr-adevar dar acum daca e so luam toate sint povesti si cea cu vocea care o indemna.Aceiasi chestie ce se spuine din povesti a fost sin cazul lui Isus, pe cruce el vorbind singur sau cu cineva doar de el vazut, isus la fel ca si Ioana sau cum o chema strigind dupa cineva, de ce mai parasit bla bla.Si chestia asta sa mai intimplat si in cazul altor personaje.Acum daca nimeni nu a fost acolo sa auda si sa si explice exact ce s-a intamplat spunem si noi povesti.Probabil ca la un moment dat o iei razna si incepi sa vorbesti singur.Am vazut asta la soldatii americani care au fost in Irak, Avganistan si omorau oameni.Mai sde curind un lunetist american a fost ucis de un alt lunetist care o luase razna.Cel ucis incerca sa ajute sa il faca pe respectivul sa treaca peste bla bla si uite ca este posibil sa ajungi sa vorbesti si singur.Ca urmare si Ioana sau Jana cumo mai cheama ar fi putut avea ceva caderi nervoase si sa vorbeasca de una singura.Insa nu stiu daca ea a afirmat chestia asta ca ea a vorbit cu Dzeu.O fi zis ca vorbit cu cineva dar na specificat cine era.Dar poate gresesc si nu stiu eu.Dar na dupa povestile prin aripi imediat si cum biserica era pe la putere normal ca cine putea fi acea persoana nevazuta cu care eroina vorbea, daca nu Dzeu atunci nimeni.

| Mădă0611 a răspuns:

Nu. "Nu am încredere în oamenii care sunt siguri că ştiu ce vrea Dumnezeu de la ei, fiindcă observ că întotdeauna coincide cu propriile lor dorinţe." - Susan B. Anthony

| Lizzu explică (pentru Mădă0611):

Asta asa e.

| Lizzu explică (pentru Mădă0611):

Dar ma intreb de unde sa-i vina unei copile de 13 ani ideea mareata de a salva tara?

| Mădă0611 a răspuns (pentru Lizzu):

Pai razboiul a durat mult. Vine vecinul si iti loveste cainele si vrei sa-i dai in cap, dar timp de zeci de ani sa faca la fel, cu fiecare animalut pufos tongue? Te saturi la un moment dat, asta teoretic, pentru ca practic povestea e basm, probabil ca toate care spun "miracolele" facute de dumnezeu.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Lizzu):

Da, e basm: http://ro.wikipedia.org/wiki/Ioana_d'Arc

Uite, e mai grav decat lovitul catelusului: "Ioana este martoră la violarea și uciderea surorii sale, Catherine, de către soldații englezi."

"Ioana d’Arc a reușit sa o cucerească în doar 9 zile (afirmație falsă, contrazisă de realitatea istorică)".

Repet: toate povestile cu si despre dumnezeu si minunile lui sunt doar basme, cu trecere timpului sunt luate ca adevaruri pentru ca majoritatea oamenilor sunt crestini, iar venerarea inseamna adorare, infrumusetare, imbunatatire, toate la superlativ.

| Lizzu explică (pentru Mădă0611):

Da, stiu despre ea, am citit happy

Probabil ca in povestea reala au fost introduse si pasaje false.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Lizzu):

Probabil ca in povestea falsa au fost introduse si pasaje reale, ca sa fie credibila pentru unii, asa ca biblia. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu atat mai putin cei din vremea noastra.nici adam nu a crezut ca va muri cu toate ca nu avea nici un motiv de indoiala.si iata ca s-a intamplat si lui si urmasilor lui.nici toma necredinciosul nu a crezut pana nu a pus destul. dupa aia a crezut, dar cati au dreptul la a doua sansa? da tu cine esti si de ce te-as crede? iti vad scrisul dar asta poate fi al nimanui.

| Lizzu explică (pentru anonim_4396):

Da, asa este.
Poate sunt vreo fantoma happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adica inexistenta, fiindca eu nu cred in voi bantuitorii.io cred in oamenii vii.iar Dumnezeul nostru este viu devreme ce noi insine emanam direct de la el.el ne-a creat.pe jeanne d; arc cine a omorat-o? biserica.fiindca cum sa vorbeasca ea cu Domnul cand ei popii nu puteau? dar de ce nu puteau?

| Lizzu explică (pentru anonim_4396):

Ultima intrebare e revelatoare?
hmm...

| Quasimodo a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai dreptate! "pe jeanne d' arc cine a omorat-o? biserica.fiindca cum sa vorbeasca ea cu Domnul cand ei popii nu puteau? dar de ce nu puteau? "
Eu cred ca Jeanne d'Arc a fost doar o alta victima a "Bisericii". Una din milioanele de victime sacrificate "in numele lui Dumnezeu". ( Ma gandesc acum la cruciade, inchizitie...).
Adevarul este ca jertfa ei nu a fost zadarnica! Dupa ani de razboaie, soldate cu nesfarsite infrangeri, mii de victime, vieti distruse, francezii aveau nevoie de un simbol, care sa le redea speranta, curajul si dorinta de a mai lupta! In acest context a aparut aceasta copila, folosita de preoti si nobili in scopuri mai putin nobile..Credeti ca acestor potentati ai vremii le pasa de tara si popor? Pacat ca aceasta fetita a sfarsit atat de tragic!
Si da, cred ca era o fiinta speciala! Si asta nu neaparat doar pentru ca ar fi comunicat cu Dumnezeu!

| Lizzu explică (pentru Quasimodo):

happy Frumos raspuns, dar oare ma intreb daca ea era in realitate asa cum ne este infatisata in "poveste".
Curajoasa si buna la suflet.

| Quasimodo a răspuns (pentru Lizzu):

Din pacate la aceasta intrebare nu cred ca stie cineva raspunsul... happy

| Lizzu explică (pentru Quasimodo):

Asa e.

| MrAnderson a răspuns:

E o legenda ca oricare alta...fie bazata pe un gram de adevar, fie scornita ca sa intareasca influenta crestinismului si a papalitatii in zona Frantei de azi. happy

Răspuns utilizator avertizat
| C0nstantin a răspuns:

Dacă vorbeşti cu Dumnezeu, eşti credincios. Dacă Dumnezeu vorbeşte cu tine, suferi de o psihoză

| Lizzu explică (pentru C0nstantin):

Asa se credea, ca este schizofrenica...

| anonim_4396 a răspuns (pentru C0nstantin):

Daca tu vei auzi vocea lui Dumnezeu, vei spune ca ai innebunit? Iti recomand o carte foarte frumoasa care cand cineva a ascultat vocea Domnului si a actionat cum trebuie a creat ceva extraordinar de frumos. Esti cu adevarat tu Doamne! de Loren Cunningham

| C0nstantin a răspuns (pentru anonim_4396):

Cand auzi voci in cap care vorbesc cu tine... iti recomand sa tii pentru tine informatia si sa nu faci greseala sa zici la altii ca spitalele de nebuni sunt pline de oameni de genu.
http://www.image-share.com/ijpg-2140-228.html

| Nimixpecial a răspuns:

Nu poti sa faci asemenea gest la 13 ani si sa spui ca ti-a soptit dumnezeu la ureche.Era instabila psihic, cel mai probabil.

| Lizzu explică (pentru Nimixpecial):

Si daca nu?

| Nimixpecial a răspuns (pentru Lizzu):

Daca dumnezeu e raspunsul, ai gresit intrebarea.