| LarisukaChan a întrebat:

Am de mult o nedumerire si ma gandeam sa va intreb si pe voi sa vad ce credeti.In legatura cu Jeanne D'Arc(Ioana D'Arc)... Voi credeti ca a fost schizofrenica sau chiar a primit viziuni de la Dumnezeu?

6 răspunsuri:
| Rapplex a răspuns:

Tinand cont ca nu exista zei, votez pentru prima varianta.winking

| doctorandus a răspuns:

Sunt mai multe teorii, printre care: epilepsie, migrena, tuberculoza si schizofrenie. Oamenii de stiinta nu au cazut de acord asupra unui diagnostic.

Conform cu http://ro.wikipedia.org/wiki/Jeanne_d%27Arc :

- Legenda a fost creată pe la 1900 de naționaliștii francezi în vederea revanșei cu Germania;
- Ioana era bolnavă ceea ce putea atrage suspiciunea de posesiune demonică și/sau vrăjitorie, iar pedeapsa era uneori arderea pe rug;
- Ioana nu a luat parte la lupte; faptele de arme i-au fost atribuite de falsificatori;
- Legenda intră în categoria: mitul necesar.

Surse:

Heather K. Robinson, Through a Political Lens: Joan of Arc. From Myth to Modern Fragmentation. Texas State University-San Marcos, http://ecommons.txstate.edu/......ontent.cgi

W.P. Cockshott, Against Nationalism, 1991, http://reality.gn.apc.org/polemic/antina.htm

| alabalaportocala2011 a răspuns:

Voi credeti ca a fost schizofrenica sau chiar a primit viziuni de la Dumnezeu?==Sunt și alte explicații pentru acele idei, dar înseamnă filozofie și depășește contextul unei întrebări oarecare.

| Zenithf a răspuns:

There is more in this world then the eyes can see.
Eu nu cred ca a fost schizofrenica, dimpotriva, a fost o persoana mult mai capabila decat majoritatea populatiei din vremea ei, chiar decat persoane care au trait in conditii mult mai ridicate decat ale ei.
Este probabil singurul caz din Europa medievala cand o fata a ajuns conducatorul armatei.
In perioada in care fetele din nobilime invatau sa croseteze, o fata de conditie modesta invata calarie, lupta cu spada, tactica si strategie militara.
Fata asta ii merita numele si renumele, de o mie de ori mai mult decat regii si alte persoane renumite din aceeasi perioada.

| Costel95 a răspuns:

Nu cred ca te ajuta cu ceva parerile noastre, pentru ca sunt doar niste pareri, nu adevarul. Cine stie...thinking

| BeBeINC a răspuns:

Prima varianta