| Alex a întrebat:

Credeti ca Joseph Smith, Jr. a vorbit cu Dumnezeu, Iisus Hristos si ingerul Moroni sau nu? Argumentati, va rog.

4 răspunsuri:
| Laura a răspuns:

Da, dacă o fi având Alzheimer sau chestii de genu'. Altfel nu. E ca și cum aș spune că eu am vorbit cu-n unicorn și mi-a zis că se întâlnește cu Zâna Măseluță pe muntele Rushmore. Mă crezi? Argumentează, te rog.

| Kosuchin a răspuns:

Lol, nu-l cred nici pe Pavel, daramite pe fondatorul mormonismului.,

| jadir a răspuns:

Joseph Smith, Jr si dc ar fi vb tocmai cu el, de fapt pe asta de unde ai scos-o?

| jadir a răspuns:

Joseph Smith, Jr. (n. 23 decembrie 1805 - d. 27 iunie 1844) a fost un lider religios american, care a fondat mișcarea Sfinților din Zilele cele din urmă, cunoscută și drept „mormonism". Adepții lui Smith au afirmat despre el că ar fi primul profet din Zilele cele din urmă, a cărui misiune era să reînființeze Biserica Creștină originară, considerată pierdută la scurt timp după moartea apostolilor, datorită unei apostazii. Această reînființare a inclus și fondarea Bisericii lui Isus Hristos a Sfinților din Zilele din Urmă, precum și publicarea Cărții lui Mormon și a altor scripturi noi. Ca liderul unei comunități importante de colonizare, Smith a devenit și un lider politic și militar în Vestul mijlociu (SUA).

Deși învățăturile restauraționiste ale lui Smith au fost la început similare cu cele corespunzătoare altor mișcări din epoca sa, Joseph Smith a fost, și încă este, un personaj controversat și polarizant în cadrul creștinătății, datorită inovațiilor sale religioase și sociale, precum și a urmașilor săi, al căror număr continuă să crească și în zilele noastre.

Adepții diferitelor confesiuni care au izvorât din învățăturile lui Smith sunt astăzi în număr de treisprezece, până la patrusprezece milioane. Biserica lui Isus Hristos a Sfinților din Zilele din Urmă este cea mai mare confesiune, cu aproximativ 13 milioane de membri. A doua ca mărime este Comunitatea lui Hristos, numită inițial Biserica Reorganizată a lui Isus Hristos a Sfinților din Zilele din Urmă, cu aproximativ 250.000 de membri. Alte confesiuni ale Sfinților din Zilele din Urmă au un număr de membrii de ordinul zecilor de mii.