| valahu a întrebat:

Credeti ca mai exista oameni care sa fie cu frica de Dumnezeu in sensul cel mai frumos al cuvantului adica genul de "crestin ideal" cu care ti-e drag sa vorbesti - nu neaparat despre Dumnezeu - oamenii care sa-ti sara in ajutor, prieteni adevarati care sa te sfatuiasca si sa te opreasca de la actiuni necugetate? Eu am intalnit cativa oameni de genul acesta, dar parca sunt prea putini si ma gandeam ca poate "fratiile voastre" ati avut ocazia de a va bucura de OAMENI ADEVARATI happy
Si singurul motiv pentru care am asociat oamenii buni cu crestinii este pentru ca, in cazul meu cel putin, am gasit acesti oameni adevarati desi sunt convins ca exista si multi altii numai ca nu am avut placerea sa-i cunosc inca happy

Răspuns Câştigător
| Esperança a răspuns:

Da Exista! Important e unde ii cauti. Dar acesti crestini nu stau la contraziceri cu unul si cu altul de pe TPU -Religie! Pentru ca chiar Biblia ne invata sa ne ferim de intrebairle nebune, iar intrebarile puse de atei pe TPU sunt pur si simplu intrebari nebune la care un crestin nu ar trebui sa asiste!

| valahu explică (pentru Esperança):

Multumesc! Intr-adevar ai foarte multa dreptate. Dar toate aceste "intrebari nebune" chiar au raspunsuri si presupunand ca esti o crestina "avansata" stii ca raspunsurile se gasesc in Biblie si in scrierile Sfintilor Parinti. Pe mine cel putin ma ajuta sa identific intrebarile pe care si le pune ateul de rand si sa-mi raspund si sa le raspund.

7 răspunsuri:
| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Eu inca nu am intalnit un "crestin ideal".

| Ecea a răspuns:

Hahaha.
Frica nu are nici o legatura cu frumosul.

| fratiikaramazov a răspuns:

Uite aici niste articole interesante si un site unde sigur vei gasi astfel de crestini de care vorbesti tu. http://ortodoxiatinerilor.ro/......helie.html si http://ortodoxiatinerilor.ro/......cirii.html

| frumushika09 a răspuns:

Nu e neaparat ca oamenii buni sa fie si credinciosi. Eu cand eram mai mica credeam mai mult in Dumnezeu, dar cand am inceput sa citesc si sa pot face si singura unele chestii importante mi-am dat seama ca Dumnezeu pare putin cam fortat...mi se pare ca ar fi creat de cineva care incerca sa-i cuminteasca pe oameni ca altfel probabil ca ar face tot ce le-ar trece prin cap. Eu, chiar daca nu prea cred in Dumnezeu nu inseamna ca nu sunt un om bun pentru ca ii consider pe toti oamenii prietenii mei si iubesc natura si toate vietatile. Dar totusi am intalnit odata si un om care m-a abordat pe strada si mi-a vorbit despre Dumnezeu, dar apoi mi-a zis sa vin cu el pana mai incolo si atunci m-am speriat, adica se poate sa crezi, dar sa fii si rau. Nu prea am inteles care este intrebarea ta, dar am explicat si eu cum am putut.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai exista rar da exista eu cu ema neam urat la inceput acum n-am nimic cu ea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da exista dar putini.foarte putini.