| fllu07 a întrebat:

Credeti ca nenorocirile care se intampla in lume, din punct de vedere meteorologic, sun pedepse divine?

adica, ne bate Dumnezeu prin furtuni, tornade, uragane, cutremure, valuri tsunami, caderi masive de zapada, ger naprasnic, canicula? si altele din categoria asta.

44 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Dezastrele naturale sunt consecinte ale pacatelor.Vedem in Numeri 16:30,, dar dacă Domnul va face un lucru nemaiauzit, dacă pământul îşi va deschide gura ca să-i înghită cu tot ce au, aşa încât se vor coborî de vii în Locuinţa morţilor – atunci veţi şti că oamenii aceştia au hulit pe Domnul."

| AnicaiAlin a răspuns (pentru EmaS):

Si tu chiar crezi asta?
Chiar poti sa crezi ca niste copii nevinovati care mor in urma unor calamitati au pacatuit in fata lui dumnezeu?
Eu nu pot sa cred asta, iar cei care o cred se cam inchina in fata unui criminal.

| EmaS a răspuns (pentru AnicaiAlin):

Vorbesti asa pentru ca nu Il cunosti pe Dumnezeu.El ne doreste cu El in eternitate de aceea ingaduie suferinta pentru ca noi sa Il cautam.

| fllu07 explică (pentru EmaS):

Vezi? din nou arunci cu noroi in dumnezeu.
cum ingaduie suferinta ca sa il cautam?
si care ii bogat si are tot ce ii trebuie, si isi face toate placerile, si si isi trieste viata apoi moare, cum puii mei mai sufere?
esti pe langa situatie. las-o balta. te rog nu mai comenta la intrebarile mele, baliverne d'astea.

| fllu07 explică (pentru EmaS):

Si nu ne vrea in nici o eternitate, ca de aia o creat pamantul, sa steie oamenii pe el. nu sa ii duca la cer. daca cerul era locuinta oamenilor, ii face in cer pe adam si eva.

| fllu07 explică (pentru EmaS):

Deci daca suntem pacatosi, ne bate dumnezeu.
taci, data viitore. scrie clar la Iacov 1:13 ca Dumnezeu nu incearca pe nimeni cu rau, si nici nu poat fi incercat. si la iov 34:10 spune clar ca "departe de adevaratul dumnezeu sa faca ceea ce este rau"
ai numa fantasmagorii de sectanti in cap. dar biblia nu o studiezi.

| EmaS a răspuns (pentru fllu07):

A,deci tu nu iei in considerare Cuvantul lui Dumnezeu? Vezi ce scrie Ieremia,, Tu singur te pedepsesti cu rautatea ta si tu singur te lovesti cu necredinciosia ta, si vei sti si vei vedea ce rau si amar este sa parasesti pe Domnul.,,
Daca nu vrei raspunsuri pertinemte pe baza Cuvantului nu mai pune intrebari la Religie ci pune la Trivia.

| fllu07 explică (pentru AnicaiAlin):

Alin, dumnezeu este bun si iubitor si drept. el permite suferinta, nu ca sa il caute oamenii, ar fi un deumnezeu crud daca ar fi asa.
el permite suferinta deoarece nu conduce el lumea, ci diavolul. si Dumnezeu momentan nu intervine pentru a ocroti pe unii oameni de suferinta, fiind copii, chiar deoarece, astfel Diavolul i-ar reprosa lui Dumnezeu ca este partinitor.
toata lumea este in mana diavolului, de aceea sunt suferinte razboaie, boli...

| fllu07 explică (pentru EmaS):

Pe ce cuvant? fugi tare, ti-am zis ce ai in cap.
daca doamen feri, nu iti doresc asta, tie ti-ar muri un nepotel, ai mai avea puterea sa te inchini lui dumnezeu stiind ca el ti l-a luat?
el l-a luat ca sa ce? sa te chinuie? ce crud ii dumnezeul asta a tau.

| Mădă0611 a răspuns (pentru fllu07):

Aceeasi carte, aceeasi invatatura, aceleasi slujbe, acelasi zeu, credinte diferite. laughing "Cearta" intre crestini e mai tare decat cea intre atei si crestini. laughing Daca va lungiti, cumparati-mi si mie o punga de popcorn, ca sunt copil sarac si amarat puppy dog eyes

| EmaS a răspuns (pentru fllu07):

Dar al tau cum este? Ca te minte ca nu exista iad sau rai si tu te indrepti cu pasi grabiti spre iad!

| fllu07 explică (pentru EmaS):

Tu femeie, daca tu vrei sa crezi ca Dumnezeu te chinuie in iad, asta este. crezi, si sa ajungi acolo, daca asta iti doresti.
dar ia ardeti tu mana in foc, tie, sau copiilor tai, sau nepotilor. poti?
ai puterea?
ti-am zis: ieremia 7:31 "niciodata nu mi sa suit in inima sa le poruncesc oamenilor sa isi ard fii in foc.
iacov 1:17 dumnezeu nu se schimba. restul versestelor din apocalipsa cu gheena ti le-am explicat, ca intrecut gheena era un loc pentru gunoaie si CADAVRE, nu pentru oameni vii sau suflete. deci mai cerceteaza.
ziceai ca predeici pe siteul asta. ce predici? ca Dumnezeu ii arde pe oameni in foc? interesant, stii, si diavolul ia atribuit lui dumnezeu lucruri rele. cam ca tine laughing

| EmaS a răspuns (pentru fllu07):

Mai omule, tocmai de aceea m-am pocait ca sa nu ajung acolo!

| doctorandus a răspuns:

Nu, pentru ca ele lovesc deopotriva pe cei vinovati si pe cei nevinovati.

Luca 13:1-5 În vremea aceea au venit unii, şi au istorisit lui Isus ce se întîmplase unor Galileeni, al căror sînge îl amestecase Pilat cu jertfele lor.,, Credeţi voi``, le -a răspuns Isus,,, că aceşti Galileeni au fost mai păcătoşi decît toţi ceilalţi Galileeni, pentrucă au păţit astfel? Eu vă spun: nu; ci, dacă nu vă pocăiţi, toţi veţi peri la fel. Sau acei optsprezece inşi, peste cari a căzut turnul din Siloam, şi i -a omorît, credeţi că au fost mai păcătoşi decît toţi ceilalţi oameni, cari locuiau în Ierusalim? Eu vă spun: nu; ci, dacă nu vă pocăiţi, toţi veţi pieri la fel.``

| MasterOfDisaster a răspuns:

Nu, nu cred ca dumnezeu e de vina. Vinovati sunt oamenii care au poluat pamantul si si-au batut joc de natura.(partial). In privinta cutremurelor de exemplu, nu este nimeni vinovat. Astea se intampla dintotdeauna, si se vor produce mereu.

| fllu07 explică (pentru MasterOfDisaster):

Da, dar ele produc multa suferinta, secera sute de mii de vieti, iar anual, milioane de vieti. iar asta nu face parte din scopul lui Dumnezeu.
suferinta, ma refer.

| MasterOfDisaster a răspuns (pentru fllu07):

Da, tocmai de aia am spus ca nu cred ca dumnezeu e vinovat. Din cauza acestor catastrofe naturale mor mii de copii, oameni inocenti.

| onasis1961 a răspuns:

Acestea sunt fenomene fizice naturale, nu au nimic comun cu divinitatea! Pe moment, nu se ştie pe parcurs!

| RAY a răspuns:

Poluarea, taierea padurilor etc toate astea duc spre catasrofe, desigur multi oamenii exagereseaza cand vad o ploaie gata e apocalipsa, mas media exagereseaza in folosul ei, religie influenteaza in folosul ei, in realitate toate astea au existat mereu si nu se plangeau oamenii atata, de multe ori vad barbati -fetita jalnic

| fllu07 explică (pentru RAY):

Da, dar conofrm cercetarilor, de un timp incoace sunt foarte foarte accentuate toate.

| Mădă0611 a răspuns:

Da, si eclipsele sunt tot pedepse divine :-s :-ss
(Valurile tsunami sunt urmari ale cutremurelor.)

| fllu07 explică (pentru Mădă0611):

Cum adica? ce pierzi in urma unei eclipse? cuc e te afecteaza?

| Mădă0611 a răspuns (pentru fllu07):

E o credinta veche laughing Cand era eclipsa, oamenii credeau ca un zeu varcolac mananca soarele si ridicau sabiile spre cer, sa plece, ceva de genul laughing Normal ca varcolacul "pleca". Asa e si cu celelalte fenomene. Neintelegerea lor duce la crearea zeilor, in prezent le intelegem, unii, ar trebui sa nu mai existe astfel de intrebari.

| M25M a răspuns:

Unele sunt cauze ale schimbarilor climatice prin implicarea directa a actiunilor omului, altele sunt fenomene naturale.
Dumnezeu ne iubeste pe toti nu cred ca ne bate.
Sau sintagma "Bataia e rupta din rai" se aplica la propriu acum? happy

| fllu07 explică (pentru M25M):

Nunu, este la figurat. ai dreptate Dumnezeu da ploaie si soare si peste cei buni si peste cei rai. asta este una dintre dovezile sale de iubire.

| WR104 a răspuns:

Nu ne bate nimeni, ne batem singuri din cauza inteligentei reduse pe care o aveam.

| Inferno a răspuns (pentru WR104):

Reduse raportat la ce?

| WR104 a răspuns (pentru Inferno):

Pur si simplu nu suntem o specie atat de inteligenta incat sa supravietuim fara astfel de "catastrofe" pe care de cele mai multe ori sunt cauzate tot de noi.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ia ghiceste? ai spus multe rele ce crez ca vin de la Dumnezeu.acma insirale pe cele bune sa vedem te contrazici sau nu? asa ne vom da seama daca ceia ce spui e de la tine ori de la altii.ca sa putem raspunde.fiindca eu il cunosc altfel pe BUNUL DUMNEZEU.

| fllu07 explică (pentru anonim_4396):

Eu nu am spus ca ele vin de la dumnezeu, nu am afirmat. am intreabat.
si da, tot ce ai ai de la dumnezeu, inclusiv puterea de a clipi.

| Alphawolf a răspuns (pentru fllu07):

"si da, tot ce ai ai de la dumnezeu, inclusiv puterea de a clipi."
Inclusiv catastrofele!? De ce ai mai pus intrebarea?

| fllu07 explică (pentru Alphawolf):

Scuze, am vrut sa zic tot ce ai bun! big grin
nimic rau nu vine de la Dumnezeu.

| Alphawolf a răspuns (pentru fllu07):

Atunci catastrofele de unde vin? Sa nu-mi spui ca oamenii sunt vinovati de ele, ca varianta nu e buna. Incearca alta.

| fllu07 explică (pentru Alphawolf):

Tu ce parere ai?

| Alphawolf a răspuns (pentru fllu07):

Omul poate fi vinovat de calamitatile provocate de poluare(incalzirea globala), sau alte actiuni de-ale sale care ar putea fi responsabile de calamitati naturale doar daca il acuzam ca se inmulteste. Inmultirea populatiei cere consum, evolutie. Deci pentru calamitatile naturale nu-l putem invinovatii pe om, pentru ca nu-l putem priva de libertate.
Eu nu merg pe principiile creationiste, pentru mine nimic existent nu are legatura cu Dumnezeu.

| victorandrei a răspuns:

Cand se intampla ceva rau omul este de vina. Cand se intampla ceva bun "Dumnezeu m-a ajutat". Multi vorbesc de incalzire globala, le recomand sa se documenteze despre "inversarea polilor pamantului". Nimeni nu bate si nu pedepseste pe nimeni, sunt fenomene naturale care s-au intamplat de milioane de ani se intampla si se vor mai intampla.

| PotatoMustDie a răspuns:

Se poate, dar pot fi si accidente nefericite.

| SmexyBoy a răspuns:

Nu, toate acestea se datoreaza omului, doarece omul este responsabil de fenomenul "incalzirea globala".
Deci singuri ne omoram... vai de noi.

| fllu07 explică (pentru SmexyBoy):

Intr-o oarecare masura ai dreptate, dar nu in totalitate.

| yanira4u a răspuns:

Daca dumnezeu e de vina pentru ce se intampla rau diavolul cu ce se mai ocupa? parca dumnezeu ne iubea neconditionat....si acum aflu ce ne pedepseste? nu e o contradictie?

| fllu07 explică (pentru yanira4u):

Hei, am intrebat, nu am afirmat.
eu sunt de parere ca nu ne pedespeste, din contra, nimic, dar absolut nimic din ce ii rau nu vine de la dumnezeu.