| EmaS a întrebat:

De ce ingaduie Dumnezeu catastrofe naturale, precum cutremure de pamant, uragane și tsunami?

Răspuns Câştigător
| Toluk19 a răspuns:

Dumnezeu avertizeaza pe toti sa se intoarca la credinta!
Totul acestea se ia din cauza pacatului!

25 răspunsuri:
| EmaS explică:

Si eu sunt de aceeasi parere.Toate acestea sunt semnale de alarma.Dezastrele naturale sunt consecinte ale pacatelor.Vedem in Numeri 16:30,, dar dacă Domnul va face un lucru nemaiauzit, dacă pământul îşi va deschide gura ca să-i înghită cu tot ce au, aşa încât se vor coborî de vii în Locuinţa morţilor – atunci veţi şti că oamenii aceştia au hulit pe Domnul."

| RaduRadu01 a răspuns (pentru EmaS):

Ema, cum ti-l poti imagina pe Dumnezeul iubitor ( 1Ioan 4:8 )prezentat in Biblie CAUZAND dezastrele naturale?! Iti inchipui ca Dumnezeu se uita spre Pamant si zice ceva de genul: "Uite tara aia, prea linistiti sunt oamenii acolo, hai sa le dam un uragan, si dincolo, sa cauzam un cutremur". De fapt Biblia invata ca Dumnezeu nu cauzeaza NICIODATA raul ( Iov 34:10). De multe ori dezastrele naturale sunt rezultatul direct a actiunilor oamenilor: de exemplu defrisarile masive fac ca solul sa nu mai poata absorbi apa, ducand deseori la inundatii. Insa unele sunt pur si simplu "naturale" ( cutremurele cauzate de acumularile de tensiunde datorata miscarii placilor tectonice. Pasajul citat de tine se refera la pedeapsa adusa asupra unor oameni neascultatori, insa mereu, cand Dumnezeu a provocat astfel de evenimente el i-a avertizat pe oameni, fiind distrusi doar cei rai.

| AragorN88 a răspuns:

Nu ingaduie nimeni, sunt fenomene naturale cum ai zis si tu. Pe Jupiter exista o furtuna care este de 3 ori cat pamantul, acolo pe cine pedepseste?

| Shammal a răspuns:

Omul este dumnezeu pe pamant, omul ingaduie; gaia - spiritul pamantului se recalibreaza, reorganizeaza; cand ti-e frig incepi si tremuri ca sa te incalzesti; fenomenele naturale nu sunt catastrofice, omul stand in fata lor "orb" fara s-a asculte natura si sa se mute le face catastrofice

| Flav a răspuns:

I don't believe it!
Si sa raspunzi singura sa-ti dai fundita, nu prea mergea in mandatul meu.
Ema, ai intrebat tu asa ceva?

| EmaS explică (pentru Flav):

Pai unde vezi tu ca mi-am dat fundita? Am postat aceasta intrebare, pentru ca multi oameni si-o pun.Si am dorit sa dezbatem putin acest subiect.

| bestialu96 a răspuns:

Well iti pun cateva informatii despre fenomenele naturale enumerate mai sus si cauzele lor.
Cutremurele sunt cauzate de frecarea placilor tectonice, care produc vibratii si se propaga prin roci la diferite surse.(majoritatea sunt creeate din cauza vulcanilor)(erupti vulcanice, s.a.m.d)
Uragane(luat de pe wiki)Salt la: Navigare, căutare
Ciclonul Catarina, văzut din International Space Station pe data de 26 martie 2004
Imagine radar a unui ciclon tropical în emisfera nordică.

În meteorologie un ciclon tropical este o furtună în formă de vârtej, care se formează într-o zonă depresionară tropicală de la suprafața oceanelor, cu diametrul uneori până la câteva mii de kilometri. Este formată dintr-o masă mare de nori și furtunoși care, datorită unui sistem de vânturi circulare puternice se rotesc tridimensional în formă de spirală în jurul unui centru, (în sens retrograd în emisfera nordică și în sens direct în cea sudică). Energia ciclonului provine din degajarea de căldură provenită din condensarea la altitudine a vaporilor de apă formați la suprafața oceanului. În sens termodinamic, un ciclon tropical poate fi considerat o mașină termică.
Tsunami sunt valuri de tip mareeic produse in general de la o sursa de energie care se propaga prin apa oceanelor din diferite cauze(cutremure, erupti vulcanice, s.a.m.d)
BAFTA! (la uragane nu am prea stiut multe...de asta exista wiki)

| RAY a răspuns:

In Romania nu sunt cutremure de pamant, uragane și tsunami?
noi suntem sfintii lumii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta ne intrebam si noi...

| FeliciaCorinaA a răspuns:

Dupa parerea voastra, Dumnezeu, sta la un birou, priveste intr-un glob de cristal ce se intampla in lumea, sau pe ecrane LCD, sau cine stie ce tehnologie este acolo? Acesta intrebare este desp pusa, prea des dupa parerea mea. Dumnezeu nu inceraca sa ne spuna nimic. Aceste catastrofe naturale sunt consecinta poluarii, a slabirii statului de Ozon, a amai multor fenomene cauzate de catre modernizare, cutremurele vin ca o urmare a incordarii placilor tectonice. Cand ai diaree tot pe Dumnezeu dai vina, nu? Nu te gandesti ca ai mancat pepene si apoi ai baut apa. Sau cand racesti, dai vina pe Dumnezeu care a dat frigul, nu iti mai amintesti ca ai lasat geamurile deschise...Credinta voastra ma face sa rad acum. Peste cativa ani, daca voi citi aceeasi intrebare, mi se va face scarba. In locul vostru prefer ateii. Ei macar stiu un lucru. "Nu exista pentru ca nu vreau eu sa existe pentru mine. Nu am nevoie de el." Voi, voi va puneti intrebari ciudate, ale caror raspunsuri nu le veti obtine niciodata pentru ca, pur si simplu, nu le intelegeti. Nu va cunosc, nu pot spune mai multr despre voi decat ceea ce deduc din raspunsurile si intrebrile de pe site... Daca un om credicions intreaba acest lucru pe TPU inainte sa consulte un preot este o problema. Acum, nu laud nici preotii. Unchiul meu este unul si nici el nu se lauda insa ii multumeste lui Dumnezeu in fiecare zi pentru ca se trezeste sanatos, pentru ca isi vede sotia alaturi si pentru ca poate oferi copiilor sai o educatie, se roaga pentru enoriasii lui si incearca sa le dea cele mai bune sfaturi. Nu ii poate ajuta uneori deoarece oamenii se duc la biserica deja inraiti de altii sau se duc acolo, ca babele, pentru a barfi.
Aaaa, si rusine pentru postarea unei astfel de intrebari... Pareai de o inteligenta superioara unor astfel de probleme puse parca la betie.

| EmaS explică (pentru FeliciaCorinaA):

Draga mea, poate ca peste cativa ani vei fi in iad si vei regreta amarnic ca nu ai luat aminte la cuvintele spuse de mine sub calauzirea Duhului Sfant. Oamenii lui Dumnezeu nu s-au rusinat si nu se vor rusina vreodata de cuvintele lui Dumnezeu.El mi-a facut mult bine, ma iubeste, imi poarta de grija.

| FeliciaCorinaA a răspuns (pentru EmaS):

Dar intrebarea este oarecum absurda, fara suparare. Catastrofele sunt naturale, nu religioase, stii...

| EmaS explică (pentru FeliciaCorinaA):

Dar Dumnezeu trimite calamnitatile naturale.

| lilith666 a răspuns:

Pentru ca nu exista daaa...

| lilith666 a răspuns:

Eu lupt pentru mine nu pentru el

| Justrollin a răspuns:

Deci dupa voi,dumnezeu asta iubitor,s-a gandit, ia sa mai omor eu vreo zece mii de asiatici, ia sa mai omor eu alti zeci de mii de alta natie, ia sa-i las pe aia din africa sa crape de foame si de sete, pentru a ii face pe altii sa creada?

| miriam18 a răspuns:

Din cauza ca oamenii pacatuiesc prea mult si in ziua de azi sa pacatuiesti este ceva la moda o fala. Nu vede ti ca este sodoma si gomora pe acest pamant barbati cu barbati se insoara si pe deasupra ne mai intrebam de ce vin peste noi dezastre naturale. Se poate vedea cu ochiul liber. In ziua de azi sa fumezi sa bei si sa te prostiutuezi este ceva la moda. Eu zic, ca fiecare dintre noi trebuie sa se intoarca la Domnul pentru ca numai El este SALVARE

| bridgetjones a răspuns (pentru miriam18):

E anul 2012 si singura preocupare a credinciosilor e modul cum unii oameni aleg sa se manifeste pe plan sexual. Intr-o zi, copilul tau sau al meu va trece pe langa un homosexual, un pedofil si un violator. Nu cred ca homosexualul o sa-i faca ceva rau.

| 88Kronstadt a răspuns:

De ce? Cine suntem noi, sa punem intrebari de genul asta? Suntem infimi, fata de forta care ne guverneaza happy

| artistulpustiul a răspuns:

Nu exista Dumnezeu. Nu exista nici o dovada ca exista acea persoana. Tot ce vedeti pe la TV, Net, Ziare sunt doar niste zvonuri care manipuleaza societatea. Dupa ca suntem mult prea prosti ca sa existam pe Pamant, mai credeti si in asa ceva.

| EmaS explică (pentru artistulpustiul):

Ba sigur ca exista Dumnezeu.

| Panda000 a răspuns:

Pentru ca nu exista.