| benny7 a întrebat:

Credeți că părinții ar trebui să învețe copiii la religie sau copiii trebuie să fie liberi să-și aleagă propria formă de închinare atunci când cresc?

Răspuns Câştigător
| AC4S4 a răspuns:

Părinții trebuie să își crească copiii în voia lui Dumnezeu. Să îi învețe cine este Hristos, iar părinții să dea dovadă că ei îl au pe Hristos în ei. (Nu să îi spună la copil să fie precum Hristos când părintele înjură, minte, etc.)
Desigur, din punct de vedere al legii, fiecare părinte poate să-și crească cum vrea copilul. Din punct de vedere al Bibliei, părinții trebuie să îi învețe pe copii despre Hristos.

42 răspunsuri:
| benny7 explică (pentru AC4S4):

Fericit cel care isi creste copiii asa cum place lui Dumnezeu!

| Steregoi a răspuns:

Parintii nu trebuie sa-si invete copiii religie. Este bine ca parintii sa-si indrume copiii in credinta cunostinta si adevar si dreptate. Cand copiii vor trece de 18 ani sau vor deveni independenti de parinti isi vor alege propria cale fara nici o restrictie din partea parintilor. De fapt copiii isi aleg calea de cand sunt mici doar ca in acelasi timp este bine pentru ei sa invete sa-si respecte parintii si sa tina cont de indrumarea lor buna.

Răspuns utilizator avertizat
| benny7 explică (pentru OctavianDanielMaria):

Un copil credincios este, in primul rand, un dar al lui Dumnezeu. Copiii trebuie educaţi ca nişte fluturi mici care au totdeauna nevoie de soare ca să crească şi să zboare în linişte!*

| RAY a răspuns:

Adica sa isi indcoctrineze copilul, un copil are maturitatea de a alege si de a stii ce e bun sau rau asa ca parerea mea e mai bine un copil sa fie lasat sa isi creeze o personalitate lipsita de indoctrinare

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Practic vorbim de indoctrinare din partea parintilor

Răspuns utilizator avertizat
| benny7 explică (pentru OctavianDanielMaria):

DA CRED! cine vrea sa-mi ia dreptul meu? religia tine de foame sau credinta***e categoria de religie e absurd acum să ne dăm filosofi!

Răspuns utilizator avertizat
| benny7 explică (pentru OctavianDanielMaria):

Satana nu e fictiv bolile sida cancerul nu e fictiv sau pentru uni sunt fictive?

Răspuns utilizator avertizat
| SG1995 a răspuns:

Consider că omul nu ar trebui educat cu concepția că a fost creat să se închine cuiva e ceva degradant să ți se inoculeze ideea că ești creat să fii sclavul unui zeu, altminteri vei fi torturat etern.

| benny7 explică (pentru OctavianDanielMaria):

DA stiu intrebarea ta. e greu dă răspuns aici chiar e limita creierului uman! De ce creierul uman, minţile noastre limitate nu pot înţelege forţa misterioasă care guvernează constelaţiile, doar până la un anumit punct? e la fel punct!

| Mircea08 a răspuns:

Parintii ii invata pe copii ceea ce stiu ei, iar despre crestinism nu prea stie nimeni nimic. Ei cunosc dogma religioasa din care face parte si asta o baga pe gat, fortat, si la copii. Copiii cresc mari, invata sa citeasca, de ce nu verifica pe parinti sa vada daca ceea ce spun ei este adevarat, si intreb asta deoarece este stiut faptul ca parintii mint copiii le greu! Incepand cu mos craciun si terminand cu barza care aduce copii pe lume este o intreaga traditie a minciunii care este propovaduita copiilor.

Răspuns utilizator avertizat
| benny7 explică (pentru OctavianDanielMaria):

De unde acesta gravitaţie care guvernează?
de ce să invarte pământul si nu se inrvte soarele?

Răspuns utilizator avertizat
| benny7 explică (pentru OctavianDanielMaria):

Nu stiai ca se invarte si luna?

Răspuns utilizator avertizat
| benny7 explică (pentru OctavianDanielMaria):

Să fie gaură neagră un fel de separator ce atrage doar materia?

| benny7 explică (pentru benny7):

Fiecare gaura neagra contine un secret!
din categoria de religie trecem la ştiintă ok!*

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru RAY):

Daca i-am invata sa fie atei, ar fi tot indoctrinare? Libertatea de a alege o au in momentul in care exista doua sau mai multe optiuni. Le poti vorbi despre crestinism, ateism, budism, etc. Iar ei aleg ce considera bun. Este destul de corect?

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Se numeste educatie, nu indoctrinare. Exista educatie sexuala, educatie religioasa, educatie artistica, etc.
Fiecare decide ce fel de educatie sa ofere copilului lor. De exemplu, parintii care activeaza in domeniul muzicii, isi vor initia copilul in acelasi domeniu, dar copilul decide daca va merge sau nu pe acest domeniu.
Daca ar fi dupa tine, ar trebui sa ne ocupam doar de sanatatea copilului si atat. Evident ca parintii ii vor impartasi copilului din cultura, religia, obiceiurile lor.

| RAY a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Nu,un copil nu trebuie indoctrinat cu nici o dogma, idee, credinta, religie etc
este un abuz la adresa personalitati lui, deci tu mergi pe ideea eu te am facut eu te fac cum vreau