| Thecurious a întrebat:

Buna prieteni, am auzit, frecvent, parinti care se intreaba cum sa ii faca pe copiii lor sa invete.
Unii apeleaza la fosta si amenintari.
Credeti ca e o solutie?
Nu ar trebuie ca el sa fie in cunostinta de cauza, cand alege sa invete ceva?
Nu ar trebui sa inteleaga ce invata si de ce o face?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Andrei200202 a răspuns:

Eu sunt împotriva violenței de genul. Trebuie sa fii un părinte limitat, dacă nu stii sa iti educi copilul decat prin bătaie.
Ca sa ai un copil bun, care sa învețe trebuie sa ii trezesti interesul pentru a căuta informații de mic, sa stii sa il motivezi sa învețe. Din păcate unii părinți din ziua de azi nu isi fac timp ca sa petreacă cu copilul lor, sa vorbeasca deoarece sunt ocupați cu alte chestii (munca si alte probleme personale).
Nu mai vorbesc de copiii care sunt lăsați de părinți deoarece aleg sa muncească in alte tari, lasandu-si copiii cu bunicii sau alte cunoștințe. De obicei in astfel de situații copiii nu ajung bine, se pot antura cu persoane nepotrivite si sa o apuce pe cai greșite.
Revenind la discuția noastră, copiii ti-i poti educa si fara sa folosesti violența, dar trebuie sa gândești putin.

| RAY a răspuns (pentru Andrei200202):

Ai dreptate,like, sa se informeze, bine ar fi, dar nu prea se face, daca copilul tau consuma heroina, alcool ce faci?

| Andrei200202 a răspuns (pentru RAY):

Pai trebuie sa te intrebi de ce ajunge sa faca asta. La fel, trebuie sa stii sa comunici cu el de mic, sa il ajuti sa faca diferenta dintre bine si rau ca sa zic asa.
Intervine iar anturajul aici, poate fi unul bun sau unul rau, din care sa invete toate tampeniile.
Daca te ai trezit prea tarziu cand copilul tau a apucat o pe cai greșite, deoarece nu ai stiut sa il feresti de aceste lucruri cand a fost timpul (adica cand era mic) e problema si vina ta. Nu stiu cum poti sa faci sa il "indrepti" in cazul asta, poate niste sedinte la psiholog ca tu ca parinte nu ai cum, nu poti sa înțelegi comportamentul lui. Unii părinți ar proceda cu metoda bate l de i suna apa in cap dar nu isi dau seama ca mai rau fac, il distanțează de ei, copilul ajungând sa isi vada parintii ca pe niște dușmani sa zic asa.
In concluzie, cand vrei sa faci un copil trebuie sa iti asumi asta, sa stii sa ti-l crești, educi. Sa stii ca un copil inseamna o mare responsabilitate.

6 răspunsuri:
| 70gabriela70 a răspuns:

Buna!
La fosta? Cum adica?

| Thecurious explică (pentru 70gabriela70):

O, acuze. La FORTĂ

| 70gabriela70 a răspuns (pentru Thecurious):

Aoleu, te referi la violenta. Nici nu mai spun de asta. Mi se pare oribil. Nu poti faci asa ceva

| 70gabriela70 a răspuns:

Eu cred ca da, ar trebui sa invete de bunavoie. Cred ca daca este indrumat de la inceput si ii este explicat ce rol are scoala in viata lui ar trebui sa vina de la sine implicarea. Si eventual parintii sa mai intervina si sa-i reaminteasca cu vorbe bune si sfaturi. Cel mai bun mod de a creste un copil este de a te apropia de el astfel incat sa te considere un prieten, nu un dusman sau un gardian.