| benny7 a întrebat:

Credeți că părinții ar trebui să învețe copiii la religie sau copiii trebuie să fie liberi să-și aleagă propria formă de închinare atunci când cresc?

Răspuns Câştigător
| AC4S4 a răspuns:

Părinții trebuie să își crească copiii în voia lui Dumnezeu. Să îi învețe cine este Hristos, iar părinții să dea dovadă că ei îl au pe Hristos în ei. (Nu să îi spună la copil să fie precum Hristos când părintele înjură, minte, etc.)
Desigur, din punct de vedere al legii, fiecare părinte poate să-și crească cum vrea copilul. Din punct de vedere al Bibliei, părinții trebuie să îi învețe pe copii despre Hristos.

| benny7 explică (pentru AC4S4):

Fericit cel care isi creste copiii asa cum place lui Dumnezeu!

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Practic vorbim de indoctrinare din partea parintilor

| Mclaren12 a răspuns (pentru AC4S4):

Adica tu zici pe față ca parintii trebuie sa-si indoctrineze copiii incat sa se supuna si ei si astfel sa duca aceasta psihoza crestina mai departe. Am vazut cum este sa indoctrinezi un copil de mic si nu este absolut nimic benefic in asta, este pur si simplu respingator.

"părinții trebuie să îi învețe pe copii despre Hristos."
Dexi vrei sa-i minta pe fata si sa le bage in cap sa creada intr-un personaj mitologic? Daca toata lumea s-ar lua dupa tine o sa ajunga la auto-distrugere.

| AC4S4 a răspuns (pentru Mclaren12):

Nu. Sugerez ca părinții să-și învețe copiii despre Adevăr (Isus Hristos).

| Mclaren12 a răspuns (pentru AC4S4):

Cristos este adevar doar in mintea ta si a celorlate doua miliarde de crestini. De ce? Pentru ca asta ti-a fost bagat in cap sa crezi de la nastere, tocmai exact ce ai sugerat si tu ca este normal sa se intample cu un copil incapabil sa realizeze ceva. Dovedesti ca voi sunteti la fel de incapabili sa realizati ceva indiferent de varsta. Dar asta o inteleg, nu sunt toti la fel de deschisi la minte. Cel putin n-ar trebui sa le mai bagati si altora in cap sa urmeze basmele evreiesti pe care le urmati si voi.

42 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Adica sa isi indcoctrineze copilul, un copil are maturitatea de a alege si de a stii ce e bun sau rau asa ca parerea mea e mai bine un copil sa fie lasat sa isi creeze o personalitate lipsita de indoctrinare

Răspuns utilizator avertizat
| BogdantheDreamer a răspuns (pentru RAY):

Daca i-am invata sa fie atei, ar fi tot indoctrinare? Libertatea de a alege o au in momentul in care exista doua sau mai multe optiuni. Le poti vorbi despre crestinism, ateism, budism, etc. Iar ei aleg ce considera bun. Este destul de corect?

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Se numeste educatie, nu indoctrinare. Exista educatie sexuala, educatie religioasa, educatie artistica, etc.
Fiecare decide ce fel de educatie sa ofere copilului lor. De exemplu, parintii care activeaza in domeniul muzicii, isi vor initia copilul in acelasi domeniu, dar copilul decide daca va merge sau nu pe acest domeniu.
Daca ar fi dupa tine, ar trebui sa ne ocupam doar de sanatatea copilului si atat. Evident ca parintii ii vor impartasi copilului din cultura, religia, obiceiurile lor.

| RAY a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Nu,un copil nu trebuie indoctrinat cu nici o dogma, idee, credinta, religie etc
este un abuz la adresa personalitati lui, deci tu mergi pe ideea eu te am facut eu te fac cum vreau

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Nu compara educatia cu indoctrinarea,a spune unui copil ca exista dumnezeu si ca religia lui e cea dreapta si ca diavolul e langa el si il pedepseste daca face ceva rau nu e educatie,mai aveti si chestia cu esti un pacatos,un defect, un gunoi iar daca nu crezi in dumnezeu vei arde pe veci in iad, numai vorbesc de pshipoa in masa cand copii plang si se roaga ca niste obsedati, fanatici, acel copil isi va considera pe cel de alta religie fiind insati diavolul https://www.youtube.com/watch?v=e3uHo4opjAY
numi spune ca e educatie

| RAY a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Omule un copil nu are nici o libertate daca tu il indoctrinezi de mic

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Nu asta înseamnă să-l înveți pe copil despre Hristos.
Tu iei cazul extrem în care un părinte își amenință copilul cu iadul și îi spune să nu vorbească cu oamenii de altă religie. Prin alte cuvinte, faci un argument de paie. Iei cel mai rău caz și îl generalizezi.

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Pai asta faceti voi, eu nu fac generalizari, bine ortodoxi nu fac asta dar sectancti da

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Cate familii cunosti in care sa se faca asa? Eu cunosc zeci in care se face invers, si cateva in care nu se face deloc. Insa, asa cum spui tu, nu stiu nicio familie.

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Hai sa nu negam realitatea, exista

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Atunci, acele familii nu procedează corect.

Răspuns utilizator avertizat
| DeyCj a răspuns:

Copiii TREBUIE să-și aleagă singuri religia, nu să fie botezați de mici, fără acordul lor, așa cum se întâmplă cu doxiștii drepți.

| SG1995 a răspuns:

Consider că omul nu ar trebui educat cu concepția că a fost creat să se închine cuiva e ceva degradant să ți se inoculeze ideea că ești creat să fii sclavul unui zeu, altminteri vei fi torturat etern.

| Steregoi a răspuns:

Parintii nu trebuie sa-si invete copiii religie. Este bine ca parintii sa-si indrume copiii in credinta cunostinta si adevar si dreptate. Cand copiii vor trece de 18 ani sau vor deveni independenti de parinti isi vor alege propria cale fara nici o restrictie din partea parintilor. De fapt copiii isi aleg calea de cand sunt mici doar ca in acelasi timp este bine pentru ei sa invete sa-si respecte parintii si sa tina cont de indrumarea lor buna.

| Mircea08 a răspuns:

Parintii ii invata pe copii ceea ce stiu ei, iar despre crestinism nu prea stie nimeni nimic. Ei cunosc dogma religioasa din care face parte si asta o baga pe gat, fortat, si la copii. Copiii cresc mari, invata sa citeasca, de ce nu verifica pe parinti sa vada daca ceea ce spun ei este adevarat, si intreb asta deoarece este stiut faptul ca parintii mint copiii le greu! Incepand cu mos craciun si terminand cu barza care aduce copii pe lume este o intreaga traditie a minciunii care este propovaduita copiilor.

| wpetterssone a răspuns:

Copiii trebuie instruiți de mici de către părinți cu privire la Dumnezeu și la ce vrea el să facă cu limea aceasta. Despre scopul lui și despre Biblie.
După ce devine matur, copilul poate să își aleagă altă confesiune religioasă.
După ce cunoști Adevărul, tu, copilul, alegi unde vrei să rămâi. Este alegerea fiecărui copil matur.