| Moisie a întrebat:

Credeti ca povestea biblica cu Potopul este adevarata?
Daca da, atunci credeti ca se poate construi din lemn o arca de marimea Titanicului?
Este cunoscur faptul ca astazi sunt cca 30 de milioane de specii de animale, credeti ca i-a ajuns un vas mic ca Titanicul, cand de fapt i-ar fi trebuit o flota?
Plecand de la faptul ca Noe a avut doar 5 zile pentru a imbarca toate animalele, cum va explicati ca le-a adunat pe toate daca pentru a le incarca pe toate in ritmul de 50 de animale pe secunda?
De unde credeti ca a venit atata potop de apa care sa acopere planeta cand numai pentru a acoperii planeta pina la nivelul muntilor Alpi ar trebui o cantitatede apa care ar umple inca minim 6 oceane in plus fata de cele existente?
Puteti sa credetib totul asa pe "nerumegate"?
Daca da...atunci sunteti adevarati credinciosi, daca nu inseamna ca sunteti oameni rationali!
Da sau Nu, care va este raspunsul?

12 răspunsuri:
| DracusorImpielitat a răspuns:

Asta e unul din motivele pentru care nu mai cred in nimic din prostiile astea. Pur si simplu nu are logica. Trebuie sa fii foarte foarte batut in cap sau sa nu iti pese de aceste detalii, sa nu le stii, etc si sa dai vina pe puterea divina ca sa crezi in asa ceva.

| AirănMeidăn a răspuns:

Era putin high Noe cand a constrit-o...

| AirănMeidăn a răspuns:

Era putin high Noe cand a construit-o...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In proportie de 99, 9% dovezi privitoare la Arca lui Noe s-au descoperit deja. Pe muntele Ararat au fost gasite specimene din lemn dintr-o structura, carora datarea cu radiocarbon le-a stabilit originile in urma cu 4.800 de ani, o perioada ce coincide cu cea in care se crede ca a avut loc Potopul lui Noe. Structura descoperita e pravazuta cu compartimente, dintre care unele contin custi din lemn, in care se crede ca erau tinute animalele. Cat despre potopul de apa de ce ar trebui sa credem ca a acoperit intreg pamantul? De ce nu te gandesti ca poate fi vorba despre un eveniment local care insa ar fi fost de proportii atat de mari incat povestea sa se fi propagat sub diferite forme de-a lungul timpului, devenind ca fiind globala. Pentru ca stii, in acele vremuri "global" nu este exclus sa fi insemnat de fapt doar zona cunoscuta oamenilor, fiindca deplasarile de pe un continent pe altul nici nu existau pe vremea aceea. In plus, pe langa descoperirea de pe multele Ararat, oameni de stiinta au lansat si ipoteza in care episodul biblic al potopului lui Noe s-ar fi intamplat in zona Marii Negre, mai exact fiind vorba despre revasarea Mediteranei in lacul care urma sa devina Marea Neagra. In urma cercetarilor facute s-au cules mostre ale sedimentelor marine aflate in adancul Marii Negre care au revelat faptul ca acest teritoriu era odata un tinut uscat. In opinia celor care s-au ocupat de aceste cercetari Marea Neagra nu exista in urma cu 7500 de ani, ci in locul ei se afla un lac cu apa dulce, alimentat de rauri si inconjurat de terenuri fertile, o oportunitate ce ar fi garantat apa potabila si hrana. Prin urmare este foarte posibil ca oamenii sa se fi stabilit in jurul acestui lac si sa isi fi intemeiat asezari. Luand in considerare ca pe atunci clima globala trecea prin transformari importante, cresterea rapida a nivelului marilor si oceanelor reprezenta deci o realitate. Asa s-a intamplat ca Marea Mediterana a crescut atat de mult, incat a invadat vechiul lac, transformandu-i bazinul intr-o mare cu apa sarata, distrugand campiile fertile care il inconjurau. Odata cu acestea au disparut si asezarile umane care se aflau acolo, impreuna cu oameni, specii de plante si de animale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Care 30 milioane de specii? In PREZENT Sunt 1, 9 milioane de specii de plante si animale pe Terra, potrivit catalogului din 2007. 75% nevertebrate, 11% sunt plante, iar 7% sunt animale vertebrate. Mai pui la socoteala ca acum "n" mii de ani in urma erau cum mult mai putine.

| Moisie explică (pentru anonim_4396):

Eu am preluat informatia din TV.
Nu cred ca erau mai putine specii, ci mai multe, pentru ca unele au disparut si altele nu apar atat de repede. Dar oricum asta nu schima prea mult datele problemei ca erau suficient sa bage in arca 1, 9 milioane de specii fiecare cu perechea lui, si realizezi cat efort este sa te duci in toate continentele si sa convoci si sa organizezi transportul a 1, 9 milioane de specii?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici macar nu este vorba de geografie ci de fizica (la fizica se invata despre forta apei, energie cinetica) laughing)))))))) ca sa nu mai zic ca tot ce am spus nu le-am spus de la mine, sunt informatii preluate din emisiuni documentare, sunt pareri ale oamenilor de stiinta. Mai uita-te si tu pe la TV

| Moisie explică (pentru anonim_4396):

Pai nu pürea cred ca apa din Marea Mediterana are forta sa urce pe muntele Arafat mai ales daca intre Egipt si peninsula Sinai este loc suficient sa se reverse apa in Oceanul Indian. si nu cred ca energia ei cinetica i-a dictat sa urce la munte! Tu chiar nu-ti dai seama ce prostii vorbesti?
Asa ca probabil ca atunci cand iti vine sa razi te uiti in oglinda si realizezi ce prostii ai debitat.
Degeaba te uiti la documentare TV daca nu te duce capul sa intelegi ce vezi!

| Niklauss a răspuns:

Da. Daca nu ai vazut pana acum filmul cu Noe care a aparut acum in icnema te stauiesc sa te uiti la el poate o sa te ajute. E posibil sa constuiesti din lemn o arca ca titanicul chiar mai mare de ce nu.
Da este posibil sa duca toate animalele dar a dus doar doua din fiecare si intre timp au putu sa mai para tot felul de corcituri.
Pai nu trebuia neaparat sa le stranga puteau ele sa vina la el cu ajutorul lui D-zeu. Pai toata apa a venit de la Dumnezeu de unde putea altundeva. Daca crezi in Dumnezeu orice e posibil. Biblia nu se gandeste iti spun eu, sunt elev la Seminarul Ortodox Cluj.
Credinta este numita credinta pentru ca trebuie sa crezi nu sa gandesti in Dumnezeu

| DarkAndDreary a răspuns (pentru Niklauss):

Da. Are sens. Cum de nu m-am gandit la asta pana acum?

| FreespiritTemistocles a răspuns:

Barca lui NOE era descrisa in mitologia biblica, ca fiind mult mai micș ca Titanicul! ....in rest, toata teoria dogmatico-religioasa, cade de la sine!

| Dumniezo a răspuns:

Am fost acolo... Exact asa s-a intamplat