| Steregoi a întrebat:

In Biblie nu sunt mentionati dinozaurii pentru ca erau considerati animale obisnuite si pasnice doar ca mai mari. In Biblie nu sunt pomenite foarte multe animale care exista si in prezent. Biblia nu este o carte de zoologie. Se pare ca dinozaurii au murit in potopul din 2370 i.Hr. iar puii de dinozauri care au fost in arca lui Noe nu au supravietuit conditiilor climatice mult schimbate dupa sfarsitul potopului respectiv variatii mari de temperatura, ierni mult mai reci si veri mult mai calde decat inainte de potop. In plus vegetatia nu a mai fost la fel de abundenta ca inainte de potop. Voi ce credeti?

Răspuns Câştigător
| Nilsson a răspuns:

Eu cred ca sunt mentionati in Biblie, doar ca oamenii din acele timpuri ii numeau altfel.
Si in alte culturi erau mentionati si au inspirat numeroase legende, doar ca erau numiti balauri, dragoni, hidre, etc.

| Steregoi explică (pentru Nilsson):

Geneza 1:21:"A făcut Dumnezeu animalele cele MARI din ape şi toate fiinţele vii, care mişună în ape, unde ele se prăsesc după felul lor, şi toate păsările înaripate după felul lor. Şi a văzut Dumnezeu că este bine." In apa nu inseamna neparat complet in apa. Dinozaurii fiind de forma reptilelor si inmultindu-se prin oua au asemanari de inmultire cu pasarile care se inmultesc tot prin oua. Aici in Geneza ar putea fi o mentiune despre dinozauri insa nu se face o distinctie clara fata de balene care de asemenea sunt vietuitoare acvatice mari. Stim ca reptilele traiesc foarte bine in preajma apelor sau chiar partial in apa. T-rex nu vana ci consuma carne de dinozauri morti sau probabil radacinoase si crengi intregi cu frunze.

7 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| FaraNume1245 a răspuns:

Dinozaurii (cei vechi, cunoscuți drept "dinozauri"), au murit mult înainte de 2370 i. Hr, rămânând în viață strănepoții lor, precum găinile. Tu crezi că erau stegozauri prin 2300 î. Hr?

| Steregoi explică (pentru FaraNume1245):

Fii atent aicea! Inainte de potopul din 2370 i.Hr. cantitatea de carbon 14 C14 era mult mai redusa pentru ca campul magnetic al Pamantului era mai mare si ajungeau foarte putine radiatii pe Pamant din cosmos. De aceea apar acele erori mari de datare despre care vorbesti. Se spune ca o ramasita de fost organism viu cu cat are mai putin C14 cu atat este mai veche insa sunt ignorate conditiile de mediu mult diferite de dinainte de potopul mondial. De aceea oamenii puteau trai sute de ani inainte de potop pentru ca ajungeau foarte putine radiatii cosmice pe Pamant si clima era mult mai constanta si mai uniforma si erau variatii foarte mici de temperatura in comparatie cu cele din prezent.

| FaraNume1245 a răspuns (pentru Steregoi):

Nu știu dacă să cred, nu sunt informat pe această temă, dar știu că nu erau stegozauri prin 2400 î. Hr. Mă îndoiesc că sunt ignorate condițiile de mediu. N-am găsit nimic nici măcar pe internet despre potopul din 2370 î. Hr, deci probabil nu e un eveniment istoric.