| Joker3134 a întrebat:

Credeti ca oamenii credinciosi nu sunt depresivi?

11 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Sant de toate spetele si acolo

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Naaa

| Celcestietot a răspuns:

Fiecare in parte stie, monicaaa17...

| CodrutElian1990 a răspuns:

Oamenii ajung bigoti, sa creada in inchipuiri, chiar datorita faptului ca sunt depresivi si cred ca inchinandu-se cuiva pe care nu l-a vazut nimeni niciodata, o sa i se rezolve problemele care l-au dus la depresie.

| oglindasultanului a răspuns:

Pentru ca au pe ce se baza.

| RKBlue a răspuns:

Si ei sunt.
Cine a zis ca nu sunt?

Răspuns utilizator avertizat
| RKBlue a răspuns (pentru Joker3134):

Cea mai grea trauma?
Depinde de personalitate,as zice.
Parintii mei se certau(nu se ajungea prea des la urlete,si nu depasea aceasta limita)insa nu as putea spune ca am fost afectat.
Adica, am inteles mai bine cum functioneaza oamenii, ca trebuie sa fi atent la diferentele dintre tine si partener, cand te decizi sa faci "pasul cel mare".
Cand exista violenta in familie, copilul e afectat de multe ori.Dar sunt si cazuri in care nu sunt afectati.
Cred ca cel mai rau lucru care i se poate intampla unui copil si care chiar il va traumatiza este violul.
Bataia primita poate sa te afecteze sau nu.De exemplu, Jan Guillou, in autobiografia sa "Raul", prezinta faptul ca esra batut de tatal sau.
Bataia nu era simpla, ci mai degraba ca un ritual.
In scoala a ajuns sa se inpuna prin violenta(dar pe care o folosea rar) si intimidare psihologica.
Deasemenea arata ca reusea(dupa ani in care fusese batut) sa se detaseze de realitate in momentul in care era lovit, concentrandu-si furia pe care o avea pentru tatal sau.
Asta arata ca bataia poate sa nu afecteze sau sa afecteze, dar intr-un mod nu neaparat negativ.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Joker3134):

Cea mai mare trauma e cand iti moare unul din parinti, asta e cea mai mare trauma. ce ai tu se poate rezolva la un psiholog

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ar trebui să fie, întrucât bucuria este o roadă a Duhului Sfânt...dar se mai întâmplă. straight face

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Părerea mea e că pot fi, dar nu de la genetică, ci doar în anumite momente ale vieţii, mai ales atunci când se îndepărtează de Dumnezeu, deoarece Dumnezeu e sursa vieţii şi Lumina lumii şi cine se îndepărtează de Dumnezeu, se îndepărtează practic de Sursa vieţii şi moare în interior.