| KhludCiprian a întrebat:

Credeti ca un criminal in serie sa fie iertat doar pentru ca ii pare rau (ca se pocaieste, sa fim specifici)?

De exemplu acest criminal in serie: http://en.wikipedia.org/wiki/David_Berkowitz#Born-again_ Christian

Credeti ca acest om ar avea intaietate dupa dvs inaintea unui om ce a cautat toata viata sa faca bine? Credeti ca doar credinta este suficient ca sa judece pe cineva? Chiar daca esueaza de fiecare data in faptele de a ajuta aproapele, sau mai rau actioneaza in a face rau acestuia!?

Răspuns Câştigător
21 răspunsuri:
| William a răspuns:

De ce ne intrebi pe noi? Nu e treaba noastra. Criminalul trebuie sa caute iertarea lui Dumnezeu nu a noastra.

| KhludCiprian explică (pentru William):

Pentru ca nu vad a fi moral "Cineva" ce poate ierta cineva ce a facut atata mizerie in jur si la final zice: Imi pare rau!

Daca ti-ar omora cineva copilul si ar fi crestin si ii pare rau e mai rau pentru tine decat un ateu care nu il omoara?

| William a răspuns (pentru KhludCiprian):

laughing Ce te face sa crezi ca as sta sa ma uit cum cineva imi face rau mie sau cuiva drag mie?

| KhludCiprian explică (pentru William):

Tu nu ai sta, dar orice dumnezeu ar exista, o facewinking

Totusi sa inteleg ca tu actionezi contrar cu ce ar alege Dumnezeu: un criminal ce ii pare rau are intaietate in locul unui ateu ce nu face nimic?

| William a răspuns (pentru KhludCiprian):

Dumnezeu iarta pe oricine se pocaieste (nu ma refer la sectantii aia) si nu mai pacatuieste. Daca tu stai si nu faci nimic pentru ca pacatele sa iti fie iertate normal ca Dumnezeu nu te iarta.

| KhludCiprian explică (pentru William):

Intrebarea nu e pe cine Dumnezeu iarta, ci daca cel iertat are intaietate in mintea dvs in locul cuiva ce nu ucide dar nu crede. Sau sa inteleg ca ateul "nu face nimic" dar el nu e iertat desi e "bun" ca si caracter!?

| William a răspuns (pentru KhludCiprian):

Da, un pacatos care se pocaieste are intaietate in fata unui necredincios care ramane in necredinta lui. Sper ca asta sa te faca sa intelegi cat de important este sa crezi in Dumnezeu.

| KhludCiprian explică (pentru William):

Deci Dumnezeu va primi in Rai o multime de criminali si de genul. Cred ca prefer sa nu fiu in Rai atunci, sigur voi gasi oameni mai interesanti "acolo jos" happy

| William a răspuns (pentru KhludCiprian):

N-am cu cine sa ma-nteleg.

| KhludCiprian explică (pentru William):

Nu ti se pare imoral cineva ce ar alege aceeasi decizie? Mie mi se pare.

Am cunoscut diferiti atei si crestini ce nu sunt pocaiti (crestinul tipic sa zic asa) si nici unul nu e criminal in serie. Daca Dumnezeu il alege pe criminal in locul primilor, nu ti se pare ca e imoral? Chiar tu ai zis ca nu l-ai lasa pe criminal sa isi faca planul, dar Dumnezeu il lasa, si apoi il si iarta; dar cei ce fac bine, ii va chinui doar pentru ca nu au ales sa creada exact cum voia el.

| KhludCiprian explică (pentru CinevaNou):

Genial!

| sublime89 a răspuns:

Cat de indulgent e crestinismul. Poti sa faci doar crime si violuri toata viata, si-n ultima ta zi sa te intorci la credinta. Totul iti va fi iertat. Cat de convenabil. Deci pot sa stiu si eu cu ce-l opreste crestinismul pe un om sa faca "pacate"? Oricine poate zice: "Pot sa dau in cap oricui acum, ca ma intorc eu la credinta la batranete, si d-zeu ma va ierta si primi in rai". Si apoi ne mai miram ca sunt atatia hoti si criminali in lumea crestina. Unde mai e acel rol benefic pentru societate cu care religia crestina se tot lauda? Putem vedea si de ce a ajuns crestinismul cea mai populara religie din lume. Pentru ca iti da voie sa faci orice. Poti sa bei alcool, poti sa fumezi, poti sa violezi femei, poti sa omori pe cine vrei. "Lasa ca iarta domnu".

| Radu284 a răspuns:

In principiu, oricine poate/trebuie fi iertat daca regreta cu adevarat ce a facut. Aproape toti am facut, in copilarie, ceva de care nu suntem mandrii.

| iurii75 a răspuns:

Ţinând cont că 30 de ani ai fost creştin, nu cred să nu înţelegi că nu e vorba doar de un "îmi pare rău", ca-n bancul cela: Vine unu să se spovedească. Popa întreabă: - Ce-ai făcut?
- Am furat 12 saci de grâu de la cutare.
- cum i-ai furat?
- Am fost de trei ori luând câte trei saci.
- Păi sânt doar nouă!
- Ultimii trei îi iau deseară!
Se referă la persoanele care se căiesc cu adevărat şi depun eforturi pentru a nu mai face astfel de lucruri şi de a îndrepta în măsura posibilităţii cele făcute.„Dacă practicăm intenţionat păcatul după ce am primit cunoştinţa exactă a adevărului, nu mai rămâne nicio jertfă pentru păcate, ci doar o aşteptare înfricoşătoare a judecăţii" (Evrei 10:26, 27)

| KhludCiprian explică (pentru iurii75):

"Ţinând cont că 30 de ani ai fost creştin, nu cred să nu înţelegi că nu e vorba doar de un "îmi pare rău"" - tocmai ca si crestin nu vedeam problema de logica in a nu valora lucrurile "si dupa fapte".

Acum mi se pare ca aceasta pozitie nu este buna. Bunul samaritean e bun desi e samaritean, daca intelegi ce vreau sa zic, si faptul ca cineva e evreu nu il face mai bun decat un samaritean bun. Asta daca ascultam de unul zis Isus...

| iurii75 a răspuns (pentru KhludCiprian):

Exemplul cu samariteanul nu prea are legătură cu ce întrebai tu, sau te referi la altceva?

| KhludCiprian explică (pentru iurii75):

"Credeti ca acest om ar avea intaietate dupa dvs inaintea unui om ce a cautat toata viata sa faca bine? Credeti ca doar credinta este suficient ca sa judece pe cineva? "
Asta cred ca era contextul la care ai raspuns, nu?

| iurii75 a răspuns (pentru KhludCiprian):

După fapte şi este judecat fiecare.„Dacă practicăm intenţionat păcatul după ce am primit cunoştinţa exactă a adevărului, nu mai rămâne nicio jertfă pentru păcate"

| Moisie a răspuns:

Evident ca da, dar numai daca se caieste sau se po-caieste!
Pai pentru cei ca el si-a sacrificat viata Isus, ca doar pentru oamenii cinstiti si corercti nu trebuia sa o faca!
Evident ca are intaietate pentru ca el are "pile" la cel care s-a sacrificat pentru el, adica la Isus.
NU credinta in Dumnezeu, ci credinta ca Antichristul care isi spune singur Christos desi nu a fost UNS ca sa devina unul, adica credinta ca potrivnicul lui Dumnezeu este Dumnezeul sau. desi el este asa cum zpune Biblia, doar Dumnezeul veacului acesta, (veacul NT) adica Dracu!
Iar daca face asta, poate ucide cate un om pe minut pina cu un minut inainte de moarte, ca doar de aia si-a dat Dracu viata pentru ca el sa fie iertat!

| eternitate15 a răspuns:

Daca se pocaieste cu adevarat, poate fi iertat :"Dumnezeu nu tine seama de vremurile de nestiinta si porunceste acum tuturor oamenilor de pretutindeni sa se pocaiasca "Faptele Apostolilor 17:30

| KhludCiprian explică (pentru eternitate15):

Tocmai ca Biblia o stiu, intrebarea e personala!

"Credeti ca acest om ar avea intaietate dupa dvs inaintea unui om ce a cautat toata viata sa faca bine? Credeti ca doar credinta este suficient ca sa judece pe cineva? Chiar daca esueaza de fiecare data in faptele de a ajuta aproapele, sau mai rau actioneaza in a face rau acestuia!?"