| OctavianDanielMaria a întrebat:

Credeti ca un executor ii omoara familia unui criminal pentru faptele lui? Asa cum a facut Dumnezeu? Daca o face, intra la bulau pentru crima, si il face si pe el criminal, asa cum a "fost" Dumnezeu si "este"

60 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

In vremurile astea lumea se roaga la Dumnezeu sa-l scape de urgia asta iar tu il hulesti? Mare e pacatul tau si nu vei scapa nepedepsit daca nu te vei cai de el!

| Algo098 a răspuns:

E foarte buna si corecta analogia. Personajul Dz e considerat ok indiferent de ce se spune ca face si indiferent de ce nu face.

Răspuns utilizator avertizat
| Algo098 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Dz fiind imaginar ajuta si pedepseste tot imaginar. Ne putem imagina ca a ajutat happy

| Meme10Memu a răspuns:

Dz nu face asa ceva cum ai scris in intrebare. Moartea prezenta e relativa.

| Celcestietot a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Asta inseamna ca nu sunt preoti adevarati, ca nu lucreaza in numele Dumnezeului adevarat.

Răspuns utilizator avertizat
| GicaGigekGica a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ai dreptate, Dumnezeu ortodox nu exista.

Răspuns utilizator avertizat
| Florin62738 a răspuns:

Plata pacatului este moartea.
Inainte de venirea Mantuitorului daca pacatuiai mureai, dar de cand a venit El si a murit pentru noi plata pacatului nostru a fost platita de El ca noi sa nu mai murim. Dumnezeu nu este un criminal, are tot dreptul sa isi retraga harul deasupra cuiva, pana la urma suntem lut, lutul tot in lut se intoarce.

| Meme10Memu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Care familie a criminalului? Aia care s-a stricat si ea prin rebeliune contra lui Dz?

Cat despre animalele la potop ti-am mai spus. Baga la cap.

| CostinAlamariu a răspuns:

Unde mai exact scrie ca Dumnezeu a omorat familua cuiva pentru pacatele unui singur om? Si nu-mi spune "in biblie" spune-mi exact versetul.

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

De exemplu in Israelul antic mureau cu miile dar totusi era o distrugere selectiva din partea lui Dz. Cei care mureau sau erau ucisi de Dz nu aveau nimic pentru Dz adica nu-L iubeau pe Dz. Sa nu fii nici tu in aceeasi situatie daca continui cu atitudinile astea.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Am spus sa-mi dai versetul. Daca nu dovedesti inseamna ca nu exista acel verset. Nu asta e si logica ateilor fata de Dumnezeu?

Răspuns utilizator avertizat
| CostinAlamariu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Initial ai spus ca Dumnezeu a omorat familia unui om pentru crimele acelui om. In timpul potopului au murit oameni pentru proprile lor greseli deci ce legatura are cu ce ai zis initial?

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Da, Dz ucide. Lumea moare. Nu ti se pare real? Insa Dz nu poate fi condamnat pentru ca doar El poate da viata si lua viata. El este Cel suprem peste orice alt dumnezeu si peste toata creatia.

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Dz nu ucide precum un om.

| Meme10Memu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ce ti se pare neclar?

Răspuns utilizator avertizat