| OctavianDanielMaria a întrebat:

Credeti ca un executor ii omoara familia unui criminal pentru faptele lui? Asa cum a facut Dumnezeu? Daca o face, intra la bulau pentru crima, si il face si pe el criminal, asa cum a "fost" Dumnezeu si "este"

60 răspunsuri:
| IMPERO a răspuns:

"Dumnezeu" ar trebui sa fie judecat dupa aceeleasi principii dupa care au fost judecati criminalii de razboi, in procesul de la Nurnberg, iar cei ce il sustin, ar trebui sa fie judecati pentru complicitate la crima. Norocul omenirii este ca "dumnezeul" bibliei nu este Dumnezeu.

Răspuns utilizator avertizat
| lpavel a răspuns:

In vremurile astea lumea se roaga la Dumnezeu sa-l scape de urgia asta iar tu il hulesti? Mare e pacatul tau si nu vei scapa nepedepsit daca nu te vei cai de el!

Răspuns utilizator avertizat
| Algo098 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Dz fiind imaginar ajuta si pedepseste tot imaginar. Ne putem imagina ca a ajutat happy

| Celcestietot a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Asta inseamna ca nu sunt preoti adevarati, ca nu lucreaza in numele Dumnezeului adevarat.

Răspuns utilizator avertizat
| GicaGigekGica a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ai dreptate, Dumnezeu ortodox nu exista.

Răspuns utilizator avertizat
| CostinAlamariu a răspuns:

Unde mai exact scrie ca Dumnezeu a omorat familua cuiva pentru pacatele unui singur om? Si nu-mi spune "in biblie" spune-mi exact versetul.

Răspuns utilizator avertizat
| CostinAlamariu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Am spus sa-mi dai versetul. Daca nu dovedesti inseamna ca nu exista acel verset. Nu asta e si logica ateilor fata de Dumnezeu?

Răspuns utilizator avertizat
| CostinAlamariu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Initial ai spus ca Dumnezeu a omorat familia unui om pentru crimele acelui om. In timpul potopului au murit oameni pentru proprile lor greseli deci ce legatura are cu ce ai zis initial?

Răspuns utilizator avertizat
| CostinAlamariu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Cu ce a gresit Noe?

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu a răspuns:

Dz nu face asa ceva cum ai scris in intrebare. Moartea prezenta e relativa.

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Care familie a criminalului? Aia care s-a stricat si ea prin rebeliune contra lui Dz?

Cat despre animalele la potop ti-am mai spus. Baga la cap.

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

De exemplu in Israelul antic mureau cu miile dar totusi era o distrugere selectiva din partea lui Dz. Cei care mureau sau erau ucisi de Dz nu aveau nimic pentru Dz adica nu-L iubeau pe Dz. Sa nu fii nici tu in aceeasi situatie daca continui cu atitudinile astea.

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Da, Dz ucide. Lumea moare. Nu ti se pare real? Insa Dz nu poate fi condamnat pentru ca doar El poate da viata si lua viata. El este Cel suprem peste orice alt dumnezeu si peste toata creatia.

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Dz nu ucide precum un om.

| Meme10Memu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ce ti se pare neclar?

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Da Dz e criminal insa tu nu poti sa-L ucizi si nimeni altcineva.

| Meme10Memu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Omul nu poate lua in mana ARN-ul virusului. Omul cel mult il asambleaza pe virus si il lasa sa-si faca treaba. In continuare Dz il conduce pe virus sa-si faca treaba. Dz ajuta pe om sa faca vreun virus in laborator. Dz a ajutat pe om sa faca si bomba atomica.

Parintii nu pot pune mana sa manipuleze ADN ca sa conceapa vreo celula reproducatoare.

De exemplu cercetatorii spun ca SARS-CoV-2 nu a fost creat de om in laborator.

https://www.descopera.ro/......lica-de-ce

Cand Dz declansa o epidemie scotea din depozit virusi sau ii activa sau ii modifica. Nu e vorba de nici o evolutie conform cu teoria evolutionista. Dz e Cel care face si drege.

Acum ai inteles?

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

E absurd ce spui. Daca nu crezi ca exista ciori inseamna ca le-ai ucis?

| Meme10Memu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Tu vezi vreo forta? Vezi forta gravitationala, tare, slaba, electromagnetica? Vedem doar efectele. Mana lui Dz sunt aceste forte care nu pot fi vazute. E o analogie "mana" lui Dz.

Mai pune-ti si tu mintea la contributie inainte sa intrebi sau sa ceri ceva.

Fa si tu studii academice despre Dz inainte sa pui asemenea intrebari. Pune mana pe un manual de fizica, matematica, pe Biblie, etc. Compara-le si gaseste ideile comune care nu se contrazic.

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

M-am legat de argumentul tau ca "daca nu crezi ca exista ceva e ca si cum l-ai ucis".

| Meme10Memu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Stiinta ca observatie are limite.

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu poti spune ca L-ai ucis. Toate cele patru forte fizice fundamentale sunt armonizate pentru ca provin dintr-o sursa comuna adica de la Dz. Asemanarile intre speciile de vietuitoare indica spre un creator comun si nu catre un stramos comun din care au rezultat celelalte vietuitoare prin asa numita evolutie.

O dovada ca asemanarile sunt si compatibilitati partiale este transmiterea unor virusi de la animale la om precum virusul sars. Tbc se poate transmite de la bovine la om.

ZOONÓZĂ, zoonoze, s. f. Infecție contagioasă provocată de bacterii, virusuri, ciuperci, protozoare, viermi etc., comună omului și animalelor, transmisibilă direct sau prin intermediul unor insecte. – Din fr. zoonose.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4797993/

Daca teoria evolutionista ar fi fost adevarata nu ar fi trebuit sa exista zoonoza intrucat aceasta teorie merge pe premisa ca evolutia e intr-un singur sens cu incompatibilitati in sensul invers evolutiei adica in sensul involutiei.

Pentru ca animalele sa fie purtatoare de bacterii si virusi pentru om evident ca organismul lor e capabil si compatibil sa mentina in viata bacteriile si virusii pentru a-i transmite la om. Putem vorbi de un ecosistem si nu de vreo evolutie oarba.

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Exista o religie sau o credinta adevarata care e superioara fizicii sau materiei.

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu e vorba de imaginatie ci de deductie logica.
Daca ai studia religiile lumii ai putea observa ca fiecare religie incearca sa explice originile universului insa prin comparatie ne putem da seama care explicatie sau credinta este mai plauzibila.

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Te inteleg perfect. Tu cauti sa te distrezi pe aici sa faci haz. Cu toate acestea eu vad dincolo de cheful tau de distractie.

Eu vorbesc la un nivel mai profund decat apa si tarana. Ia gandeste-te, daca consideri toata materia la nivel cuantic tot ce exista e alcatuit din aceleasi elemente precum fotoni, gluoni, quarci, electroni, neutrini. In fizica se spune ca fotonii sunt mediatori ai fortelor sau insasi fortele. Totusi cum a aparut lumina sau fotonii din intuneric? Cum iti explici?

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Biblia e concluzia. Tu vezi vreo forta cu stiinta?

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Postarile tale sunt foarte sarace ca si continut.

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Forta gravitationala nu se vede. Doar efectele.

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu poti sa spui asa ceva. Nu vezi nici o forta. Ne referim la simtul vazului. Simtim doar efectele gravitatie si nu vedem nici o gravitatie.

| Algo098 a răspuns:

E foarte buna si corecta analogia. Personajul Dz e considerat ok indiferent de ce se spune ca face si indiferent de ce nu face.

| Florin62738 a răspuns:

Plata pacatului este moartea.
Inainte de venirea Mantuitorului daca pacatuiai mureai, dar de cand a venit El si a murit pentru noi plata pacatului nostru a fost platita de El ca noi sa nu mai murim. Dumnezeu nu este un criminal, are tot dreptul sa isi retraga harul deasupra cuiva, pana la urma suntem lut, lutul tot in lut se intoarce.