| OctavianDanielMaria a întrebat:

Daca un criminal omoara o persoana si scapa nepedepsit, ce face Dumnezeu in cazul asta? Sau de ce nu a intervenit inainte de a comite crima? Vreau raspuns la ambele.

25 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu a intervenit ca e ocupat cu aia care se mastur.beaza si spala haine duminica

| alexxtreme a răspuns (pentru suntserios):

Ce treabă are spălatul hainelor duminica?

| suntserios a răspuns (pentru alexxtreme):

Pai nu e pacat sa speli haine duminica si te bate ala de sus?

| alexxtreme a răspuns (pentru suntserios):

Dacă te referi la Sabat, acesta este Sâmbăta (vineri când apune soarele până sâmbătă când apune soarele, și da, este o zi de odihnă, nu văd nimic rău în a avea o zi de odihnă și a lăsa la o parte treburile pe care le faci timp de 6 zile).

| Steregoi a răspuns:

Daca scapa nepedepsit va muri vesnic daca nu se va cai. Dumnezeu nu e politai pentru ca a creat libertatea de alegere. Daca intervine inainte de infaptuirea unei faradelegi atunci nu mai este libertate de alegere. Pe Cain doar l-a avertizat Dumnezeu si doar atat.

Răspuns utilizator avertizat
| Romanul86 a răspuns (pentru Steregoi):

În cartea Diavolul şi bunul Dumnezeu. de Jean-Paul Sartre‎ personajul Geotz face binele din capriciu adică din răutate.
Dumnezeu nu face binele cu forța pentru că atunci nu ar mai exista oponenții Lui.

| Steregoi a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Dumnezeu nu e criminal pentru ca viața e de la el. Dumnezeu își ia viața înapoi si omul moare sau devine mort. Viața e ca un dar. Dumnezeu e izvorul vietii. Când cineva își bate joc sau nu respecta pe dăruitor atunci dăruitorul e îndreptățit să ia darul înapoi. Multi il acuza pe Dumnezeu de cruzime, manie. Mi se pare normal ca Dumnezeu sa se manie cand nu e respectat. Am fost creați după asemănarea lui Dumnezeu si deci si noi ne maniem când nu suntem respectați. Gelozia motivata a bărbatului si a femeii este după asemănarea lui Dumnezeu.

| Nilsson a răspuns:

Niciunul care face raul nu va scapa nepedepsit, Dumezeu ii lasa pe unii sa isi dea pe fata caracterul pana la capat, dar la final se va face dreptate, noi nu trebuie sa ne asteptam sa gasin raiul / dreptatea in lumea aceasta.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Și crezi că dacă cel puțin pe pământ acela va scăpa după moarte Dumnezeu nu-l va pedepsi?
Ar fi util să asculți asta : https://www.youtube.com/watch?v=jK2-DwRTnv4

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu e criminal, ce vină are Dumnezeu că unul vrea să omoare altul? omul criminal trebuia să știe regulile pe care Dumnezeu le-a dat pentru o bună conviețuire, printre care și să nu ucizi. Deci cum poți numi criminal pe cel care spune să nu ucizi, și poate acum o să vi cu argumentul de ce Dumnezeu a dat poruncă să se ucidă poate chiar zeci de oameni dar dacă stai să analizezi bine situația o să-I dai dreptate.

Răspuns utilizator avertizat
| 6684464 a răspuns:

Raspunsul la prima intrebare este, intr-un cuvant: Dreptate.

La a doua intrebare... Din nou, mai documentati-va si voi, macar sa nu puneti intrebari eronate!
Pe Pamant a mai ramas numai Duhul Sfant avand ca scop principal legatura omului crestin cu Dumnezeu.
Nu esti crestin => nu ai legatura cu Dumnezeu => nu te ajuta Dumnezeu; e logic!

| AnonImOO000 a răspuns:

In biblie scrie ca Dumnezeu are in vedere orice lucru, si are un plan cu fiecare om. La judecata totul va fi dat pe fata, El este suverat si nu lasa nimic ne rasplatit si nepedepsit.

Răspuns utilizator avertizat
| Shinderiu a răspuns:

Oamenii trebuie sa își faca singuri alegerile. După roata se intoarce. (Cel puțin eu cred foarte mult în Karma)

| Stanciu_Agnes_Daniela_1994 a răspuns:

Dacă scapă nepedepsit, de vina sunt legile nu Dumnezeu. El nu acționează înainte și probabil nici după, noi oamenii avem dreptul 'liberul arbitru'. Adică, Dumnezeu ne permite sa ne luam deciziile singuri, pentru acele decizii, vom fi pedepsiți la judecata de apoi. Și crede-mă, pe acel om, soarta îl va pedepsi.

Răspuns utilizator avertizat
| Stanciu_Agnes_Daniela_1994 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Da, el nu va interveni în alegerile noastre. Noi ne facem singuri alegerile și apoi vom culege bine sau rău, depinde cum am ales

Răspuns utilizator avertizat
| SandraEve a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Wtf e gresit cu tine? E asa greu de priceput unele lucruri?

Răspuns utilizator avertizat
| Romanul86 a răspuns (pentru Stanciu_Agnes_Daniela_1994):

Dumnezeu nu face binele cu forța pentru că atunci acest bine e un capriciu adică un moft deci tot ceva rău.
Să citească:
Diavolul şi bunul Dumnezeu. de Jean-Paul Sartre‎